پارکت های چوبی یکی از منحصر به فرد ترین و پرطرفدارترین کفپوش های ساختمان می باشد. که در ابتدای تولید با مسئله عدم مقاومت در برابر آب و رطوبت تولیدکنندگان را به فکر تولید پارکت های ضد آب و لمینت واداشت.

پارکت های ضد آب2

بدین ترتیب آن ها توانستند راه حلی را برای مناطق مرطوب و البته مقاوم در برابر آب پیدا کنند،کفپوش های لمینت ضد آب.
البته علم بشر در همین حد قانع نشد. و پیشرفت های بسیاری در این زمینه کرد. اما تمام این پیشرفت ها نتوانستند از محبوبیت پارکت های لمینت بکاهند.

لمینت چیست؟

به هر چیزی که از روی هم قرار گرفتن چند لایه تشکیل شود. لمینت می‌گویند. و دلیل این نامگذاری به خاطر این است که پارکت لمینت از روی هم قرار گرفتن چند لایه تشکیل شده است. و لایه های آن از رویی ترین لایه تا زیری ترین لایه عبارتند از:

  1. لایه مقاومت
  2. لایه دکور پیپر یا همان رنگ بندی لمینت
  3. لایه HDF که مهمترین لایه در پارکت لمینت می باشد
  4. لایه بالانس پیپر

پارکت های ضد آب2

لایه مقاومت در پارکت های ضد آب

لایه مقاومت از نفوذ آب به لایه های زیرین لمینت جلوگیری می کند. و به همین خاطر باید بطور کامل ضد آب باشد. اما بیشترین اهمیت را در بررسی مقاومت لمینت در برابر آب لایه ی HDF است. که هر چه آب کمتر و آهسته تر در این لایه راه پیدا کند ماندگاری پارکت زیاد تر می شود.

پارکت های ضد آب3

پارکت های قابل شستشو را با پارکت های ضد آب اشتباه نگیریم!

یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنیم تفاوت بین لمینت های ضدآب و پارکت های قابل شستشو است.

لمینت های ضد آب برای مکان های مرطوب و برای جاهایی مثل آشپزخانه و حمام طراحی شده است. و تا حد قابل قبول و توجیه پذیری در برابر آب مقاومت خود را نشان می دهد. اما این دلیل نمی‌شود که ما بخواهیم بی رویه و بدون حساب لمینت ها را خیس کنیم. و انتظار داشته باشیم که در برابر هر گونه آب و رطوبتی این چنینی و شوینده های قوی مقاوم باشد!

پارکت های ضد آب5

این در حالی است که پارکت های قابل شستشو، برای پاسخ به نیازهای فضاهایی که دارای آب و رطوبت زیادی هستند. مثل استخر و یا فضایی که باید توسط شوینده های قوی مرتب شسته شوند. مثل بیمارستان تولید و استفاده می شوند.

لمینت های ضد آب یا پارکت های قابل شستشو؟کدام به صرفه ترند؟

پارکت های لمینت ضد آب هم در ساختمان های مسکونی و هم محل کار قابل استفاده هستند که البته استفاده از آن، بیشتر در ساختمان های مسکونی رایج تر است.

و همانطور که گفتیم در ساختمان های مسکونی پارکت های قابل شستشو کاربرد آنچنانی ندارند. و اصلاً منطقی نیست که هزینه های اضافی انجام پذیرد. و پارکت های لمینت ضد آب توانسته است. نیازهای موجود در خانه ها را برطرف کند.

 

پارکت های ضد آب4

در واقع می‌توان گفت که پارکت لمینت ها بهترین جواب برای کفپوش های ساختمان های مسکونی و اداری از نظر طرح رنگ جنس و کاربرد آن بوده و جایگاه خود را تثبیت کرده است.

نحوه ی تشخیص پارکت های ضد آب

برای اینکه بدانیم یک پارکت لمینت ضد آب است یا نه اصلاً کار سختی در پیش رو نداریم کافی است مقداری در این زمینه مطالعه کنیم و بعد تصمیم بگیریم که آن را بخریم یا نه.

راه اول:

به کمک ناخن می توانیم اصل بودن پارکت لمینت ضد آب را مشخص کنیم.
کافیست ناخن را روی سطح لمینت بکشیم. اگر لایه مرطوب و چرم مانندی را زیر ناخن مان حس کردیم. که به راحتی با آب شسته نمی شد،این نشان از اصل بودن پارکت لمینت ضدآب مورد نظر است.

پارکت لمینت

راه دوم:

استفاده از سطل آب؛

پارکت لمینت را در داخل سطل آبی قرار دهید و پس از مدتی روی لمینت را نگاه کنیم. همانطور که میدانید روغن و آب همدیگر را دفع می کنند.  در نتیجه اگر روی لمینت قطراتی از آب مشاهده کردید. این یعنی آب در لمینت نفوذ نکرده است. پس پارکت لمینت شما اصل است.

پارکت لمینت4

راه سوم:

کمک گرفتن از خورشید

می‌توانیم پارکت لمینت را حداقل یک روز در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار دهیم. که ترجیحا در دمای بالای ۳۵ درجه باشد. اگر بعد از گذشت این یک روز رنگ پارکت به خصوص در لبه های آن تغییر کرده باشد. خبر از اصل نبودن آن را می دهد.

پارکت لمینت5

کاربرد پارکت لمینت ضد آب

یکی از جاهایی که ما انسان ها دوست داریم کف آنجا را با کفپوش های پارکتی بپوشانیم آشپزخانه است. اما به دلیل ترس از نفوذ آب و رطوبت در فضای آشپزخانه تقریباً این انتخاب را به فراموشی سپرده بودیم.

پارکت لمینت1

همه ما می دانیم که آشپزخانه یکی از قسمت‌های با ظرفیت بالا برای طراحی و پیاده سازی بهترین دکورهای یک خانه است. و نمی توان به سادگی از پتانسیل‌های آن چشم پوشی کرد و از سوی دیگر در اکثر مواقع سطوح و دیوارها و کف آشپزخانه مرطوب و دارای لکه های چربی یا غیر چربی می باشد.

بنابر همین توضیحات سر و کله پارکتهای لمینت ضد آب پیدا شد و توانست برای نیازهای جامعه امروز در بحث طراحی دکوراسیون داخلی بهترین جواب باشد.

نصب پارکت ها

و اما یک نکته مهمی که باید برایتان بگوییم در مورد نصب پارکت ها است و این موضوع در مورد پارکتهای لمینت ضد آب نیز صدق می کند.

پارکت لمینت3

جدای از اینکه نصب لمینت های ضد آب باید طوری باشد که زیبایی آن را حفظ کند. حتماً باید با دقت نصب شود تا شاهد نفوذ آب از میان حد فاصل لمینت ها نباشیم.

امیدواریم که بتوانید با توضیحات داده شده کاملاً آگاهانه پارکت های لمینت ضد آب خود را انتخاب کنید.