داشتن برنامه های بازرسی، نظارت و کنترل همه قطعات آسانسور می تواند از خرابی های احتمالی جلوگیری نموده و آسیب ها را به حداقل برساند. اما در این میان، یک سری عوامل وجود دارند که نمی توان آنها را حذف کرد، اما این امکان وجود دارد تا با اقدامات مناسب، اثرات آنها را کاهش داد.

بسیاری از مشکلاتی که در آسانسورها رخ می دهند، نه تنها ایمنی را به خطر می اندازند، بلکه می توانند حرکت کابین آسانسور، قطعات متحرک و حتی عملکرد سیستم های الکتریکی را نیز مختل نمایند. بنابراین فکر می کنید راه چاره چیست؟

بهترین راهکار، شناخت عوامل آسیب زننده به آسانسور و کمک گرفتن از تکنسین های باتجربه است. با ما همراه باشید تا شما را با مهم ترین فاکتورهای خطرآفرین برای یک آسانسور آشنا سازیم.

مهم ترین عوامل آسیب زننده به آسانسور

همه قطعات و اجزای یک آسانسور، مهم هستند و نقش کلیدی در عملکرد کلی آن ایفا می کنند. خرابی قطعات آسانسور می تواند باعث بروز حوادث و آسیب های زیادی شود. کنترل کردن قطعات و اجزا، یکی از راهکارها است تا بتوانید ایمنی این تجهیزات را تأمین کنید.

به دلیل اینکه انواع آسانسورها دارای طراحی منحصر به فرد هستند و فناوری های مدرن و به روز برایشان به کار رفته است، لذا اطلاع از مهم ترین عواملی که باعث خرابی یا آسیب زدن به آنها می شوند، اهمیت زیادی دارد. هم یک مدیر ساختمان و هم تکنسین ها باید به این نشانه ها دقت داشته باشند. با ما همراه باشید و این نکات را بیاموزید. این موارد می توانند به آسانسورها آسیب بزنند و باعث خرابی ها شوند:

  • عیوب موتور آسانسور می تواند بر عملکرد کل سیستم درایو تأثیر بگذارد و ایمنی را به خطر بیاندازد.
  • ساییدگی یا پوسیدگی شدید چرخ دنده ها باعث می شود که گیربکس، خراب شود، از کنترل خارج شده و حرکت استاندارد کابین آسانسور را به خطر بیاندازد.
  • فرسودگی سیستم ترمزها به تدریج باعث شکستن آنها می شود، پس کابین از کنترل خارج شده و سقوط می کند. این اتفاق موجب تلفات و آسیب های شدید به افراد داخل کابین آسانسور خواهد شد.
  • هر گونه ساییدگی شدید در شیارها که قرقره ها داخل آن حرکت می کنند می تواند باعث از کنترل خارج شدن آسانسور و آسیب به مسافران شود.
  • خرابی قرقره های متحرک که روی طناب های فولادی به سمت بالا و پایین می روند، به تدریج می تواند موجب لغزش سیم فولادی، سقوط کابین، بروز تصادفات و آسیب هایی به ساختمان شود.
  • استفاده نادرست از آسانسور، عدم توجه به ظرفیت حمل یا جابه جایی بار و اثاثیه با آسانسورهای ساختمان مسکونی می تواند به اکثر قطعات آن آسیب برساند. این حالت، یک بار اضافه را روی کابل ها و طناب ها وارد می کند، بنابراین، آسانسور نمی تواند آن را بکشد؛ این فشار اضافه حتی به قطعات در چاهک آسانسور هم منتقل می شود و عملکرد کلی را مختل می سازد. در این حالت، بسیاری از قطعات آسانسور آسیب می بینند.
  • خرابی درب های حفاظ، ایمنی افراد داخل کابین را به خطر می اندازد.
  • آسیب یا ترک خوردگی، یا هر تاب خوردگی و تغییر شکل در کف کابین آسانسور، یک اتفاق بسیار مهم است و می تواند حتی باعث آسیب به افراد شود.
  • خرابی سیستم توزین آسانسور باعث می شود یاتاقان ها در وضعیت تنشی شدید قرار بگیرند، بنابراین این تجهیزات با کاهش ایمنی روبرو می شوند.

1.    عوامل محیطی که به آسانسورها آسیب می رسانند

علاوه بر موارد فوق، برخی عوامل محیطی وجود دارند که شاید کم اهمیت فرض شده یا نادیده گرفته شوند اما به طور جدی، آن هم به مرور زمان می توانند به اجزا و قطعات آسانسور آسیب وارد کنند. در این بخش می خواهیم یک آموزش کوتاه در این باره به شما ارائه دهیم.

روانکاری قطعات متحرک آسانسور با روغن های مناسب، یکی از مهم ترین اقدامات در خصوص تعمیرات – نگهداری آسانسور است. اما همین مواد روان کننده به مرور زمان ممکن است در جداره ها یا سطوح قطعات آسانسور، تجمع پیدا کنند و باعث فرسودگی نقطه ای لایه های زیرین شوند. بنابراین، تمیز کردن آثار روغن های روانکاری بسیار اهمیت دارد.

تجمع گرد و غبار و ذرات معلق در تمامی قطعات آسانسور، امری اجتناب ناپذیر است. این ذرات به تدریج در طول سال ها می توانند یک لایه را روی سطح به وجود بیاورند و عملکرد قطعات یا اجزا را مختل نمایند.

از دیگر عوامل محیطی که به آسانسور آسیب وارد می کنند، رطوبت، تغییرات دمایی و فشار است. هوا مقداری رطوبت دارد؛ تغییرات دمایی نیز در طول یک سال، اتفاق می افتد؛ هنگام استفاده از آسانسور، مقدار فشار اضافی نیز روی قطعات، ریل ها و طناب ها وارد می شود؛ همه این موارد می توانند به تدریج به آسانسورها آسیب بزنند.

البته تمامی عوامل محیطی را می توانید با اجرای یک برنامه منظم تعمیرات – نگهداری دوره ای که توسط بهترین تکنسین ها در شرکت آسانسور ارائه می شود، از بین ببرید و ایمنی آسانسور را تضمین کنید.

2.    عوامل فنی که به آسانسور آسیب می زنند

جالب است بدانید که یک سری از اقدامات نادرست نیز می توانند به قطعات آسانسور آسیب وارد کنند. اولین نمونه، استفاده بیش از حد از این تجهیزات است. وقتی بیشتر از ظرفیت کابین آسانسور از آن استفاده کنید، احتمال خرابی ها بیشتر خواهد شد. دومین مورد مهم، عدم توجه به بازرسی های منظم ماهانه است. همچنین کنترل قطعات آسانسور توسط افراد کم تجربه نیز می تواند خطرآفرین باشد. در این شرایط، پیشنهاد ما به شما، استفاده از خدمات یک شرکت آسانسور حرفه ای و باتجربه است.

خدمات کامل برای آسانسور می خواهید؟

همه مشکلاتی که برای انواع آسانسور رخ می دهند، به سادگی قابل پیشگیری هستند؛ کافیست از یک شرکت معتبر کمک بگیرید. شرکت آسانسور فعال، مرکز فروش آسانسور و خدمات جانبی است. می توانید علاوه بر خرید آسانسور، برای نصب و راه اندازی، بازرسی دوره ای یا تعمیرات – نگهداری نیز بر روی تجربه و مهارت های تکنسین های این شرکت حساب کنید. ارتباط با این شرکت از طریق وبسایت fpflift.com امکان پذیر است.