امروزه تابلو فرش شیک جزو محصولات شیک، اصیل و گران قیمت در دکوراسیون است و با خرید آن می توانید جلوه هنر ایرانی را بر روی دیوار داشته باشید.
تفاوت اصلی با فرش این است که بدون ریشه، اندازه کوچکتر و معمولا قابدار هستند. به عنوان بخشی از دکور، معمولاً فرش‌ها به دیوار آویزان می‌شوند و برای دوستداران فرش یک شی شگفت‌انگیز و ارزشمند محسوب می‌شوند.

تابلو فرش

تاریخچه

فرش ها و تابلو فرش ها در طول زمان تکامل یافته و پیشرفت کرده اند، بنابراین هر لحظه تاریخی در قالی های آن زمان ثبت می شود. تاریخچه قالی بافی به قرن پنجم قبل از میلاد برمی گردد. اگرچه هنر قالی بافی در دوره هخامنشیان بسیار رواج داشت، اما شواهد تاریخی از قالی بافی در دوره ساسانیان شکوفا شد، که گواه آن را فرش معروف ساسانی بهارستان می توان مشاهده کرد.

 

سیر تکاملی تابلو فرش

در گذشته برای بافت تابلو فرش از نقشه های کاغذی استفاده می شد. زیرا پس از انتخاب طرح و نقش بر اساس سایز فرش، نقش را با دستگاه روی کاغذ چاپ می کردند و بافنده هنگام بافت کاغذ شطرنجی را می ساخت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی پلان ها یا نقشه هایی با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار مخصوص تهیه می شود.

تابلو فرش

انواع فرش از نظر مواد اولیه

انواع تابلو فرش شیک عبارتند از:

ابریشم مصنوعی یا طبیعی: پارچه های ابریشمی طبیعی که از ابریشم تهیه می شوند بسیار زیبا، نرم، انعطاف پذیر و جذاب هستند و گرانبها و مجلل محسوب می شوند.
نخ کرک: فرش هایی که از کرک روی بدن چهارپایان بافته می شوند. طرفداران خاص خود را دارند و معمولاً گران هستند.
نخ پشمی: فرش های ساخته شده از پشم گوسفند بسته به نژاد گوسفند از نظر کیفیت، زیبایی و قیمت متفاوت است. پشم یکی از پرکاربردترین مواد برای بافت انواع قالی و قالی است.
نخ پنبه ای: نخ پنبه ای در قالی بافی نیز کاربرد فراوانی دارد و بیشتر در پارچه های فرش ایرانی استفاده می شود.
الیاف اکریلیک: این الیاف ارزانتر از الیاف طبیعی است و فرش را با قیمت بهتری تولید می کند.

تابلو فرش

انواع فرش از نظر بافت

با توجه به نوع و روش بافت، تابلو فرش مانند فرش به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 

تابلو فرش دستبافت:

این تابلوهای فرش که با دست این هنرمند حاشیه و بوم با استفاده از منگنه فرش بافته شده است بسیار ارزشمند است.

 

تابلو فرش ماشینی:

در دو نوع ساخته می شود:

در روش فرش عکس بافی تصویر مورد نظر اعم از عکس شخصی یا منظره به نقشه فرش تبدیل شده و دستگاه بر اساس نقشه آن را می بافد.
روش چاپ عکس روی فرش که عمدتا برای عکس های شخصی استفاده می شود. به این صورت است که فرش بر روی دستگاه پارچه به رنگ خام و سفید یا کرم چاپ می شود و عکس مورد نظر با دستگاه مخصوص روی فرش چاپ می شود.

تابلو فرش

قیمت فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی

به دلیل گرانی فرش دستباف، برخی افراد تمایلی به خرید آن ندارند. فرش های دستباف به خصوص ابریشم بیشتر برای خانه های مجلل با تزئینات مجلل مناسب است. البته می توانید نمونه های کوچکتر را با قیمت مناسب تری تهیه کنید. اما در نظر داشته باشید که رعایت هارمونی در دکوراسیون از نظر اندازه و پلان را فراموش نکنید.

تابلو فرش

انواع نقش و نگار فرش

 

به طور کلی انواع طرح های تابلو فرش را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

گل
طراحی منظره طبیعی
طرح های حیوانات و پرندگان
پرتره یا نقش چهره
نقاشی از نقاشی های معروف
آیات قرآن
طرح معماری
هنر مدرن هندسی است
طرح های قدیمی
ساختار ترکیبی

 

 

فرش در اندازه های مختلف و مصارف تزئینی

فرش های جذاب و رنگارنگ در سایزهای 35*50، 50*70، 70*100، 80*120، 100*150 و 200*300 بیشتر در بازار دیده می شود. ابعاد و اندازه موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شود. اندازه تابلو فرش باید با توجه به دیواری که تابلو در آن نصب می شود انتخاب شود. یک عکس کوچک روی یک دیوار بزرگ یا یک عکس بسیار بزرگ روی یک دیوار کوچک از نظر زیبایی شناسی مناسب نیست.

سخن پایانی

تابلو فرش قطعاتی از فرش هستند که به دیوار آویزان می شوند. بسیار تزیینی هستند و به خانه ها رنگ و معنا و اصالت و زیبایی ایرانی می بخشند. تابلو فرش شیک به خصوص در سبک قدیمی یکی از مهم ترین عناصر تزئینی در دکوراسیون منزل است. این طرح اصیل نقاشی و دکوراسیون منزل در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد.