محال است زن باشی و هر روز از خودت نپرسی غذا چی بپزم؟ مخصوصا در این ایام که غذای بیرون هم کمی خطرناک است و تقریبا همه وعده ها را غذای خانگی می خوریم. برای حل این مشکل داشتن یک لیست غذای هفتگی بسیار مناسب است. اما شکل ظاهری منوی غذای خانگی در دکوراسیون آشپزخانه بسیار مهم است.  و از نظر اکثر بانوان چسباندن یک ورق کاغذ روی یخچال و نوشتن برنامه غذایی با خودکار روی آن اصلا جالب نیست. پس بهتر است با روش های خلاقانه منوی غذای خانگی را زیبا کنیم. و دکوراسیون آشپزخانه را خراب نکنیم.

مثلا ساخت منو غذا به صورت تصویری بر اساس تصویر هر غذا و یا به صورت ماده‌ی غذایی مشترک در غذاها. همچنین طراحی منو غذا می‌تواند به صورت برنامه غذایی دو نفره، تک نفره، خانوادگی و حتی منو غذای کودک هم تفکیک شود. جذابیت بصری این لیست و چسباندنش به یخچال یا کابینت یا حتی دیوار آشپزخانه می‌تواند بخشی از دکوراسیون خلاقانه‌ی آشپزخانه باشد. اگر شما هم این روزها به فکر داشتن لیست غذا افتاده اید و می‌خواهید این کار به صورت ابتکاری و خلاقانه انجام دهید این مقاله از ایده چین را از دست ندهید.

طراحی منو غذای خانگی

در ادامه با چند ایده خلاقانه برای طراحی منو غذا خانگی همراهتان شده ایم:

1. استفاده از عکس غذا به جای اسم آن

یکی از کارهای خلاقانه‌ و جذابی که می‌توانید با توجه به سلیقه‌ی شخصی خودتان برای طراحی منوی غذا انجام دهید. استفاده از عکس‌های خوش آب و رنگ از غذا‌های متنوع به جای نوشتن نام آن‌هاست. می‌توانید از غذاهای خودتان در طول هفته عکس‌های جذاب بگیرید. و یا عکس هر غذا را با جستجوی نام آن در اینترنت پیدا نمایید و از آن‌ها پرینت رنگی بگیرید.

احتمالا اگر به جای دیدن اسم هر غذا عکس آن را ببینید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید که آیا آن غذا را برای آن روز دوست دارید یا نه! شما اینطور فکر نمی‌کنید؟

این ایده به ویژه برای آن‌هایی در خانه بچه کوچک دارند. بسیار کاربردتری است. چون اینکار هم برای کودکان جذاب است و هم این که احتمالا تاثیر مستقیمی بر اشتهای کودک دارد.

 

2. استفاده از دیوار خالی آشپزخانه

اگر یک دیوار آزاد در فضای آشپزخانه دارید، می‌توانید این دیوار را به عنوان مکانی برای مرکز فرماندهی و برنامه‌‌ریزی در نظر بگیرید. مسلما برنامه غذایی نیز بخش اصلی و مهم این برنامه‌ریزی است. برای داشتن یک مرکز فرماندهی جذاب در آشپزخانه کافی است تا کمی خلاقیت و حوصله به خرج دهید. و این دیوار را به بهترین بخش دکوراسیون آشپزخانه تبدیل کنید.

تابلو اعلانات، تخته سیاه، فضایی برای قرار دادن ماژیک‌ها و  یادداشت‌ها و همچنین یک تخته وایت‌برد که برای برنامه غذایی خانواده طراحی شده در کنار هم فضای خلاقانه‌ای را ایجاد می نمایند. بر روی تخته سیاه  کارهایی که باید برای مهمانی شب انجام شود نوشته می شود. انتخاب رنگ‌های مناسب، انتخاب وسایل و چیدمان آن‌ها از جمله عوامل تاثیرگذار در زیبایی این ایده هستند. در ادامه انواع دیگری از دیوار فرماندهی و برنامه‌ی غذایی در آشپزخانه آورده شده که به شما در انتخاب‌ها و چیدمان‌تان کمک خواهد کرد.

3. جایی هم برای رسپی غذاها در نظر بگیرید

ایده‌ی جالب دیگری که در طراحی منوی غذا به کار می‌آید، در نظر گرفتن بخشی از فضای طراحی برای رسپی هر غذا می باشد. مثلا  استفاده‌ از استیکی‌نوت‌های رنگی و دسته‌بندی غذاها و رسپی هر غذا به کمک رنگ، هم استفاده از منوی غذا را راحت کرده و هم بر زیبایی آن می افزاید.

این ایده یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که اگر روزی قرار باشد کسی به غیر از خودتان مسئولیت آشپزی را به عهده بگیرد دیگر به حضور شما نیازی نیست و جای هیچ بهانه‌ای هم باقی نمی‌ماند!

 

بساط قرعه‌کشی به پا کنید!

اگر خیلی اهل هیجان، تنوع و کارهای غیر منتظره هستید، می‌توانید منوی غذای هفتگی خود را نیز غیر قابل پیش بینی طراحی کنید! برای این منظور لیستی از همه‌ی غذای مورد علاقه‌ی خودتان و خانواده را به صورت کارت‌های کوچک تهیه کرده و در یک باکس مخصوص که برای همین منظور ساخته‌اید قرار دهید. تصویر بالا ایده‌ی خوبی برای این کار به شما خواهد داد. همانطور که در تصویر می‌بینید جعبه‌ای که کارت‌های غذا در آن قرار گرفته‌اند با عنوان choice یعنی انتخاب نامگذاری شده است.

خب حالا بعد از ساختن این ایده ی منو غذا، می‌توانید هفته‌ای یکبار برای کل وعده‌های غذایی آن هفته قرعه‌کشی کنید و نتیجه هر چیزی که بود راضی باشید!

یا اگر خیلی حوصله داشتید این کار را هر بار برای هر وعده جداگانه انجام دهید. البته به شرطی که تقریبا همیشه همه چیز در یخچال فریزر خانه داشته باشید.

4. طراحی منو غذا ولی با یک دسته‌بندی متفاوت

ایده‌ی دیگری که برای طراحی منوی غذای خانگی می‌توانید داشته باشید دسته‌بندی غذاهاست. مثلا می‌توانید غذاها را بر اساس ارزش غذاییشان، بر اساس مواد تشکیل دهنده‌شان و یا بر اساس سختی و آسانی آماده کردنشان دسته‌بندی کنید. با این ایده هر بار که بخواهید غذایی را برای یک وعده انتخاب کنید، این کار را آگاهانه‌تر و آسان‌تر انجام خواهید داد. میزان گوشت قرمز در غذا، میزان سبزیجات و میزان حبوبات و غلات در هر غذا معیار خوبی برای تقسیم‌بندی آن‌ هستند. همچنین غذاهای حاضری و فست‌فود.

 

کلام آخر:

در این مقاله از ایده چین قصد داشتیم تا شما را با روش‌ها و ایده‌های مختلفی آشنا کنیم که بتوانید یک منوی غذای خلاقانه و جذاب برای خودتان در خانه طراحی نمایید. یعنی داشتن لیست غذایی که هم جواب “شام چی بپزم؟” هایتان را بدهد و هم تابلوی زیبایی در دکوراسیون آشپزخانه‌ی منزل‌تان داشته باشید.