برای اینکه در دکوراسیون خانه رنگ، زیبایی و اصالت را اضافه کنید، بهتر است یک تابلو فرش زیبا و با اصالت را در آن جای دهید. در این مقاله می‌خواهیم راجع به تابلو فرش دستباف و ماشینی، تشخیص تابلو فرش دستباف و مزیت های تابلو فرش دستباف صحبت کنیم.

 

تشخیص تابلو فرش دستباف

 

تشخیص تابلو فرش دستباف از ماشینی

تابلو فرش ماشینی

با پیشرفت تکنولوژی تابلو فرش‌ها را نیز با دستگاه های صنعتی می بافند که حالت مصنوعی از تابلو فرش دستباف است. این دستگاه های صنعتی به دو حالت تابلو فرش ها را می بافند. یکی از آنها به این صورت است که دستگاه قابلیت خواندن نقشه را دارد و با دادن یک طرح یا نقشه به دستگاه، دستگاه می تواند آن را در ابعاد دلخواه ببافد. یکی دیگر از حالت بافت، که به آن تابلو فرش چاپی می‌گویند با دستگاهی می بافند که قابلیت خواندن نقشه را ندارد.

تابلو فرش دستباف

همانطور که می دانید یکی از هنرهای اصیل ایرانی بافت فرش بوده است. تابلو فرش دستباف همانطور که از نامش پیداست، با دست بافته می‌شود. تا چند سال گذشته، نقشه تمام تابلو فرش ها به صورت سنتی بود و تنوع رنگ و دقت در آن پایین بود ولی امروزه نقشه تابلو فرش دستباف به صورت کامپیوتری شده و دقت و تنوع رنگ را بالا برده است. یکی از راه های تشخیص تابلو فرش دستباف از تابلو فرش ماشینی همین کیفیت و دقت در بافت آن می باشد.

تابلو فرش دستباف

طرح تابلو فرش ها در دستباف و ماشینی

طرح تابلو فرش دستباف به این گونه است که از قبل یک نقشه یا طرح را پیاده سازی می کنند و بعد طبق آن نقشه و طرح، بافنده ها شروع به بافتن تابلو فرش می کنند. ولی در تابلو فرش ماشینی پیاده سازی طرح به دو صورت انجام می شود در حالت اول این گونه است که دستگاه قابلیت خواندن طرح را دارد و به همین دلیل از ابتدا یک طرح را به دستگاه می دهند و دستگاه طبق آن نقشه، تابلو فرش را تولید می کند.

حالت دوم به این صورت است که ابتدا دستگاه بدون هیچ نقشه یا طرحی تابلو فرشی با زمینه سفید می بافد و بعد از بافت با دستگاهی دیگر طرح یا نقشه را به صورت پشت و رو روی تابلو فرش چاپ می کنند. یکی از راههای تشخیص تابلو فرش دستباف از ماشینی، طرح تابلو فرش می باشد که پیاده سازی طرح و نقشه روی تابلو فرش دستباف بسیار دقیق و با کیفیت بوده ولی در تابلو فرش ماشینی این کیفیت وجود ندارد. در طرح تابلو فرش های ماشینی معمولاً تقارن زیادی وجود دارد و این به دلیل بافت به وسیله دستگاه است اما در تابلو فرش های دستباف هیچ تقارنی در تابلو فرش وجود ندارد و تابلوفرش دستباف فقط یک تصویر کلی را نشان می دهد.

 

الیاف به کار رفته در تابلو فرش

الیاف به کار رفته در تابلو فرش های دستباف معمولاً از پشم، ابریشم، پنبه، کنف می باشد که همه ی آنها الیاف طبیعی هستند و این امر سبب می‌شود که رنگ‌های طبیعی مختلفی را به راحتی جذب خود کنند و یک تابلو فرش رنگارنگ و زیبا را به وجود بیاورند. یکی دیگر از مزایای طبیعی بودن الیاف داشتن طول عمر بالا می باشد. الیاف به کار رفته در تابلو فرش های ماشینی معمولاً مصنوعی بوده و جنس آن ها می تواند پلی استر، پلی اکریلیک و پلی پروپیلن باشد که همان پلاستیک است و مقاومت آن در برابر شعله بسیار کم می باشد و به سرعت می سوزد.

تابلو فرش
Buy-Carpets

این مطلب را نیز از دست ندهید:میز تلویزیون دیواری،زیبا کم جا و لوکس

 

گره ها در تشخیص تابلو فرش

همانطور که از نام تابلو فرش دستباف پیدا است، گره ها در تابلو فرش دستباف به وسیله دست روی ریسمان پایه به وجود آمده، محکم شده اند که این یکی از مزیت های تابلو فرش دستباف می باشد ولی در تابلو فرش ماشینی اصلاً گره ای وجود ندارد و فقط نخ ها به دور ریسمانی پیچیده شده اند و علت در کنار هم قرار گرفتن آن ها هم، فشار زیادی می باشد که از دستگاه به آنها وارد شده است.

این موضوع را زمانی متوجه می شوید که پشت این تابلو فرش ها را نگاه کنید، وقتی به پشت تابلو فرش دستباف نگاهی می‌اندازید متوجه گره های بزرگ و کوچک آن می شوید و کاملاً طرح تابلو فرش در پشت آن هم دیده می شود، ولی وقتی به پشت تابلو فرش ماشینی نگاهی بیندازید متوجه می شوید که تمام این گره ها یکسان و یکنواخت و پشت سر هم هستند و طرح تابلو فرش هم به وضوح دیده نمی شود.

این مطلب را نیز از دست ندهید: آینه کاری کلاسیک،آینه شکسته هنوز هم آینه است!!!

 

 

تار و پود در تابلو فرش

برای تشخیص تابلو فرش دستباف از  ماشینی می توانید به تار و پود این تابلو فرش ها نگاهی بیندازید. ریشه های تابلو فرش دستباف، جزئی از رشته های تار آن می باشند و ریشه های فرش ماشینی جزئی از فرش نیست و جدا به آن دوخته شده است. معمولاً تارهای تابلو فرش دستباف از جنس ابریشم می باشد و درخشان تر است. اگر به کناره های تابلو فرش ها نیز دقت کنید متوجه می‌شوید که کناره های تابلو فرش دستباف معمولاً با دست کوک زده می شوند و ممکن است منظم و در یک خط مستقیم قرار نگیرند اما در نوع ماشینی کناره ها با دستگاه و به صورت یک اندازه کوک زده می شوند.

مقایسه قیمت تابلو فرش ها

اگر بخواهم تشخیص فرش دستباف از ماشینی را با توجه به قیمت آن ها برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که تابلو فرش های دستباف به خاطر جنس الیاف طبیعی به کار رفته در آن ها که باعث طولانی شدن عمر آنها و کیفیت بیشتر آنها شده است و همچنین به دلیل زحمتی که بابت بافت آن ها کشیده شده است ، گران قیمت تر از فرش های ماشینی می باشد. بنابراین این بالا بودن قیمت به دلیل بالا بودن ارزش آن است.