امروزه شاهد سیستم های گرمایشی و سرمایشی متنوعی هستیم که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر پکیج به عنوان جدیدترین این سیستم ها شناخته می شود.به همین دلیل ما تصمیم داریم تا در این مطلب اطلاعات جامعی در خصوص این که پکیج چیست در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین ابتدا این وسیله را به همراه انواع آن به شما معرفی می کنیم.

پکیج چیست؟

از آنجا که ظاهر پکیج بسیار شبیه به آبگرمکن های دیواری است، بسیاری از افراد این وسیله را با آبگرمکن اشتباه می گیرند. در واقع تصور این افراد زیاد هم اشتباه نبوده، چون پکیج در واقع نوعی آبگرمکن است، با این تفاوت که علاوه بر گرم کردن آب مصرفی می تواند همانند یک موتورخانه کوچک گرمایش محیط ساختمان را نیز تامین کند.

پکیج ترکیبی از آبگرمکن و موتورخانه است، نحوه عملکرد آن به این صورت است که مانند یک آبگرمکن آب گرم مصرفی آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی ساختمان را مهیا می­کند. علاوه بر این پکیج می تواند همانند یک موتورخانه کوچک به رادیاتورها و یا سیستم گرمایش از کف وصل شده و به گرمایش خانه کمک می کند.

پکیج

روش کار پکیج

 

روش کار پکیج به این صورت است که وقتی شما شیر آب گرم خانه را باز می کنید، پیام باز شدن شیر آب از طریق سنسورهای مختلف به کار رفته در سیستم پکیج از جمله فلوسوئیچ و یا فلومتر به برد دستگاه اعلام می شود و در نتیجه طی یک سری اقدامات مشعل پکیج روشن شده و آب سرد ورودی به دستگاه در داخل مبدل گرم می شود تا از طریق خروجی به داخل شیر آب هدایت شود.

اگر پکیج خود را در حالت زمستانه تنظیم کرده باشید، در صورتی که دمای محیط کاهش پیدا کند، سنسور پکیج آن را تشخیص داده و در نتیجه آب گرم را در مسیر رادیاتورها و یا سیستم گرمایش از کف خانه هدایت می کند تا حرارت آب گرم تولید شده در این وسیله از طریق جریان همرفتی به محیط منتقل شود. در ادامه وقتی آب گرم مسیر گرمایش یک دور به گردش در بیاید، از حرارت آن کاسته می شود، بنابراین با استفاده از سیستم لوله کشی برگشت، آب به مبدل دستگاه وارد می شود تا دوباره گرم شده و در مسیر گرمایش بچرخد.

این چرخه تا زمانی ادامه پیدا می کند که هیچ کدام از شیرهای آب گرم مصرفی در خانه باز نشوند، به محض اینکه اولین شیر آب گرم باز شود، چرخش آب گرم در مسیر گرمایش با کمک شیر برقی بسته می شود تا آب گرم به شیر آب برسد. در نتیجه هر زمان شما به آب گرم نیاز داشته باشید، پکیج می تواند آن را به صورت فوری برای شما تامین کند.

پکیج

انواع پکیج چیست؟

پکیج ها را با توجه به نوع سوخت مصرفی، تعداد مبدل ها و همچنین طریقه عملکرد سیستم احتراق آن ها به مدل های مختلفی دسته بندی می کنند.

به عنوان مثال پکیج ها یا تک مبدل هستند یا دو مبدل؛ که از پکیج های تک مبدل بیشتر در خانه های کوچک با مصرف پایین استفاده می شود، اما برای ساختمان هایی که آب گرم بیشتری مورد نیاز است یا سیستم گرمایشی باید توان حرارتی بالایی داشته باشد و یا آب منطقه سختی دارد، پکیج دو مبدل گزینه بهتری است، چون ظرفیت حرارتی بیشتری داشته و همچنین دیرتر رسوب می گیرد.

پکیج

همچنین نوع عملکرد سیستم احتراق پکیج ها با توجه به فن دار و یا بدون فن بودن دستگاه متفاوت است. اغلب برای ساختمان هایی که قرار است پکیج در داخل خانه نصب شود، نوع فن دار را پیشنهاد می دهند، چون فن دستگاه به خروج گازهای حاصل از احتراق کمک می کند و در نتیجه امنیت ساکنین بیشتر تامین می شود.

در مقابل برای خانه هایی که محل نصب پکیج در بالکن و یا هر فضای باز دیگری در نظر گرفته شده، می توان از مدل بدون فن استفاده کرد.

پکیج

با این همه، پکیج ها به دو دسته بزرگ پکیج دیواری و زمینی تقسیم بندی می گردند که هر کدام از این مدل ها کارایی خاص خود را داشته و با توجه به ویژگی های خود در ساختمان های مختلفی قابلیت نصب و راه اندازی دارند.