ترموود نوعی چوب از درختان متعدد است طی یک سری فرآیند حرارت دهی و تیمار در مقابل اشعه آفتاب ، شرایط جوی ، باران های اسیدی ، رطوبت و فرسایش و همچنین جذب حشرات موزی ، مقاوم می شود و می تواند در نمای خارجی ساختمان ها و همچنین دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار بگیرد . خواص ذاتی چوب فروپاشی و ناپایدار بودن آن است برای همین هم دچار پوسیدگی می شود ، برای برطرف نمودن این مساله از پروسه ای بنام حرارت کمک گرفته می شود و زمانی که چوب حرارت داده می شود اصطلاحی همچون ترمووود شکل می گیرد .

ترموود چیست

تاریخچه ترموود :

تاریخچه سوزاندن چوب و حرارت دادن برای بالا بردن مقاومت چوب و استفاده در سازه های بیرونی برای اولین بار در دهه 1930 به طور علمی مورد مطالعه قرار گرفت . کشور فنلاند از پیشتازان صنعت ترموود می باشد که برای اولین بار خط تولید این چوب را راه اندازی و اقدام به تولید آن نمود . علاوه بر آن ، این کشور یک مرکز و انجمن تحقیقات فنی ترموود با نام  VTT راه اندازی نمود و به صورت جامع در این زمینه تحقیقات به دست آورد و در نهایت فرآیند تیمار حرارتی ترمو چوب یا ترموود توسط انجمن ترموود فنلاند و با همکاری صنایع محصولات چوبی وارد عرصه بازار شد طوری که امروزه ترموود مطابق تحقیقات به عمل آمده توسط این انجمن تولید و عرضه می شود .

نمای ساختمان با چوب ترموود

این مطلب را نیز از دست دهید:دکوراسیون خانه ایرانی جلوه هنر زیبای ایرانی!!!

قیمت ترموود :

قیمت چوب ترموود را عوامل زیر تعیین می کنند :

  1. نوع چوب ترموو شده
  2. طرح چوب ترموو شده
  3. رنگ چوب ترموو شده
  4. متر محیط
  5. نوع اجرا
  6. نوع فرآیند حرارت دهی چوب ترمود نیز می تواند در قیمت چوبها دخیل باشد .
  7. پرداخت چوب با استفاده از تجهیزات و ابزارهای متعددی انجام می پذیرد و نوع پرداخت چوب به شیوه های متفاوتی اجرا می شود که در قیمت چوب ها تعیین گذار است .
  8. مواد اولیه که در ساخت چوب ترموود بکار می رود در قیمت چوب های ترموود تولید شده تاثیر گذار هستند .
  9. ضخامت چوب ها
  10. رنگ چوب ترموود

چوب ترموود توسط کشورهای متفاوت تولید می شود که در کشور ما بیشتر از نوع ایرانی و ترک استفاده می کنند . نوع فنلاندی بالاترین کیفیت و قیمت را دارد .

نما ، کف و دیوار چوبی ترموود

این مطلب را نیز از دست ندهید:انواع آبنمای دیواری انتخابی مناسب برای زیبایی بیشتر دکوراسیون

انواع چوب درختانی که برای ساخت چوب ترمود مورد استفاده واقع می شوند کدامند ؟

 به دلیل داشتن خاصیت هایی که دارد از چوب های خاصی حاصل می شود و چوب های بکار رفته می بایست از کیفیت لازم برخوردار بوده و نمی توان هر چوبی را به ترمود تبدیل نمود.

این کیفیت فقط در بعضی از قسمت های جنگل سوئد و فنلاند یافت می شود و فنلاند پیشتاز تولید ترمود می باشد و از گونه های چوب های متعدد برای تیمار حرارتی و تولید چوب ترمود بهره می برد و قیمت ترمود نسبت به نوع چوب بکار رفته متغیر است.  اگر بخواهیم چوب های بکار رفته برای تولید ترموود را معرفی نماییم می توان به نوئل (Picea abies) ، کاج (Pinus sylvestris) ، صنوبر (Populus tremula) ، توس (Betula pendula) ، زبان گنجشک (Fraxinus excelsior) ، کاج رادیانا (Pinus radiata) ، توسکا (Alnus glutinosa)  ، لاریکس (Larix sibirica) و راش (Fagus silvatica) اشاره نمود.

کاربردهای چوب ترموود