برج خلیفه یکی از عجایب دبی و جهان است. در مورد شهری کوچک که در حال حاضر بزرگترین ساختمان های جهان را دارد.مطالب زیادی برای گفتن وجود دارد. زیرا بلندترین رستوران دنیا (رستوران اتمسفر دبی)، بلندترین برج جهان (برج خلیفه) و بهترین زیرساخت جاده ای (بزرگراه شیخ زاید در دبی) همیشه بهترین قسمت دبی هستند.

برج خلیفه دبی یکی از معروف ترین مکان های دبی و جهان است که گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. حتما لیزر و آتش بازی این برج ۸۲۸ متری را در شب سال نو در اینترنت دیده اید. با ما همراه باشید تا بیشتر راجب به برج خلیفه برایتان بگوییم.

برج خلیفه

آشنایی با برج خلیفه

این برج با ارتفاع 828 متر و 160 طبقه به عنوان بلندترین ساختمان جهان شناخته می شود. ساخت این برج در سال 2004 آغاز شد و 6 سال بعد در سال 2010 به بهره برداری رسید. برج خلیفه دبی بیش از هزار آپارتمان، 4 استخر، یک کتابخانه و 49  دفتر دارد و همچنین یکی از “بهترین هتل ها” است.

یکی از لوکس ترین هتل ها با 160 اتاق در طبقه اول برج ساخته شده است و به نام طراح مد ایتالیایی جورجیو آرمانی نامگذاری شده است. امیر دبی، شیخ محمد بن راشد، به افتخار وی عنوان خلیفه را برگزید. این برج از زمان ساخت خود دارای 7 رکورد جهانی زیر است:

بزرگترین بالکن
آسانسور طولانی ترین مسافت را طی کرد
طولانی ترین لیفتراک جهان
این برج دارای بیشترین طبقات در جهان است
بلندترین برج جهان
مرتفع ترین سازه جهان که بدون کمک کابل یا وسایل پشتیبانی ایستاده است

بیشترین مساحت طبقاتی

برج خلیفه

طراحی برج

طراحی برج در دبی توسط شرکت آمریکایی SOM  و مهندس سازه آدریان اسمیت انجام شده است. معماری برج بر اساس طبیعت کویری و معماری اسلامی و تلفیق آن با مدرنیته است. به لطف طراحی باغ گل، حتی بالاترین طبقات نیز از شدت باد محافظت می شود و هر طبقه دارای منظره ای عالی و زیبا است. در طراحی برج خلیفه در دبی نیز از طاق استفاده شده است که ترکیبی از معماری و معماری اسلامی را نشان می دهد.

برج خلیفه

حقایق شگفت انگیز در مورد برج

 

1.چشمگیرترین چیز در مورد آسمان خراش خلیفه ارتفاع 828 متری آن است که عنوان بلندترین برج جهان را به خود اختصاص داده است.

 

2.این برج علاوه بر بلندترین ساختمان جهان، یک رکورد جهانی دیگر نیز دارد. این برج بلندترین سازه جهان است. دارای بیشترین تعداد طبقه در جهان، بالاترین طبقه اشغال شده، بالاترین عرشه مشاهده، طولانی ترین آسانسور و طولانی ترین آسانسور خدماتی در جهان است.

 

3.یکی دیگر از واقعیت های جالب در مورد برج خلیفه وزن آن است. این معادل 100000 فیل و 5 بوئینگ 737 است.

 

4.پایداری و استفاده مجدد از منابع از دیگر حقایق در آسمان خراش هاست. هر سال 15 میلیون گالن آب به طور پایدار جمع آوری می شود. از این آب برای آبیاری مزارع و گیاهان، سیستم خنک کننده و تامین منبع آب دبی استفاده می شود.

 

5.آسانسور برج خلیفه با سرعت 10 متر در ثانیه حرکت می کند و آن را به یکی از سریع ترین آسانسورهای جهان تبدیل می کند. آسانسور برج خلیفه یک دقیقه طول می کشد تا به عرشه رصد برسید.

 

6.از بالای برج 95 کیلومتر مسافت را می بینید.

برج خلیفه

7.بیش از ۱۱۰ هزار تن بتن، ۵۵ هزار تن فولاد و ۲۲ میلیون ساعت کار برای تکمیل برج خلیفه استفاده شد.

 

8.استفاده از 28216 پنل شیشه ای در بیرون برج که بیش از 35 نفر وظیفه نظافت آن را در مدت 3 ماه بر عهده دارند.

 

9.بیش از 30000 نفر می توانند در برج خلیفه زندگی کنند.

 

10.ساختمان امپایر اسمیت 2 برابر کوچکتر از برج خلیفه و 3 برابر کوچکتر از برج ایفل است.

 

11.پارکینگ این برج گنجایش بیش از 2950 خودرو را دارد.

 

12.غروب آفتاب را دو بار در روز ببینید، یک بار از طبقه پایین برج و دیگری از طبقه 148برج

 

13.این ساختمان بلند دارای بیش از 17000 درب با بادسنج برای امنیت است.

 

14.رکورددار مرتفع ترین نیروگاه جهان واقع در طبقه 155 برج

 

15.مساحت کل برج 530000 متر مربع است که 170000 متر مربع آن برای آپارتمان های مسکونی و 28000 متر مربع برای اماکن تجاری استفاده می شود.

برج خلیفه

سخن پایانی

 

در این مقاله سعی داشتیم شما را با یکی از دیدنی های جذاب جهان یعنی برج خلیفه آشنا کنیم.