معماران یک کار مهم دارند: ساخت سازه‌هایی که نیازهای مردم را برآورده می‌کنند و در عین حال از نظر سازه‌ای  سالم هستند. حال نکته اینجاست: آن‌ها می‌توانند بزرگترین ساختمان جهان را بسازند، اما اگر داخل  به هم ریخته باشد، هیچکس از آن استفاده نمی‌کند. پس  می‌توان نتیجه گرفت طراحی داخلی بخشی جدایی ناپذیر از معماری است که بر ایجاد فضاهای داخلی متمرکز،  ساختمان را هم کاربردی و هم از نظر زیبایی شناسی جذاب می‌کند. با این حال، ما انواع مختلفی از ساختمان‌ها را داریم، بنابراین منطقی است که انواع مختلفی از طراحی‌های داخلی را نیز داشته باشیم. یکی از بزرگ‌ترین عرصه های طراحان، طراحی مسکونی یا فضای داخلی فضاهایی است که مردم در آن زندگی می‌کنند. در این مقاله ما سعی داریم تا راجع به این موضوع، بیشتر صحبت کنیم.

ایجاد فضای قابل زندگی در طراحی داخلی مسکونی

طراحان داخلی، فضای داخلی خانه‌ها را هماهنگ می‌کنند. به این معنی که شغل آن‌ها با کسی که چیزی مانند بانک یا مرکز تجاری را طراحی می‌کند، بسیار متفاوت است. طراحی داخلی همیشه، ایجاد تعادل بین زیبایی شناسی و عملکرد است.  بنابراین  باید عملکرد اصلی یک اقامتگاه در نظر گرفته شود: مکانی  که مردم در آن زندگی و تمرکز اصلی یک طراح مسکونی، ایجاد یک فضای قابل زندگی است.

این بدان معنی است که طراحی‌های مسکونی باید راحت و قابل استفاده باشد. به این فکر کنید که از خانه خود برای چه کاری استفاده می‌کنید. آن‌جا جایی است که استراحت می‌کنید، آشپزی می‌کنید، غذا می‌خورید و یا از مهمانان نزدیک پذیرایی می‌کنید. پس نیازهای مسکونی معمولاً بر روی گروه‌های کوچک‌تر و فضای آرام‌تر از آنچه در یک ساختمان تجاری می‌بینید متمرکز می‌شوند و طراح داخلی باید اطمینان حاصل کند که رنگ‌ها، نور، مبلمان، لوازم خانگی و چیدمان کلی این نیازها را برآورده می‌کند. به عبارت دیگر، فضای داخلی باید قابل سکونت باشد.

7  راهنمای قانون اساسی در طراحی داخلی مسکونی

طراحی داخلی مسکونی،  مطمئناً علمی است که با بخش‌ها و قوانین شخصی آن مشخص و آنقدرها هم که تصور می‌شود ساده نیست! به طور معمول افرادی که این حرفه را انجام می‌دهند، 7 راهنمای قانون اساسی  را در نظر می‌گیرند که به شرح زیر است:

  • فضا، یکی از حیاتی‌ترین، بخش های طراحی که کل طرح طراحی داخلی بر اساس آن ساخته می‌شود. بنابراین مهم است که طراح به خوبی از خانه، ابعاد و کاربردهای آن آگاه باشد. منطقه‌ای که اساساً مملو از اثاثیه و اشیاء دکوری است که بسیار اهمیت دارد. پس باید تعادل  حفظ شود و شلوغی بیش از حد یا کم کاری در وسایل و یا اشیاء دکوری بر این تعادل تأثیر می‌گذارد.

  • خط و یا سویه‌ها که مسؤول ایجاد راهی برای هماهنگی، تمایز و وحدت در یک خانه مسکونی هستند. آنها شکل‌ها را ترسیم می‌کنند و به عنوان راهنمای قابل مشاهده فضای داخلی عمل می‌کنند که به طور کلی به سه نوع افقی، عمودی و دینامیک طبقه بندی می‌شوند.
  • فرم‌ها به طور معمول به اشکال دلالت دارند و با کمک قسمت‌های مختلف مانند بافت، الگوها و رنگ‌ها برجسته می‌شوند.
  • نور، یکی دیگر از بارزترین بخش‌های طراحی داخلی فضای مسکونی است که به طور کلی به سه نوع اصلی روشنایی فعال، روشنایی تاکیدی و نورپردازی معتدل تقسیم می‌شود.
  • رنگ‌ها معرفی خاصی نمی‌خواهند. آن‌ها یک ارتباط زیبایی شناختی بین اشیاء ایجاد و خلق و خو را نیز تنظیم می‌کنند. رنگ ها باید بیشتر بر اساس روانشناسی و طرز فکر ساکنان انتخاب شوند.
  • بافت، عمق و کنجکاوی را در یک خانه مسکونی فراهم می‌کند.
  • الگوها نیز حس کنجکاوی و زندگی می‌بخشند و با رنگ ها کار می‌کنند.  یکی از پرکاربردترین الگوها روی رنگ‌های دیوار و  یا سطوح مختلف تزئینی است.

تاثیر طراحی داخلی در فضای مسکونی

طراحی داخلی فضای  مسکونی به قدری تاثیر گذار است که ما به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در ابتدا  به فرآیند افزایش زیبایی و عملکرد یک فضای نشیمن از طریق چیدمان و دکور آن باید اشاره کرد. همچنین با استفاده از آن نه تنها زیبایی خانه، بلکه فضا  نیز بهبود می بخشد.

طراحی داخلی مسکونی نقش مهمی ایفا می‌کند زیرا می تواند احساسات مثبت و منفی را از افراد ساکن در آن برانگیزد. هنگامی که این کار به درستی اجرا شود، فراموش نکنید که خانه  منعکس کننده شخصیت شما می‌شود.  جدای از زیبایی و انسجام زیبایی شناختی، عملکرد نیز یکی از جنبه های حیاتی است. صاحبان خانه می‌توانند از طراحان داخلی برای دستیابی به عملکردی که متناسب با سبک زندگی آنها باشد، کمک بخواهند.  به ویژه از نظر به حداکثر رساندن فضا و دانستن اینکه کدام مبلمان و اقلام ضروری هستند. به همین ترتیب، برای جلوگیری از بهم ریختگی، توجه زیادی به افزودن فضاهای ذخیره سازی راحت اما ظریف داده شده است.

سخن پایانی:

برای جمع‌بندی  باید گفت که در سال‌های اخیر، طراحی داخلی فضای مسکونی سطح محبوبیت زیادی به دست آورده است. اما این مورد را به یاد داشته باشید که وجود یک طراح خوب می‌تواند به شما کمک کند، خانه‌ای شیک و شخصی‌سازی کنید تا نشان دهنده سلیقه و شخصیت شما شود.