سبک نئوکلاسیک که به دوره رنسانس روم و یونان باستان باز می گردد، یکی از انواع سبک های دکوراسیون داخلی است که در  قرن ۱۸ میلادی شکل گرفت. که در آن تمایل بسیاری به لوکس و باشکوه بودن مشاهده می شد.در این مقاله مبل نئوکلاسیک را بررسی می کنیم.

مبل نئوکلاسیک1

این مطلب را نیز از دست ندهید: هنر گره چینی هنر زیباتر کردن دکوراسیون مدرن یا کلاسیک شما

یک مبل راحتی متفاوت

درخصوص ویژگی‌های جزئی، تفاوت مبل نئوکلاسیک با مبل راحتی در این است. که در مبلمان نئوکلاسیک، بر فرم و شکل تاکید زیادی صورت گرفته است. استفاده از خطوط صاف، منظم و منطقی که بر ساختار منحنی و چین‌دار و تند سایر طراحی‌های مبلمان غلبه می‌کنند. المان‌های زینتی و تزئینی مبلمان نئوکلاسیک بسیار با جزئیات و دقیق کار شده‌اند. و گاهی‌اوقات وجودشان بیش از حد جلوه می‌کند.

در طراحی این دست مبلمان، از نقاشی، طلاکوبی، روکش‌های پرزرق و برق، کنده‌کاری و برجسته‌کاری سبک، و خاتم‌کاری دیده می‌شود. برای ساخت مبل نئوکلاسیک معمولاً از چوب ساتین و ماهون استفاده می‌شود.

مبل نئوکلاسیک2

در ادامه می‌‌توان گفت که تفاوت مبل نئوکلاسیک با مبل کلاسیک در این است. که مبل کلاسیک فرمی با بهره‌گیری از سیلوئت‌های کلاسیک، خطوط منحنی، پشتی‌های بالدار با پایه‌های پنجه‌ای و دم‌خرگوشی دارد. رنگ‌هایش از پرداخت‌های چوبی عمیق، سایه‌های پررنگ قهوه‌ای، گیلاسی، اسپرسویی، سیاه و سفید بهره برده است. از پارچه و بافتش هم می‌شود به پارچه مبلی با رنگ‌های پررنگ و یکدست و جنسی همچون چرم، ابریشم، مخملی و کتان با الگوهای گل‌دار، برگ‌دار و مواج اشاره کرد. مبلمان کلاسیک دارای جزئیات تزئینی همچون قالب‌ریزی‌ها، قاب‌سازی‌ها، تزئینات پیچیده و کوسن‌های شکل‌دار است.

مبل نئوکلاسیک3

مزیت ابن سبک

اما اگر بخواهیم نئوکلاسیک را  در یک جمله تعریف کنیم می توان عنوان کرد: «نئوکلاسیک، ترکیبی از تمایلات مدرن با ویژگی های کلاسیک است». این سبک مخصوص کسانی است که دارای روحیه با نشاط بوده و به دنبال دنیایی از رنگ ها در منزل خود می گردند. سبک نئو کلاسیک تا حدودی می تواند ترکیبی از سبک کلاسیک سنتی باشد با این تفاوت که این سبک در رنگ های گوناگون خود را نشان می دهد، اما دکوراسیون کلاسیک تنها رنگ های سفید و بسیار روشن را می طلبد.

مبل نئوکلاسیک4

مزیت سبک دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک نسبت به کلاسیک، این است که هیچ محدودیتی در استفاده از مواد، مبلمان و تزئینات وجود ندارد. اما از اصول خاصی تبعیت می کند. در این سبک شاهد برخی از عناصر مینیمال بوده و ساده بودن نیز یکی از عناصر مهم رعایت شده در آن به حساب می‌آید.

مبل نئوکلاسیک6

این مطلب را نیز از دست ندهید: دکوراسیون سنتی ایرانی،حسی آشنا و صمیمی در خانه شما !!

دیوار تیره و مبل نئوکلاسیک روشن

در نماهای نئوکلاسیک استفاده از گچبری های زیبا و پر جزییات، اکسسوری دکوری چوبی سبک مبلمان شما را زیباتر نشان می دهد. می توانید با انتخاب صحیح رنگ مبلمان ، رنگ دیوار و پرده را هم بهتر نشان دهید. این هماهنگی با سبک کلاسیک باشد یک حرکت ملایم بین کلاسیک و ونئوکلاسیک ایجاد می کند که چشم را می نوازد.

مبل نئوکلاسیک5
نئوکلاسیک در دکوراسیون اتاق خواب

این سبک به دلیل ظرافت زیاد و در عین حال مدرن بودن آن توجه سازندگان سرویس خواب را بخود جلب کرده و با طراحی سرویس خواب به سبک نئو کلاسیک جلوه جدیدی را به دکوراسیون یک اتاق خواب داده است. شما با اضافه کردن اکسسوری‌ های رنگی میتوانید جلوه اتاق را بسیار جذابتر کنید. پیشنهاد طراحان گروه مبل آنلاین استفاده از پارچه های ساده و تک رنگ برای سرویس خواب نئوکلاسیک میباشد که با پرده رنگی و بالشت های طرح دار دیزان متفاوت همیشگی را داشته باشد.

سبک جدید نئو کلاسیک با ایده گرفتن از نمای لوکس و سلطنتی موجود در معماری های روم باستان ایجاد شد. نئو کلاسیک تلفیقی از سبک سلطنتی و مدرن پس از جنگ جهانی اول و دوم می باشد. قابل ذکر است که نئو کلاسیک سبکی بسیار لوکس و در عین حال ساده و آرامش بخش در نظر بیننده است.

مبل نئوکلاسیک8
رنگ های مبلمان نئوکلاسیک

کرم، بژ، طوسی، نسکافه ای و سفید. می توان با هماهنگی بین اجزا از رنگ های تیره هم به کار برد به. مثلا :

  • رنگ های آبی
  • رنگ سبز
  • طیف قرمز
  • طیف خردلی