در مطالب قبلی به ابعاد مختلفی از طراحی دکوراسیون پذیرایی پرداختیم. یک نکته مهم در طراحی دکوراسیون که همیشه به اهمیت آن اشاره کرده­ ایم ابعاد و اندازه ­ی فضای پذیرایی است. یک پذیرایی کوچک را می­ توان به روش ­های مختلفی دکور کرد. ولی موضوع این است که در طراحی هم باید به زیبایی توجه کرد و هم کاربردی بودن فضا! بعد از پراختن به موضوع دکوراسیون داخلی شیک و مدرن، حالا قرار است راجع به دکوراسیون پذیرایی کوچک صحبت کنیم.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک

وقتی مساحت یک فضا کوچک باشد، جزئیات هم اهمیت بیشتری پیدا می­ کنند. در نتیجه برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک هر یک از وسایل و عناصری که در پذیرایی نقش دارند باید به خوبی جای خود را پیدا کنند. در ادامه مطلب ایده چین به برخی از عوامل موثر در طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک اشاره می کنیم.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

طرح و الگوها در پذیرایی کوچک

 

نقش و نگاری که بر روی وسایل و یا مبلمان وجود دارد، بر روی فضای پذیرایی تاثیرگذار است. مثلا یک کاغذ دیواری با طرح ­های برجسته و یا نقوش بزرگ نمی ­تواند برای دکوراسیون پذیرایی مناسب باشد. چرا که مقیاس فضا باید با ابعاد نقش­ ها در تناسب و هماهنگی باشد. به طور کلی در دکوراسیون پذیرایی کوچک بهتر است سادگی و مینیمال بودن را مدنظر قرار دهید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک
یک کاناپه خاص در پذیرایی، هماهنگ با فضا!

 

اگر فضای پذیرایی منزلتان آنقدر کوچک است که به جای یک ست مبلمان ترجیح می ­دهید از ایده مدل کاناپه تکی استفاده کنید، هماهنگی رنک و طرح کاناپه با فضا را در نظر بگیرید. یک کاناپه خاص و راحت به رنگ خنثی حس جاگیری کمتری خواهد داشت.

دکوراسیون پذیرایی کوچک
وسایل چند منظوره، مخصوص پذیرایی کوچک!

 

وسایل چند منظوره و یا کمجا از نیازهای ضروری خانه­ های نقلی هستند. اگر خانه کوچکی دارید که نمی ­توانید اتاق مهمان جداگانه ­ای در آن در نظر بگیرید؛ انتخاب مبلمان تختخواب شو می­ تواند نیاز شما به تخت اضافی برای مهمان را رفع کنند. یا مثلا یک میز جلومبلی که مانند یک کشوری جادار عمل می­کد و می­ توانید وسایل دم دستی را داخل آن قرار دهید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک
مبلمان ال شکل، نهایت استفاده از گوشه­ پذیرایی!

 

مبلمان ال شکل، یکی از ایده ­های نهایت استفاده از فضا، مخصوصا در پذیرایی­ های کوچک است. به دلیل فرم و شکل این نوع مبلمان، فضای گوشه پذیرایی پر می ­شود. برخی از انواع مبل ال پذیرایی، طوری طراحی شده ­اند که می ­توانید بخش ­های مختلف آن را به هم متصل یا از همدیگر جدا کنید در نتیجه اگر به فکر تغییر دکوراسیون هستید دست­تان باز است. اگر در تهیه مبل ال برای پذیرایی تردید دارید، به مطلب مبل ال یا راحتی، کدام یک برای خانه شما مناسب­تر است؟ سر بزنید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

جای اکسسوری­ ها کجاست؟

 

یکی از ایده ­های نهایت استفاده از فضای پذیرایی کوچک، بهره بردن از فضای عمودی آن؛ یعنی دیوار است. شما می­ توانید با استفاده از شلف و قفسه­ هایی که روی دیوار نصب کرده ­اید؛ جایی برای اکسسوری ­های پذیرایی ایجاد کنید. تعادل را حفظ کنید و در نصب قفسه زیاده­ روی نکنید، زیرا ممکن است باعث بسته و دلگیر شدن پذیرایی شود.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

یک مبل تکی، نقطه عطف پذیرایی کوچک شماست!

 

برای اینکه همه­ چیز در دکوراسیون پذیرایی کوچک منزل، به شکل خیلی ساده و خنثی در نیاید، یک مبل تکی که رنگی کمی تیره­ و یا خاص ­تر دارد می­تواند مانند یک نقطه عطف در پذیرایی باشد. این مبل تکی کمی هیجان را به فضا اضافه می ­کند.

دکوراسیون پذیرایی کوچک
قدر پنجره را در سالن های پذیرایی کوچک بدانید!

نور فضا را بزرگ و دلباز می ­کند. پس از هر امکانی برای ورود نور به داخل پذیرایی کوچکتان استفاده کنید. اگر در پذیرایی پنجره دارید، قدر آن را بدانید و با انتخاب یک پرده زیبا و با ضخامت مناسب، نور را مهمان پذیرایی کنید. برای شب هم به فکر نورپردازی مناسبی باشید. از چراغ رومیزی گرفته تا یک لوستر مینیمال پذیرایی می ­توانند علاوه بر روشن کردن، فضایی شیک برای دکوراسیون پذیرایی ایجاد کنند.

دکوراسیون پذیرایی کوچک
یکی از دیوارها را رنگ کنید! اما نه هر رنگی

 

یک نگاه کلی به پذیرایی بیندازید، فکر نمی­ کنید همه ­چیز یکدست و کمی بی روح به نظر می ­آید؟ با یک راهکار ساده، کمی تنوع  وارد فضا کنید. پیشنهاد من این است که ببینید کدام دیوار بیشتر دیده می­ شود؛ به فکر رنگ مناسب برای آن باشید. رنگ های تیره برای دکوراسیون پذیرایی کوچک اغلب انتخاب جالبی نیستند. باید به تناسب رنگی بین دیوارها دقت کنید و یک رنگ مناسب برای دکوراسیون پذیرایی کوچک انتخاب کنید. همچنین وسایلی مانند مبلمان پذیرایی و فرش و پرده می ­توانند برای انتخاب رنگ دیوار راهنمایتان باشند. برای ایده­ های بیشتر برای دیوار پذیرایی به مطلب تزیین دیوار پذیرایی سر بزنید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

از آینه کمک بگیرید

 

هرجا که فضا تنگ و کوچک باشد، طراحان به فکر یک راهکار برای بزرگتر و دلباز شدن فضا هستند. اینجاست که آینه­ ها به داد ما می­ رسند. با استفاد از آینه در پذیرایی، فضا را کمی بزرگتر از آنچه هست نشان دهید. می ­توانید در یک قسمت از پذیرایی آینه ­کاری مدرن داشته باشید.

پذیرایی کوچک، حتما باید مبل داشته باشه؟

 

با اینکه وجود مبلمان استاندارد برای سلامتی افراد لازم است، ولی شما می­ توانید به دکوراسیون خانه بدون مبل هم فکر کنید. در مطلب دکوراسیون پذیرایی کوچک بدون مبل، ایده ­هایی برای طراحی پذیرایی کوچک بیان شده است که شاید با دیدن آنها این ایده را بپسندید. مخصوصا افرادی که خانه­ ی اجاره ­ای دارند و اسباب کشی برایشان کاری سخت و وقت گیر است این روش می­ تواند موثر باشد

فرش و پرده را هوشمندانه انتخاب کنید

 

از کجا بفهمیم که فرش و پرده مناسب پذیرایی کوچک ما کدام است؟ مانند دیوارها که نقش زیادی در دکور پذیرایی دارند و پس زمینه­ ای از پذیرایی هستند، پرده و فرش هم می­ توانند موثر باشند. اگر مبلمان پذیرایی طرح­ دار هستند، بهتر است پرده را ساده انتخاب کنید. اگر به فکر طراحی یک دکوراسیون هال کوچک ایرانی هستید، پس فرش ایرانی را فراموش نکنید.
تشک روی کاناپه

پذیرایی کوچک ما مربع شکل است!

 

چیدمان پذیرایی کوچک مربع، در نگاه اول آسان­تر از یک پذیرایی مستطیل شکل به نظر می­ رسد، ولی هر فرم از فضا نکته­ های خودش را دارد. مواردی مانند فرم و شکل مبلمان و نورگیری فضا در چیدمان پذیرایی مربع شکل موثرند. ممکن است یک فضای مستطیل شکل بسیار مناسب مبلمان شما باشد، ولی فرشی که دارید را نمی­ توانید در پذیرایی مستطیل استفاده کنید. در پذیرایی مربع شکل هم می ­توانید از مبلمان کلاسیک و هم از مبلمان مدرن استفاده کنید. همچنین می ­توانید در یک سمت پذیرایی مبل ال بگذارید.

دکوراسیون پذیرایی شیک، در خانه­ های ایرانی!

 

خانه ­های ایرانی بر اساس فرهنگ ایرانی چیدمان می­ شوند، در نتیجه اگر به فکر دکوراسیون پذیرایی کوچک ایرانی هستید، دیدن عکس ­های مختلف به شما کمک خواهد کرد.

نتیجه گیری:

برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک، اصول مختلفی که در متن بیان شد را رعایت کنید. اگر به دنبال یک پذیرایی شیک و جذاب هستیددکوراسیون پذیرایی کوچک از متخصصین طراحی دکوراسیون کمک بگیرید.