تاریخچه فرش ابریشم، به زمان قالی‌های ابریشم دستباف ایرانی در دوران صفویه برمی گردد. فرش‌های ابریشمی، نه تنها به دلیل بافت ریز و خصوصیات درخشان و صیقلی کرک، بلکه به دلیل کیفیت رنگشان، مجلل و زیبا هستند.

جلوه های خوشرنگی که ابریشم دارد به هیچ وجه با بهترین  الیاف و پشمب قابل مقایسه نیست. ابریشم یک الیاف جادویی است که به طور باور نکردنی نازک و فوق العاده قوی و محکم است. این ویژگی‌ها زمانی که نور توسط ساختار منشوری الیاف منعکس می شود، با درخشندگی رنگ‌هامنطبق  می‌شوند.

فرش ابریشم1

ابریشم نرم است اما به طور استثنایی بسیار بادوام می‌باشد و به عنوان یک کالا، معروف‌ ترین راه تجارت جهان را ساخته است. امروزه ابریشم هنوز هم الیاف تجملی اصلی  به شمار می رود.

انواع فرش های ابریشمی

1- فرش تمام ابریشم

به فرشهایی که پرز و چله آن از جنس الیاف ابریشم باشد تمام ابریشم گویند.

2- فرش گل ابریشم

این گونه فرشها در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پرز پشمی از ابریشم استفاده می شود و معمولا چله این گونه فرشها از ابریشم است.

3- فرش کف ابریشم

فقط در زمینه این گونه فرشها به جای پرز پشمی از پرز ابریشم استفاده شده است.

فرش ابریشم2

این مطلب را نیز از دست ندهید:دیفن باخیا،گیاهی زیبا اما خطرناک!!!!!!!

ظاهر درخشان فرش‌های ابریشمی دست بافت

فرش دستباف ابریشم دارای خودتابی بی‌چون و چرایی است، درخشندگی و بافت نرم مجلل نیز از ویژگی های بارز فرش ابریشم است. این الیاف مجلل هنگامی که صنعت فرش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد یا هنگامی که به عنوان تاکید زینتی برای دادن یک درخشش به طراحی‌ها است‌. دارای اثر جادویی هستند.

الیاف ابریشمی نازک‌تر از موی انسان است. ساختار بلوری دارند که نور محیط را منعکس می‌کنند و ظاهر براق درخشانی را ایجاد می‌کنند که به عنوان الیاف طبیعی شناخته شده است.

فرش ابریشم3

اگر چه روند برای باز کردن هزاران فوت ابریشم از پیله کرم ابریشم  بسیارخسته کننده است، نتیجه خیره کننده به سختی  کارش می‌ارزد. این فرش‌های با شکوه در هند، چین، ایران و ترکیه به طور گسترده تولید و عرضه می‌شدند.

فرش‌های ابریشمی دستباف دارای زیبایی بی‌نظیر و ظاهری لوکس هستند که باعث می‌شود آنها به طور استثنایی مطلوب و خاص باشند. هنگامی که روی کف یا روی دیوار نمایش داده می‌شود، فرش‌های دستباف ابریشم ظاهری گیرا ایجاد می‌کنند.

فرش ابریشم4

تفاوت فرش ابریشم ماشینی و دستبافت

فرشهای دستباف ابریشمی معمولاً به لحاظ قیمت گران تر بوده و کیفیت بسیار بالایی دارند. از دیگر تفاوتهایی که می توان برای فرشهای دستباف ابریشم و فرشهای ماشینی ابریشم ذکر کرد این است که در فرشهای ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می شود در حالی که معمولاً در فرشهای دستباف از الیاف و ابریشم هایی که میزان مواد مصنوعی در آنها  بسیارکمتر است استفاده می شود.

فرش ابریشم5

 مزایا و معایب فرش های ابریشمی

فرش ابریشم چه از نوع طبیعی و چه از نوع فرش های ابریشمی مصنوعی برخوردار از خوش رنگی , ظاهری براق و درخشان , لطافت و نرمی , مستحکم بودن الیاف و ضد پرز و حساسیت می باشد اما این محصولات در کنار مزایا و ویژگی ها از معایبی نیز برخوردار هستند از جمله اینکه به دلیل ظرافت و نازکی در مقابل شست شو های مکرر و مداوم استحکام خود را از دست می دهند , برخوردار از ضخامت کم , مقاومت پایین در برابر حرارت و مقاومت کم در برابر سایش و فشار از معایب این فرش ها محسوب می شوند.

فرش ابریشم5

این مطلب را نیز از دست ندهید:دکوراسیون صورتی برای اتاق خواب دخترانه و دنیای فانتزی و افسانه ای آن ها

جمع بندی :

با توجه به موارد ذکر شده در بالا  اگر از فرش فقط به عنوان وسیله تزیینی در منزل استفاده می کنید .و یا حساسیت بسیار زیادی از نظر ریوی دارید می توانید از این فرشها استفاده کنید .پرز در فرشهای اکرولیک به صورت استاندارد وجود دارد. که با توجه به هیت ست شدن نخ فرشها ی امروزه این پرز به حد اقل رسیده و پس از مدت کوتاهی به صفر خواهد رسید.  اما فرشهای ابریشم گونه با توجه به الیاف پلی استری که دارند پرز و موی اطراف را به خود میگیرند.