کتابفروشی ها در جوامع مختلف جهان همواره محل فرهنگ و محل ملاقات دوستداران فرهنگ و ادبیات بوده است. این کتابفروشی ها منحصراً در منطقه خاصی فعالیت می کنند که افراد خاصی در آن تردد دارند.

معمولاً در کشورها و فرهنگ‌های مختلف، کتابفروشی‌ها نقش ویژه‌ای در جامعه دارند و به‌ویژه مرکز فعالیت‌های فرهنگی محلی و ملی آن جامعه و کشور محسوب می‌شوند. کتابفروشی های امروزی، با وجود رشد و توسعه فناوری و ظهور کتاب های دیجیتال، برای ادامه حیات باید به مشتری حق انتخاب بیشتری بدهند و اصولاً به دنبال قطعه ای باشند که مشتری کتاب را راضی کند. در این مقاله کتابفروشی هایی به چشم می خورد که قطعا به علاقه مندان به کتاب توصیه می شود. مجله ادبی Lithub می نویسد کسانی که به دنبال ایده و خلاقیت در زمینه کتاب هستند می توانند از این کتابفروشی ها در کشورهای مختلف دیدن کنند.

 

El Ateneo در آرژانتین

 

در مرکز شهر بوئنوس آیرس آرژانتین یک کتابفروشی زیبا و منحصر به فرد وجود دارد. که در سال 1919 ساخته شد و اولین کاربری آن سالن بود. اما به تدریج در سال های بعد تبدیل به سالن سینما شد و در نهایت در سال 2000 به یک کتابفروشی زیبا تبدیل شد.
برای تبدیل این تئاتر به یک گالری، مشهورترین هنرمندان و طراحان روی پروژه ای کار کردند تا فقط سالن و نورهای زیبا را حذف کنند و قفسه های کتاب را به طبقه و سالن VIP موجود اضافه کنند. بدون اینکه با نقاشی و مجسمه به بدنه سالن آسیبی وارد شود. طراحی یکی از زیباترین کتابفروشی های جهان است.

The Ripped Bodice در کالیفرنیا

این کتابفروشی تنها کتابفروشی رمانتیک در آمریکا است. به گفته صاحبان این کتابفروشی سال گذشته 91 هزار دلار به دلیل فروش این کتاب ها بوده است. از جین آستن تا شکسپیر، هر کتابی از هر نویسنده ای در جهان را می توان در این کتابفروشی یافت.

 

Il Mare در شهر رم

دوستداران ادبیات ایتالیایی که به دریا و قایق علاقه دارند باید کتابفروشی Ilmare در رم را بشناسند. 30000 کتاب با موضوعات مختلف اقیانوس و اطلاعاتی در مورد یافتن مکان های ناشناخته در دریا و اقیانوس در این کتابفروشی وجود دارد. نمودارهای قدیمی نیروی دریایی، تصاویر و نمودار خدمه محصول این فروشگاه جذاب در رم است. البته در میلان یک کتابفروشی به نام دیلمار هم هست که چنین تجارتی دارد.

The Second Shelf در لندن

این کتابفروشی متعلق به فردی به نام ای ان است. فقط کتاب های کمیاب می فروشند و همه نمی توانند این کتاب ها را بخرند. صاحب این کتابفروشی با ارتباط با عتیقه فروشان کتاب های کمیاب از آنها می خرد و می گوید: که مایلم این کتاب ها را مخصوصا برای علاقه مندان به ادبیات کهن خریداری شده است.

 

Automoto Bookshop در سیدنی

ماشین‌های استرالیایی، دوچرخه‌ها، موتورها را در این کتابفروشی ببینید. اگر به دنبال کتاب هایی در مورد موتور خودرو و هواپیما هستید، به این کتابفروشی در قلب سیدنی استرالیا مراجعه کنید.

Artazart در پاریس

این شهر به دلیل وجود موزه های معروفی مانند لوور مملو از هنرمندان و معماران سراسر اروپا است. فروشگاه کتاب آرتزارت با مجموعه ای از 2000  جلد کتاب عالی طراحی و هنر یکی از فروشگاه های همیشگی دوستداران کتاب های هنری و علاقه مندان به طراحی و نقاشی است. در طبقه دوم این کتابفروشی، یک گالری هنری دائمی وجود دارد که دانشجویان هنر اغلب آثار خود را در آن به نمایش می گذارند.

 

The Mysterious Bookshop در نیویورک

ویراستار آمریکایی اتو پنزلر در سال 1979  این کتابفروشی را تأسیس کرد که به عنوان مرموزترین کتابفروشی آمریکا شناخته می شود. کتاب های جنایی، هیجان انگیز، جاسوسی و هر کتابی که مربوط به پلیس و کارآگاه باشد را می توانید در اینجا پیدا کنید. این کتابفروشی میزبان جشنواره‌های سالانه و ماهانه برای بزرگداشت رمان‌های جنایی است.

Weiser Antiquarian Books در کیپ نددیک

اگر می خواهید یک کتاب کارکرده کمیاب و ارزشمند در آمریکا پیدا کنید، این کتابفروشی قطعا اولین مکان است. ساموئل ویزر اولین بار این کتابفروشی را در سال 1926 در شهر نیویورک تأسیس کرد، اما در سال 1986 تصمیم گرفت کتابفروشی خود را به مین منتقل کند. هر کتابی با هر موضوعی فقط دست دوم در این کتابفروشی یافت می شود.

 

Transreal Fiction در ادینبورگ

یکی از بهترین مکان‌ها برای یافتن کتاب‌های علمی تخیلی در اسکاتلند، یک کتاب‌فروشی بر اساس داستان‌های سورئال است. در سال 1997 تاسیس شد و هنوز هم در زمینه داستان های فانتزی، علمی تخیلی و نویسندگی و فروش بازی های ویدیویی فعال است. مالک کتابفروشی، مایک کالدر، می گوید که آن را به پیشنهاد رودی روکر نویسنده علمی تخیلی افتتاح کرده است.

De Kookboekhandel در آمستردام

این کتاب فروشی در آمستردام هلند قطعا بهترین است زیرا کتاب های آشپزی به تمام زبان های دنیا دارد.  ژوانا فروید، صاحب این کتابفروشی، معتقد است که از ۱۴ سالگی به اندازه کافی درباره کتاب های آشپزی یاد گرفته است تا یک کتاب آشپزی خوب را از یک کتاب بد بشناسد.

 

جمع بندی

 

در این مقاله سعی داشتیم شما را با طراحی بهترین کتابفروشی های دنیا آشنا سازیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.