طراحی داخلی فضای باغ ویلا

برای لذت بردن از طراحی فضای بیرونی ویلا، نیاز به طراحی باغ دارید. زیرا وقتی باغی پر از درختان و گل‌های زیبا داشته باشید، زیبایی محوطه بیرونی خود را افزایش می‌دهید. با رعایت مسائل مربوط به طراحی و اجرا، مجموعه شما به مکانی رویایی و آرامش‌بخش تبدیل خواهد شد. برای این کار باید هماهنگی و تناسب بین گیاهان، درختان، گل‌ها و رنگ‌های موجود در آنها به خوبی رعایت شود. در ادامه این مطلب با نکات مهم در این زمینه بیشتر آشنا خواهید شد.

در طراحی فضای باغ ویلا از چه سبک‌هایی استفاده می‌شود؟

همانطور که طراحی ویلا از سبک‌های متنوعی تشکیل شده است. طراحی باغ  نیز دارای روش‌های متنوعی بوده که تاثیرات زیادی در افزایش زیبایی و لوکس بودن ویلا دارد. اکثر این سبک ها در اجرای محوطه باغ  مشابه هستند و تنها تفاوت در نوع متریال به کار رفته در مجموعه و تنوع مدل‌ها است.

 ساخت سبک  کلاسیک و سنتی که از اشکال منظم و متقارن با یکدیگر، تشکیل شده است. مضمونی که معمولا در این نوع سبک خود را نشان می‌دهد، ساختمان‌های سنگی است که در آن عناصر مجلل و کاخ مانند بیشتر تداعی می‌شود. معمولاً اکثر تجهیزات این گونه نماها مانند شومینه، آلاچیق، پل‌های روی نهر و… همگی سنگی هستند. از طرفی درختان و گیاهان بلند با طول عمر بیشتر که البته تزئینی هم هستند، شکوه زیادی به ساختمان مورد نظر می‌دهند.

در سبک باغ ویلای مدرن عدم تقارن و سادگی طراحی در عین لوکس بودن، بیشتر خود را نشان می‌دهد. استفاده از کفپوش‌های چوبی در حیاط محوطه و در کنار مسیر تردد و یا اتصال فضای داخلی و خارجی، هماهنگی زیبایی را بین طبیعت و درختان زیبا ایجاد می‌کند. استفاده از عناصری مانند سطوح شیشه‌ای، شومینه‌های گازی پیشرفته در باغ و فلاور باکس‌ها در کنار درختان، فضایی مدرن را در محیط مورد نظر ایجاد می‌کند.

ایده سبک و ساخت روستیک، بیشتر برگرفته از خانه‌های روستایی که محوطه آن چوبی است. در این سبک می‌توانید ببینید که میز، صندلی‌ و آلاچیق‌ها همگی از کنده‌های چوبی ساخته شده‌اند.

نکته‌هایی در مورد اجرا و طراحی باغ در حیاط ویلا

  در انتخاب، چند نکته وجود دارد که ما به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • برای طراحی باغ ویلا، در ابتدای کار بهتر است جهت طلوع و غروب خورشید در نظر گرفته شود.
 • در فرآیند طراحی محوطه با توجه به ارتفاع ساختمان،  باید نور کل از نور خورشید به درختان و گیاهان نیز در نظر گرفته شود.

 • برای اجرای پروژه علاوه بر در نظر گرفتن ابعاد زمین، باید مصالح را به دقت ارزیابی کرده و با توجه به موقعیت موجود انتخاب کنید.
 • در نظر گرفتن راه‌های ورود و خروج به فضاهای مختلف ویلا و باغ از دیگر نکات ضروری است که باید رعایت شود.
 • سقف‌های اپنینگ در طراحی، این‌گونه مکان‌ها بسیار محبوب است. بدین دلیل که می‌تواند، زیبایی چشم‌نوازی را در مجموعه شما ایجاد کند.
 • نکته دیگر، هماهنگی رنگ مصالح با گیاهانی است که در باغ استفاده می‌شود. این روش، باعث زیباتر شدن مجموعه خواهد شد.
 • یکی دیگر از نکته‌ها، این است که مطمئن شوید گیاهان باغ فضای زیادی برای رشد دارند. هنگام کاشت، فاصله زیادی بین هر گیاه بگذارید و از استفاده از گیاهان بلند در پشت و گیاهان کوتاهتر در جلو نترسید.

  نحوه طراحی باغ ویلا  در 9 مرحله

چه بخواهید بدانید چگونه خودتان یک باغ ویلا طراحی کنید یا با کمک یک متخصص  منظره‌ساز، اطمینان از برنامه‌ریزی طرح خود، به موفقیت فضای شما کمک می‌کند.

 1. پس در ابتدا، فضای موجود باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. اندازه‌گیری به‌ویژه عرض و طول کمک می‌کند تا بدانید با چه چیزی کار دارید.
 2. برای آنچه می‌خواهید و نیاز دارید، باید برنامه ریزی کنید. به طور مثال  پیشنهاد می‌شود به این فکر کنید که آیا سبک خاصی از باغبانی  مانند کلبه یا مدرن در نظر دارید؟ درک ظاهر و احساس هر کدام برای درست کردن آن مهم است.
 3. طرح اولیه خود را ترسیم کنید. شما باید طرح کلی باغ خود را با فهرستی از گیاهان، گل، مسیرها و سایر عناصری که می خواهید در طرح گنجانده شود، تهیه کنید.
 4. عناصر اصلی طراحی منظره را در نظر بگیرید. صرف نظر از اندازه باغ خود، باید برنامه ریزی کنید که درختان کجا رشد کنند، چه نوع سنگفرشی استفاده شود،  گیاهان کوچکتر کجا خواهند بود و غیره.

 1. با هزینه‌های طراحی باغ آشنا شوید.
 2. سپس بودجه را برای طراحی باغ خود تنظیم کنید.
 3. برای موفقیت بکارید. بدین معنا که کاشت را بر این اساس بگنجانید: چه بخواهید یک جنگل استوایی ایجاد کنید، یک باغ سبزیجات پررونق یا یک فضای باغ مدرن خنک، باید کاشت را درست انجام دهید.
 4. نگهداری از باغ را در نظر بگیرید.
 5. در مورد بازه زمانی نیز، فکر کنید.  لازم نیست همه چیز به یکباره تکمیل شود، بهتر است  پروژه را مرحله‌بندی کنید.

نتیجه:

اگر هر یک از عناصر موجود مانند استخر، محیط، زمین بازی و … را به درستی طراحی و هر کدام در جای مناسبی قرار گیرند، طبیعتا نتیجه طراحی باغ ویلا بسیار مطلوب خواهد بود.