پیش از اینکه شما را با انواع لوله‌های گاز ساختمان و برندهای معروف آن آشنا کنیم، لازم می‌دانیم که توضیح کوتاهی در رابطه با سوال لوله گازی چیست، ارائه دهیم؛ در واقع این لوله‌ها همانطور که از نامشان مشخص است، جهت انتقال گاز (به صورت گسترده جهت صادرات برون مرزی و یا مصارف خانگی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از این لوله‌ها متناسب با نوع مصرف در کارخانجات سطح کشور، تولید می‌شود. در ادامه این مطلب با انواع لوله گاز آشنا خواهیم شد، چند ویژگی مهم از این لوله‌ها را برای شما برمی‌شمریم و قیمت لوله بهترین برندهای سطح کشور را معرفی می‌کنیم.

انواع لوله گازی

لوله‌های گازی را از جهات مختلف دسته بندی می‌کنند، یکی از دسته بندی‌هایی که قصد داریم به آن بپردازیم، به شرح زیر می‌باشد:

لوله گاز توکار

  1. در برابر فرسایش و رطوبت مقاوت زیادی دارند، ضربات ناگهانی را تحمل می‌کنند و معمولا برای انتقال گاز از شهری به شهر دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت لوله کشی لوله گازی از نوع توکار، لازم است از جوشکاری برق با دینام جوش برق استفاده کنند. برای تولید این نوع لوله‌ها از ورق سیاه استفاده می‌شود.

لوله گاز روکار

  1. این نوع لوله نسبت به لوله توکار، آسیب‌پذیری بالاتری دارد و برای راه اندازی انشعابات ساختمان‌ها و سیستم‌های لوله کشی خانگی، کاربرد دارد. لوله گازی روکار قیمت کمتری نسبت به لوله‌های توکار دارند. در برابر ضربه یا فشار آسیب‌پذیر هستند و اغلب از فولاد، مس، برنج و پلی‌اتیلن ساخته می‌شوند. معمولا برای جلوگیری از آسیب‌هایی مانند زنگ زدگی، رنگ آمیزی می‌شوند.

لوله‌های گازرسان براساس جنس نیز دسته‌بندی می‌شوند که در دو دسته فلزی و غیر فلزی قرار می‌گیرند. لوله‌های فلزی خود به دو دسته آهنی و غیر آهنی تقسیم بندی می‌شوند و لوله‌های غیر فلزی خود دارای دو نوع پلیمیری و پلی‌اتیلن هستند.

ویژگی بهترین لوله برای انتقال گاز در ساختمان

 

یکی از اقدامات پیش رو برای تکمیل یک ساختمان، نصب خط گاز است. برای انتخاب بهترین لوله، لازم است ویژگی‌هایی را مدنظر قرار دهیم تا بهترین انشعابات را برای ساختمان داشته باشیم. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • بهتر است داخل لوله‌ها صاف و بدون پرز باشد.
  • لوله‌ها باید به آسانی به هم جوش بخورند.
  • لوله‌ای انتخاب کنید که انعطاف‌پذیر باشد.
  • جهت انتقال گاز، نصب آسان داشته باشد.
  • در برابر مواد شمیمیایی مقاومت خوبی داشته باشد.
  • عمر طولانی داشته باشد.
  • نیازی به عناصر زیاد جهت اتصال به دیواره نداشته باشد.

معرفی بهترین برندهای تولید کننده انواع لوله گازی

در ادامه این مطلب شما را برخی از بهترین تولیدکنندگان لوله‌های گاز در سطح کشور،آشنا می‌کنیم:

لوله گاز فولادی ضدزنگ سپاهان و سپنتا

به جرئت می‌توان این لوله‌ها را به عنوان بهترین برندها معرفی کرد. این لوله‌ها در مکان‌هایی که عملیات نصب با خطراتی همراه است به خوبی عمل می‌کند. البته باید در نظر گرفت که این لوله‌ها احتمال آسیب را کاهش داده اما ممکن است در مدت زمان طولانی، ترک بخورند؛ به همین دلیل از آن‌ها تنها برای لوله‌کشی داخلی (گاز) استفاده می‌شود. قیمت لوله‌ گاز سپاهان سپنتا، در سایت مرکزآهن به صورت مداوم در حال به روزرسانی است.

 

لوله گاز فولاد گالوانیزه سپاهان

لوله گازی گالوانیزه سپاهان، مقاومت بسیار بالایی دارد. البته که کارآیی آن‌ها نیز بیشتر است. از این لوله‌ها برای خطوط گاز داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. اگر خطوط لوله گاز منازل قدیمی را بررسی کنید، حتما این لوله‌ها را مشاهده خواهید کرد. متاسفانه این روزها به دلیل نصب سخت کمتر مورد استقبال افراد قرار گرفته است.

لوله گاز آهن سیاه کچو

لوله گاز آهن سیاه کچو از بهترین برندهای موجود است و در محیط ‌های داخل و خارج ساختمان استفاده می‌شود. این لوله در برابر حرارت بسیار مقاوم است. اگر اتصال این لوله به درستی انجام شود به هیچ عنوان نشتی نخواهد داشت. اما ممکن است که آهن سیاه با گذشت زمان از بین برود. اگر لوله‌های گاز منزلتان از آهن سیاه ساخته شده‌اند، حتما برای تعویضشان اقدام نمایید. قیمت این محصول در سایت مرکزآهن مرتبا در حال به روزرسانی است.

لوله گاز HDPE سپاهان

این لوله برای خطوط انتقال اصلی بیرونی و زیرزمینی ساخته شده است. این لوله‌‌ها از جنس پلاستیک، انعطاف‌پذیر و نسبتاً ارزان هستند؛ اما ممکن است در مقابل برخی خطرات، آسیب‌پذیر باشند.

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با انواع لوله‌های گاز و دسته بندی آن‌ها صحبت کردیم. لوله‌های گازی می‌توانند در دو دسته توکار و روکار قرار بگیرند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و موارد استفاده منحصر به فرد خود را دارند. هنگام خرید انواع لوله‌های گازی باید مواردی را مدنظر قرار دهید که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. در ادامه بهترین تولیدکنندگان انواع لوله‌های گازی را برای شما برشمردیم. جهت استعلام قیمت لوله گازی با شماره‌های درج شده در سایت مرکزآهن، تماس گرفته و ابهامات خود را توسط کارشناسان بخش مربوطه مرتفع نمایید. لازم به ذکر است در صورت نیاز، کارشناسان مرکزآهن در کمتر از نیم ساعت برای شما پیش‌فاکتور ارسال می‌کنند تا با دید بازتری تصمیم‌گیری نمایید.