وقتی صحبت از ساخت و ساز و استفاده از سنگ ساختمانی می شود. نمی توان از سنگ مرمریت غافل شد. در واقع یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین سنگ های ساختمانی طبیعی در سراسر جهان است. برای آشنایی بیشتر با این سنگ با ما همراه باشید.

 

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت از کربنات کلسیم، کلسیت، دولومیت و کریستال تشکیل شده است. که به سه دسته کریستال، چینی و ابری تقسیم می شود. این سنگ ساختمانی طبیعی حاوی مواد معدنی است که رنگ های متنوعی دارد.

سنگ مرمریت
این مواد معدنی عبارتند از:

کلریت ها یا سیلیکات هایی که رنگ سبز را ایجاد می کنند.
کربن هایی که طیف رنگ خاکستری یعنی از سفید تا سیاه را تشکیل می دهند.
هموتیت یا کربنات منگنز که رنگ قرمز را تشکیل می دهد.
و لیمونیت که رنگ های زرد و کرم تولید می کند.

 

اما رنگ اصلی یعنی سنگ بدون ناخالصی سفید است، که بسیار روشن نیز می باشد. بنابراین در بازار سنگ قیمت سنگ مرمریت با توجه به طرح و رنگ متفاوت است. اما نوع سفید آن کمی گرانتر است.
این یکی از دلایلی است که طراحان داخلی از این نوع سنگ بیشتر از سایر سنگ های ساختمانی استفاده می کنند. سنگ مرمریت به دلیل تنوع رنگ بسیار زیاد با تمام سبک های دکوراسیون داخلی و همچنین با سایر مصالح ساختمانی به راحتی هماهنگ می شود.

سنگ مرمریت

ویژگی ها

از آنجایی که این سنگ یک سنگ آهکی است. نباید از این سنگ در مقایسه با تراورتن و گرانیت انتظار مقاومت بالایی داشت. این نوع سنگ یکی از سنگ های نرمی است که در معادن و کارخانه ها با اره های نرم تراشیده می شود.
اما نرمی سنگ به این معنی نیست که به راحتی ترک می خورد و خرد می شود. در فرآیند گیرش این سنگ از چسب و رزین یا اپوکسی در پشت سنگ برای افزایش مقاومت آن استفاده می شود.
یکی دیگر از ویژگی های این سنگ آهک ها متخلخل نبودن آنهاست، بنابراین استفاده از آنها در ارتفاعات توصیه نمی شود.

یکی دیگر از ویژگی های این سنگ آهک ها این است که منافذ ندارند، بنابراین استفاده از آنها در ارتفاعات توصیه نمی شود.

سنگ مرمریت

تفاوت سنگ مرمریت با سنگ مرمر

تفاوت در جلاپذیری

سنگ مرمر در رنگ های مختلفی از جمله سفید، خاکستری، سیاه، سبز، بنفش، زرد و قرمز وجود دارد. مواد معدنی موجود در این سنگ دارای کریستال های بزرگ و شفافی هستند که بر خلاف سنگ مرمریت، سنگ مرمر را قادر به عبور نور می کند. بنابراین وقتی چراغ قوه را پشت سنگ مرمر قرار می دهید، می توانید نور عبوری را به وضوح ببینید. معماران ساختمان از این خاصیت مرمر بهره می برند و با نصب پنل های ال ای دی پشت این سنگ زیبا زیبایی خیره کننده ای به فضا می بخشند.

سنگ مرمریت
تفاوت در نوع کاربری

سنگ های مرمر در درجه اول به عنوان مصنوعات سنگی مانند مجسمه ها، گلدان ها و غیره و در درجه دوم به عنوان روکش دیوار، کفپوش و نما در داخل ساختمان ها استفاده می شود. یکی دیگر از تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت از نظر کاربری این است که سنگ مرمر به دلیل قیمت بالای آن در ساختمان های لوکس استفاده می شود. اما سنگ مرمریت در اکثر ساختمان ها دیده می شود. موارد استفاده سنگ مرمریت به دلیل جنسش مشابه سنگ مرمر است با این تفاوت که سنگ مرمریت عمدتاً در ساخت و سازهای داخلی استفاده می شود. در واقع استفاده از سنگ مرمریت در طراحی داخلی بسیار متنوع است. می توان از آن برای دیوارها و کف داخلی و خارجی استفاده کرد.

تفاوت برش و اندازه

مرمر به دلیل استفاده از آن در ساختمان ها اغلب به صورت اسلب و کاشی بریده می شود. زیرا از نظر نور پردازی ابعاد بزرگ این سنگ جلوه بهتری به بنا می دهد. سنگ های مرمریت عمدتاً به صورت طولی تراشیده می شوند. به دلیل استفاده بیشتر در کف ساختمان ها به برش های طولی بیشتر نیاز دارد.

سنگ مرمریت

جمع بندی

 

تنوع سنگ های ساختمانی مرمریت به قدری زیاد است که نمی توان آن را از بهترین های این خانواده نامید. بنابراین، ما به انواع پرکاربرد نگاه می کنیم.

سنگ مرمریت خوی، دهبید، لاشتر، پرشین سیلک، مرمریت چهرک، مرمریت صلصالی، مرمریت خوبسنگان،مرمریت آباده، مرمریت پارادایس، مرمریت پرطاووسی، مرمریت هرسین، مرمریت سیسیلی، مرمریت مهکام، بیرجند، مرمریت رامشه، شهرکرد و …