ظروف مناسب پذیرایی شاید آخرین گزینه ای باشد که شما به آن فکر می کنید. در نگاه های اول همه ذهنتان به سمت تهیه مواد غذایی لازم و تمیزی خانه می افتد. اما برای برگزاری مهمانی جذاب توجه به ریزترین جزییات هم مهم است.

انتخاب ظروف مناسب، شیک و کاربردی می تواند کیفیت مهمانی شما را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار دهد.  از بخش های  مهم مهمانی،پذیرایی آن است. میهمانان اغلب منتظر قسمت پذیرایی هستند تا از نوشیدنی ها، دسرها، غذاها و …نوش جان نمایند.

اما شرایطی را تصور کنید که شما با وجود تدارکات بسیار حرفه ای و زیبا برای غذاها، ظروف پذیرایی مناسبی نداشته باشید و با بشقاب های رنگ و رو رفته و کاردهای میوه ای پلاستیکی و لیوان های یک بار مصرف به سراغ مرحله سرو و پذیرایی بروید!

ظرف پذیرایی دکوری

طبیعتاً چنین مهمانی جلوه خوبی نخواهد داشت  و مهمانان از سلیقه شما نا امید خواهند شد. بنابراین ظروف پذیرایی نقش بسیار پررنگی در برگزاری مراسمات دارند و حتی از بُعد روانشناختی نیز تا حدی نشان دهنده جنبه هایی از شخصیت میزبان است.

 

ظرف چینی

انتخاب ظروف پذیرایی مناسب در جشن ها و یا مراسمات مذهبی

 

ظروف پذیرایی، دنیای بسیار گسترده و وسیعی را دربر می گیرد. از دیر باز مردم برای زیبایی سفره ها و مراسمات خود سعی می کردند تا از ظروفی زیبا استفاده نمایند. اما از طرفی دیگر در خرید ظروف پذیرایی بایستی به جز زیبایی، موضوع کاربرد و استفاده آسان و راحت را نیز در نظر گرفت.

قوری چینی

این مطلب را نیز از دست ندهید: ظروف چوبی از گذشته تا به امروز و روش نگهداری از آن ها!!!

چه بسا ظروف سرو و پذیرایی بسیار شیک و خاصی در بازار وجود دارد که با توجه به جنس، سایز و یا مسائل دیگر چندان که باید کاربردی نبوده  است و فقط جنبه زیبایی و دکوری دارند. همچنین هر مراسم و مهمانی نیاز به ظرف پذیرایی مخصوص به خود را دارد.

با اینکه شاید برای برخی ها اهمیتی نداشته باشد که مجالس ترحیم یا مراسمات عروسی از یک سبک ظروف پذیرایی استفاده کنند اما برای افراد ریز بین  و خلاق، این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

به عنوان مثال استفاده از ظروفی با رنگ روشن تر و طراحی شادتر در مراسمات عروسی می تواند کیفیت مهمانی را بهبود ببخشد و دکوراسیون آن را چند برابر زیباتر و شکیل تر سازد. اما در مجالس ترحیم طبیعتاً ظروفی با رنگ تیره  مناسب تر است. البته فرهنگ هر منطقه جغرافیایی نیز در انتخاب ظروف پذیرایی مناسب تاثیرگذار خواهد بود.

ظرف چینی خوشکل

ظروف پذیرایی مناسب یک مهمانی شامل چه اقلامی است؟

 

ظروف پذیرایی برای هر مهمانی متفاوت از دیگری است. اگر یک دورهمی دوستانه بدون سرو غذا مد نظر شماست، بایستی ظروف پذیرایی شامل فنجان چای یا قهوه، قندان، لیوان آب خوری، ظرف میوه خوری و شیرینی خوری، دیس میوه و شیرینی، بستنی خوری، رولت خوری، کارد و چنگال ، سینی مناسب، آجیل خوری و … باشد.

البته مطمئنا شما به همه این ها نیاز نخواهید داشت و انتخاب ظروف پذیرایی بستگی به خوراکی هایی دارد که سرو خواهید کرد. اما اگر مراسم شامل یک وعده شام یا نهار باشد، علاوه بر موارد بالا، بشقاب سوپ خوری، پلوخوری، ماست خوری، ظروف سرو سوفله، سالاد، قاشق و چنگال و کارد غذاخوری، جا دستمال کاغذی، اردو خوری، ست نمکدان و فلفل، آبلیمو ریز، ظرف سس، تنگ یا پارچ آبخوری و … نیز مورد نیاز است.

ظرف کریستال

این مطلب را نیز از دست ندهید: بازسازی آشپزخانه راهی برای تغییر دکوراسیون قلب خانه

 

کیفیت ظروف پذیرایی نکته ای مهم است که باید به آن توجه کرد

ظروف پذیرایی انواع متفاوتی دارد که قیمت، کیفیت و برند آن ها با یکدگیر فرق می کند.

شما معمولا برای تدارکات یک مهمانی نهایت تلاش خود را بکار می گیرید و هزینه زیادی را پرداخت می کنید. اما شاید توجه به ظروف پذیرایی، آخرین نکته ای باشد که به آن توجه دارید. هرچند با وجود تمامی زحماتی که کشیده و هزینه هایی که کرده اید، اگر ظرف پذیرایی شما از مهمانان کیفیت لازم را نداشته باشد مطمئنا خاطره خوشایندی در ذهن آنان نقش نخواهد بست.

ظرف کریستال ستاره ای

بنابراین بهتر است کیفیت را فدای کمیت(هزینه) نکرده و سعی کنید بهترین نوع از ظروف پذیرایی را تهیه نمایید.

چاقوهایی که به خوبی نمی برند، قاشق هایی که در بشقاب بند نمی شوند،لیوان هایی که لب پر شده و خوردن نوشیدنی با آن ها خطرناک است از جمله مواردی است که بایستی در مبحث کیفیت مدنظر قرار گیرد.