این روزها بین خانم ها رقابتی برای چیدن یک سفره هفت سین زیبا به وجود آمده است. کاشت سبزه در تنگ ماهی یک روش جذاب و مدرن است که زیبایی سفره هفت سین را دو چندان می کند.

کاشت سبزه در تنگ ماهی

برای کاشت سبزه در تنگی ماهی بذر های مختلفی مانند گندم،عدس، شاهی، لوبیا و… و همینطو از انواع بذر های لعابدار مثل خاکشیر می توان استفاده کرد. اولین کاری که باید انجام داد این است که بذر مورد نظر خودتون رو به اندازه لازم و مناسب با تنگ دلخواهتون تهیه نمایید. و طبق مراحل زیر پیش بروید:

ابتدا دانه یا بذر مورد نظر خود را در حدود ۱۲ ساعت در آب بخیسانید و در این مدت آب برای جلوگیری از خراب شدن و بو گرفتن بذرها، مرتب آن را عوض کنید.

در مرحله بعد باید برای جوانه زدن بذرها، آن در را بین یک دستمال تمیز نخی ریخته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. در این مرحله بذر‌ها نیاز به روزی دوبار آبیاری نیاز دارند به طوری که کاملاً خیس شوند.

کاشت سبزه در تنگ

در ادامه کاشت سبزه در تنگ ماهی پس آنکه بذر‌ها جوانه زدند باید آن‌ها در تنگ ماهی ریخته شوند. اینکار را با ضخامت ۳ الی ۴ سانتی‌متر انجام دهید.

سپس تنگ ماهی حاوی بذر‌ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید . و روی آن را به مدت یک روز با یک نایلون نازک بپوشانید.

حال باید روزی ۲ بار بذر‌ها را کاملا آبیاری کنید تا کاملاً سیراب شوند.

چند نکته مهم:

اگر از بذر‌های لعابدار مانند خاکشیر، شاهی و خرفه می‌خواهید استفاده کنید بهتر است یک تکه ماکت تهیه و بذر را روی آن بمالید و سپس در انتهای تنگ قرار دهید.

نکته قابل توجه در پرورش سبزه در تنگ ماهی میزان آبیاری است. چرا که در صورتی که در آب یاری سبزه‌ها افراط شود، سبزه‌ها خراب شده و می‌گندند. پس بهتر است به میزان کافی آبدیهی شوند و همچنین باید آب اضافی را از آن خارج کنید.

زمان سبز شدن سبزه‌ها بسته به نوع بذر حدود ۵ روز به طول می‌انجامد و همچنین حدود یک هفته زمان لازم است تا سبزه کامل شود.

دقت کنید جای این ظرف سبزه‌ها باید خنک باشد در غیر این صورت کپک می‌زند.

کاشت سبزه در تنگ

طرز آماده سازی سبزه ذرت در تنگ ماهی

روش کاشت این بذر کمی با روشی که در بالا گفته شده متفاوت است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای کاشت سبزه ذرت باید پانزده روز قبل از عید دست به کار شوید.

برای چهار روز ذرت را خیس کرده و هر روز آب آن را عوض کنید ولی جای ظرف را عوض ننمایید. تا جوانه بزند سپس ذرت‌ها را داخل دستمالی نخی ریخته و مرتب با آب اسپری کنید.

روی ذرت‌ها را با دستمال بپوشانید تا مرطوب بماند و ذرت‌ها جوانه بزنند. وقتی ذرت‌ها سبز شدند، یک سبد را داخل تنگ گذاشته و ذرت‌ها را داخل سبد بریزید.

تنگ را از آب پر کنید . به صورتیکه ذرت‌ها داخل آب باشند. بعد از از ده روز دانه‌ها ریشه داده و سبز می‌شود. می‌توانید داخل تنگ ماهی انداخته و برای عید یک سبزه ذرت زیبا با تنگ ماهی داشته باشید.

کاشت سبزه در تنگ

چند نکته قابل توجه

مقدار دانه‌ها نباید خیلی زیاد باشد چون اگه تراکم زیاد باشد، لایه‌های زیرین نمی‌توانند رشد کنند و می پوسند. اگر مقدار دانه‌ها کم باشد سبزه کم پشتی دارید. پس اندازه رو نسبت به ظرف نه زیاد و نه کم در نظر بگیرید. آبیاری زیاد هم باعث زود خراب‌شدن سبزه می‌شود.

با دانه ذرت که با آن پفیلا درست میکنید نمی‌شود سبزه ذرت تهیه کرد چون خشک است و جوانه نمی‌زند. باید از دانه ذرت تازه استفاده کنید.

کاشت سبزه در تنگ ماهی با استفاده از گل و سنگ ریزه و وسایل تزئینی

برای تهیه این نوع سبزه در تنگ ماهی علاوه بر بذر مورد نظر و تنگ نیاز به مقداری سنگریزه و یک بطری معمولی وجود دارد. مراحل کار را تا مرحله‌ای که بذر مورد نظر شما جوانه زد با کمک توضیحات بالا انجام دهید. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید:

کاشت سبزه در تنگ

تراریوم

نخست مقداری سنگریزه را کف تنگ به ضخامت ۵ الی ۶ سانتی‌متر بریزید.

یک بطری آب معدنی یا نوشابه را از وسط نصف کرده و در قسمت وسط تنگ ماهی و روی سنگریزه‌ها قرار دهید.

در ادامه کار تهیه سبزه در تنگ ماهی، باید مقداری از بذر جوانه زده را به ضخامت ۳ الی ۴ سانتی‌متر روی سنگریزه‌های بریزید.

بذر‌های را کمی آبدهی کرده و یک تکه نایلون روی آن‌ها می‌گذاریم.

روز بعد نایلون را برداشته و مجدداً سبزه‌ها را آبیاری می‌نماییم؛ و آبیاری را در روز‌های بعد ادامه می‌دهیم.

در آخر کار برای زیبا‌تر شدن سبزه در تنگ ماهی زمانی که سبزه شما کاملاً رشد کرد در قسمت میانی و بطری که در وسط کار قرار داده بودید گل طبیعی و یا مصنوعی مورد علاقه خود را قرار دهید.

می توان به جای سنگ ریزه از خاک ژله ای هم برای زیبا تر شدن استفاده کرد.