وقتی صحبت از طراحی داخلی آشپزخانه به میان می‌آید، واقعاً چیزی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد وجود دارد. قبل از در نظر گرفتن رنگ‌ها و ویژگی‌های تزئینی، مهم است که جریان فضا، موقعیت وسایل و سطوح کار را درست در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که فضای شما به گونه‌ای کاربردی است که متناسب با نیازهای سبک زندگی شما و خانواده‌تان باشد.بنابراین چگونه یک طراح داخلی حرفه ای به ظاهر این مکان‌های جدید نزدیک می شود؟ ما اینجا هستیم تا شما را با نکات تخصصی این مورد آشنا کنیم، پس همراه ما باشید.

ویژگی اساسی یک آشپزخانه با طراحی خوب

وقتی در حال برنامه ریزی یک آشپزخانه جدید هستید، طبیعتاً چیدمان کلیدی برای کارآمد کردن فضا  مهم است. اما موارد دیگری هم وجود دارد که باید به آن‌ها فکر کرد. به این چک لیست نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که ویژگی ضروری یک فضای خوب طراحی شده را مشخص کرده‌اید.

 • اگر می‌خواهید مکان شما کاربردی باشد، یکی از مهم ترین ویژگی‌هایی که باید در نظر بگیرید فضای ذخیره‌سازی است. به دقت در مورد چیزهایی که باید ذخیره شود، فکر کنید و کابینت‌هایی را انتخاب کنید که با اندازه و چیدمان فضای شما کار کنند.
 • اگر دوست دارید آشپزی کنید، سطوح کار آشپزخانه شما تا حدی عمل می‌کند. بنابراین علاوه بر ظاهر خوب به استحکام و دوام نیاز دارند. برای کمک به خود در تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع کانتر، دقیقاً نحوه استفاده از این مکان را در نظر بگیرید.
 • وسایلی که انتخاب می‌کنید به نحوه استفاده از آشپزخانه، اندازه و چیدمان اتاق نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر اغلب اوقات از مهمان پذیرایی می‌کنید، یک فر بزرگ و ماشین ظرفشویی در اولویت باشد.
 • به محض این‌که چیدمان این مکان مورد نظر خود را برنامه ریزی کردید، به این فکر کنید که نور را کجا قرار می‌دهید. نورافکن‌های کاربردی را با چراغ‌های وظیفه‌ای استراتژیک تکمیل و یک طراحی نورپردازی ایجاد کنید تا به فضای شما عمق بخشد.
 • اگر به این فکر هستید که کجا ولخرجی کنید، ارزش آن را دارد که به وسایل توجه کنید. یک دسته زیبا می‌تواند، یک کابینت استاندارد را بهبود بخشد. در حالی که یک شیر آب که به خوبی انتخاب شده، می‌تواند ظاهری با کیفیت به سینک اولیه بدهد. وسایل و سخت‌افزار در فضای مورد نظر شما بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین منطقی است که روی کیفیت سرمایه گذاری کنید تا مطمئن شوید که قوی، بادوام و خوش دست هستند.
 • در یک منطقه پر ترافیک مانند آشپزخانه، کف از اهمیت زیادی برخوردار است. سطوح زیادی از جمله سنگ طبیعی، بتن، سرامیک و غیره وجود دارد که می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید. به این فکر کنید که کف  با بقیه طراحی شما چگونه به نظر می‌رسد و آیا می‌خواهید آن را در آینده تغییر دهید؟
 • سطحی که در پشت سطح کار خود نصب می‌کنید، می‌تواند ظاهر مکان شما را تغییر دهد. البته، عملکرد اصلی بک اسپلش محافظت از دیوارها است، اما همچنین فرصتی عالی برای خلاقیت در فضای خود است. یک ماده بادوام انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را پاک کنید. همچنین به دنبال طرحی باشید که مناسب سبک شما باشد.

مزیت یک طراحی خوب آشپزخانه

امروزه این مکان‌ها، مکانی فراتر از فضاهای کاربردی هستند. از آنها برای آشپزی، به اشتراک گذاشتن وعده‌های غذایی غیررسمی، گذراندن وقت با خانواده و غیره  استفاده می‌شود. به طور خلاصه، آن‌ها اکنون در مناطق چند منظوره دگرگون شده‌اند و باید به همین شکل نیز طراحی شوند. پس نگاهی به 5 مزیت طراحی آشپزخانه خوب می‌اندازیم:

 1. این مکان‌ها به طور فراینده‌ای به فضایی در خانه تبدیل می‌شود که خانواده زمان بیشتری را با هم می گذرانند. وقتی روی طراحی کاربردی تمرکز کنید، از آشپزی و استفاده از این فضا لذت زیادی خواهید برد.
 2. هنگامی که فر و یخچال را دور از یکدیگر قرار می‌دهید، تضمین می‌کند که افراد بیشتری می‌توانند به طور همزمان به آن‌ها دسترسی داشته باشند. فر همچنین حرارت زیادی را از بین می‌برد و وقتی یخچال از آن فاصله می‌گیرد، نیازی به کار اضافی برای متعادل کردن آن گرما نیست. در نهایت مقدار قابل توجهی در انرژی صرفه جویی می‌کنید.
 3. طراحی خوب آشپزخانه همیشه منعطف است زیرا زمینه را برای تغییرات، اصلاحات، اضافات و غیره فراهم می‌کند.
 4. آشپزخانه‌ای که با دقت و توجه به جزئیات طراحی شده باشد، همیشه کم هزینه خواهد بود. حتی زمانی که از مواد جدید و با ظاهر منحصر به فرد استفاده می‌کنید، تمرکز باید بر روی اطمینان از نگهداری کم باشد. این باعث صرفه جویی در وقت، انرژی و هزینه شما می‌شود.
 5. آشپزخانه‌هایی که به خوبی طراحی شده‌اند، همیشه دارای فضای ذخیره‌سازی هوشمند هستند و اطمینان حاصل می‌کنند که هر چیزی که روزانه به آن نیاز دارید در دسترس است.

نتیجه:

هر صاحب خانه می‌داند که نیازهای آن‌ها از نظر ذخیره سازی، استفاده از پیشخوان و میزان نگهداری که می‌تواند داشته باشد چیست. با این حال، هرکسی مهارت این کار را ندارد که بتواند کل مفهوم را با هم ترکیب  و فضای کاربردی و جذاب ایجاد کند. این‌جاست که مهارت‌های یک طراح نمایان می‌شود. او می‌تواند دقیقاً بفهمد که شما چه می‌خواهید و یک طراحی آشپزخانه خوب ارائه دهد که کاملاً مطابق با نیازهای شما باشد.