طراحی دکوراسیون داخلی محیط اداری

طراحی مدرن محیط اداری و دفتر کار با فرهنگ مدرن محل کار همراه است. خلاقیت، همکاری و بهره‌وری زمانی رشد می‌کند که کارکنان در فضای خود راحت باشند. همانطور که شرکت‌های بیشتری به سمت کارهای دورافتاده و ترکیبی می‌روند، چیدمان پیچ و خم اطاقک‌های سنتی در حال از بین رفتن است و راه را برای مناطق مشترک چند منظوره، تمرکز بر ترکیب عناصر طبیعی، استفاده از فضای دیوار و موارد دیگر باز می کند. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم، پس به خواندن ادامه دهید.

طراحی دکوراسیون داخلی فضای اداری چیست؟

طراحی داخلی فضای اداری، عمل طراحی مکان‌های کاری است که نه تنها برای به حداکثر رساندن بهره‌وری، بلکه برای سلامت، ایمنی، رفاه و عملکرد کارکنان نیز مفید است. این در مورد ایجاد فضاهایی است که کاربردی هستند، زمینه موفقیت را فراهم می‌کنند و افراد از کار کردن در آن‌جا خوشحال هستند. طراحانی که روی این دسته از فضاها کار می‌کنند، طیف وسیعی از عناصر تزئینی و کاربردی را در اختیار دارند. آن‌ها همه چیز را از مبلمان، رنگ و متریال گرفته تا کیفیت نور و دکوراسیون عمومی  برای به دست آوردن ماهیت یک سازمان یا برند در نظر می‌گیرند.

طراحی دکوراسیون داخلی فضای اداری چه مزیت‌هایی دارد؟

کارمندان اغلب زمان بیشتری را در دفتر می‌گذرانند تا در خانه، پس با در نظر گرفتن این موضوع منطقی است که دفاتر با طراحی خوب می‌توانند روحیه کارکنان، بهره‌وری، کارایی و نگرش کلی را  افزایش دهند. ایده این است که دفتر را به مکانی تبدیل کنیم که می‌خواهند باشند، نه جایی که باید باشند.

مشتریان نیز پیام‌هایی از طراحی دفتر اداری دریافت می‌کنند. اگر دفتری نامرتب، قدیمی و یا اجرای ضعیف داشته باشد، مشتریان ممکن است همین فکر را در مورد شرکت داشته باشند. از سوی دیگر، طراحی سازمان یافته، دلپذیر و به خوبی فکر شده به مردم درباره موفقیت برند و اعتماد به نفس  در کسب و کار می‌گوید. پس به جرات می‌توان گفت طراحی داخلی اداری شبیه به «لباس موفقیت» است.

با این کار، نوع کسب و کار  نشان داده می‌شود. برای مثال، دفتر وکالت ممکن است با رنگ‌های تیره‌تر و خطوط مستقیم پیچیده‌ و حرفه‌ای‌تر به نظر برسد. در حالی که دفتر طراحی گرافیک ممکن است با رنگ‌ها و طرح‌های روشن، سرگرم‌کننده‌تر و خلاقانه‌تر شود. این عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود زیرا عملکرد و هدف کسب و کار را نشان می‌دهد.

فضای داخلی دفتر این قدرت را دارد که در تأثیرگذاری بر احساسات مالکان، کارمندان و مشتریان نقش مهمی داشته باشد. این باعث می شود، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی باشد که یک شرکت می‌تواند هنگام ایجاد هویت و محل کار سالم بگیرد. طراحی خوب دفتر، هم علم و هم احساسات را با هم ترکیب می‌کند که ایجاد تعادل در هر دو، امری حیاتی است.

ایده طراحی دکوراسیون داخلی اداری

برای طراحی داخلی یک فضای اداری، راه‌های زیادی وجود دارد.  اما همه آن‌ها نمی‌توانند استانداردهای امروزی را برای محیط کار شما برآورده کنند. پس اگر به دنبال الهام بخشی برای دفتر خود هستید، به این  ایده‌ها نگاهی بیندازید.

  • مطالعات زیادی در مورد تاثیر استفاده از مصالح طبیعی بر فضاهای داخلی انجام شده است. تصور می‌شود که موادی مانند چوب استرس را در افرادی که آن‌ها را مشاهده می‌کنند کاهش می‌دهند و در یک محیط اداری، می‌تواند مفید باشد. با استفاده از پانل های دیوار چوبی طبیعی، یک عنصر طبیعی درست در سطح چشم هر فردی که وارد ساختمان می‌شود، قرار می‌گیرد که می‌تواند ظاهر زیبایی را ایجاد کند.
  • ایده بعدی، استفاده از بلوک‌های بزرگ با رنگ‌های پررنگ است. این امر به ویژه زمانی صادق است که رنگ‌ها را فقط در قسمت‌های خاصی قرار دهید و در جاهای دیگر از ترکیبی مواد دیگر با رنگ‌های بی‌صدا استفاده کنید.
  • هنگام انتخاب مواد برای دفتر، سبک ترکیب مواد قدیمی و قابل استفاده مجدد با مواد جدیدتر و امروزی را بهتر است در نظر گرفت.
  • به جای تقسیم دفاتر به اتاقک‌های کوچک، فضاهای باز در طراحی گسترده‌تر می شوند. این به معنای اتاق‌های بزرگ‌تر با تنظیمات کاری به سبک جمعی در برخی مناطق است. به عنوان مثال، دو اتاق که  هر دو دارای میزهای بزرگ به سبک کنفرانس هستند و با دیواری شیشه‌ای از هم جدا شده‌اند، همچنان به فضای کلی اجازه می‌دهد بسیار بزرگ، باز و مطبوع به نظر رسد.

  • در طراحی دکوراسیون داخلی اداری، توصیه می‌شود ایده انعطاف پذیری رعایت شود.
  • یافتن تعادل بین حریم خصوصی و فضاهای باز در یک دفتر کار معاصر می‌تواند، دشوار باشد. پس ایده درهای کشویی و پنجره‌های شیشه‌ای مات این مشکل را به زیبایی حل می‌کند.
  • مناطق استراحت، شادی و مشارکت کارکنان برای بسیاری از شرکت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین آشپزخانه به یک جزء حیاتی در طراحی دفتر، باید تبدیل شود.
  • استفاده از دیوارهای شیشه‌ای، ایده بعدی دیگری است که  به تعریف فضا کمک می‌کند و کمی کنترل صدا را نیز به ارمغان می آورد. اما از نظر بصری اتاق را مختل نمی‌کند.

نتیجه:

در پایان می‌توان گفت که طراحی دکوراسیون داخلی فضای اداری، تاثیرات ماندگاری به جا می‌گذارد و در مورد هویت آن مکان نیز صحبت می‌کند.