قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 در حال آماده شدن برای یکی از بزرگترین رویدادهای جهان است. از این نظر 8 استادیوم جام جهانی قطر را برای این مسابقات تدارک دیده شده است.

جام جهانی 2022 قطر اولین جام جهانی فوتبال است که در خاورمیانه برگزار می شود. این فصل با بازی افتتاحیه در 21 نوامبر 2022 ،30 آبان 1401 ساعت 13:00 به وقت محلی آغاز می شود و در 18 دسامبر ،27 آذر 1401 ساعت 18:00 به پایان می رسد. از این رو کشور میزبان هشت ورزشگاه را برای میزبانی از 64 دیدار جام جهانی تدارک دیده است. زمانی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 انتخاب شد، این کشور شروع به ساخت این استادیوم ها در مکان های مختلف کرد.

در ادامه به معرفی این 8 استادیوم جام جهانی قطر خواهیم پرداخت با ما همراه شوید.

 

استادیوم لوسیل

این ورزشگاه با گنجایش 86 هزار و 250 نفر در شهر لوسیل قرار دارد و میزبان 10 مسابقه با احتساب فینال خواهد بود. استادیوم لوسیل در 15 کیلومتری شمال مرکز شهر دوحه قرار دارد و طراحی استادیوم نشان دهنده کاسه های دست ساز موجود در جهان عرب و اسلام است.

استادیوم جام جهانی قطر

استادیوم البیت

این ورزشگاه که در شهر الخور قرار دارد. میزبان 9 بازی از جمله دیدار افتتاحیه با ظرفیت 60 هزار تماشاگر خواهد بود. استادیوم البیت در سه کیلومتری جنوب الخور قرار دارد. شهری در 40 کیلومتری شمال دوحه که از چادرهای سنتی عشایر الهام گرفته شده است.

استادیوم جام جهانی قطر

ورزشگاه الجنوب

این ورزشگاه در شهر الوکره قرار دارد و میزبان 7 بازی با ظرفیت 40777 نفر خواهد بود. ورزشگاه الجنوب در 15 کیلومتری جنوب مرکز شهر دوحه قرار دارد. طراحی این ورزشگاه توسط طراح معروف عراقی-بریتانیایی زاها حدید انجام شده است. در طراحی این ورزشگاه از صدف های دریایی و قایق های بادی سنتی الهام گرفته شده است.

استادیوم جام جهانی قطر

ورزشگاه احمد بن علی

این ورزشگاه در شهر الریان قرار دارد و ظرفیت 40 هزار نفری دارد. این ورزشگاه میزبان 7 بازی از جمله دیدار ولز و ایران خواهد بود. ورزشگاه احمد بن علی در 20 کیلومتری غرب مرکز شهر دوحه قرار دارد و در طراحی بیرونی استادیوم از طرح سنتی قطری و سازه ای برجی شکل استفاده شده است. که بر اهمیت خانواده، زیبایی صحرا و اهمیت جانوران و گیاهان محلی تاکید دارد.

استادیوم جام جهانی قطر

استادیوم بین المللی خلیفه

این ورزشگاه در الریان قرار دارد و میزبان 8 بازی از جمله بازی انگلیس و ایران با ظرفیت 45416 نفر است. استادیوم بین المللی خلیفه در هشت کیلومتری غرب دوحه در سال 1976 با ظرفیت 20000 نفر افتتاح شد. در سال 2006 ظرفیت ورزشگاه به 40000 نفر افزایش یافت و سرانجام در سال 2014 بازسازی و اصلاحات برای جام جهانی 2022 آغاز شد.

استادیوم جام جهانی قطر

ورزشگاه اجوکیشن سیتی

این ورزشگاه در شهر الریان قرار دارد و میزبان 8 دیدار با ظرفیت 40 هزار نفر خواهد بود. استادیوم اجوکیشن سیتی در 10 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر دوحه قرار دارد و طراحی آن از الماس درخشان الگوبرداری شده و رنگ بیرونی آن روز و شب تغییر می کند.

استادیوم جام جهانی قطر

ورزشگاه 974

این ورزشگاه در دوحه قرار دارد و 7 بازی برای 40 هزار نفر برگزار می کند. استادیوم 974 در ساحل خلیج فارس و در سه کیلومتری جنوب مرکز دوحه واقع شده است. این استادیوم شامل 974 کانتینر حمل و نقل است که پس از جام جهانی به طور کامل از بین خواهد رفت.

استادیوم جام جهانی قطر

ورزشگاه الثماما

این ورزشگاه در شهر دوحه قرار دارد و میزبان 8 بازی از جمله بازی ایران و آمریکا با ظرفیت 40 هزار نفر خواهد بود. ورزشگاه الثمامه در پنج کیلومتری جنوب شهر دوحه قرار دارد و طراحی آن از الگوهای قهفیه (کلاه سنتی مردان عرب خاورمیانه) الهام گرفته شده است.

استادیوم جام جهانی قطر

سخن آخر

جام جهانی 2022 اولین مسابقاتی است که در یک کشور عربی برگزار می شود. قطر این رویداد را با امکانات بی نظیری تدارک دیده است. در این مطلب 8 استادیوم جام جهانی قطر که قسمت اصلی این مسابقات است را معرفی کرده ایم. این 8 استادیوم در فاصله کوتاهی قرار دارند و به راحتی قابل دسترسی هستند.