کلیسای نتردام در پاریس معروف ترین کلیسای در شهر پاریس است . که از قرن یازدهم در پاریس بوده است. و از مفاخر ملی و فرهنگی کشور فرانسه به حساب می‌آید. این کلیسا در جزیره سیری میان رود سن قرار گرفته است . و هر سال ۱۳ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند.

کلیسای نوتردام1

تاریخچه کلیسای نتردام

در قدیم زمانی که این کلیسا ساخته نشده بود. درست در قرن چهارم و قبل از آن، یک معبد غیر مسیحی وجود داشت. که این کلیسا جای معبد را گرفت . از قرن چهارم تا دوازدهم ساختار آن تغییری نکرد . اما از قرن دوازدهم به بعد جمعیت پاریس به طور ناگهانی بالا رفت. و تصمیم گرفته شد که کلیسا را بزرگتر کنند. بدین ترتیب ساختمان جدید ساخته شد که ساختن آن تقریباً دو قرن طول کشید. و در قرن چهاردهم میلادی به پایان رسید.

کلیسای نوتردام2
بزرگترین کلیسای اروپا بود

این کلیسا تا مدت طولانی بزرگترین کلیسای اروپا به شمار می‌رفت. اما حالا نه تنها در اروپا بلکه در فرانسه کلیسا های بزرگ تر از آن هم وجود دارد. کلیسای نتردام زیباترین اثر معماری گوتیک به حساب می آید. و برای دکوراسیون داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ و چوب در آن گذاشتند . کلیسا در قرن نوزدهم میلادی توسط اوژن ویوله و دوک ژان باتیست لاسو مرمت و بازسازی شد.

کلیسای نوتردام4

تزیینات منحصر به فرد کلیسای نتردام

در ارتفاع ۲۰ متری و در بالای درب اصلی ۲۸ مجسمه سنگی ۳ و نیم متری را نصب کردند که پادشاهانی را نشان میدهند. که قبل از عیسی بر اسرائیل حکومت می کردند.

کلیسای نوتردام6

معماری و ساخت

برج های کلیسا ۶۹ متر ارتفاع دارند. و برای رسیدن به پشت بام آن باید ۳۸۰ پله را بالا برویم. البته اکنون آسانسور هم دارد . بلندی مناره این کلیسا ۹۶ متر است. و ارتفاع بزرگترین نقطه زیر سقف آن ۴۳ متر از سطح زمین است. طول و عرض کلیسای نتردام به ترتیب ۱۳۰ متر و ۴۸ متر می‌باشد . سقف آن روی ۷۵ ستون بنا شده و این ساختمان ۱۱۳ پنجره دارد.

کلیسای نوتردام7

این مطلب را نیز از دست ندهید: رنگ گرم در دکوراسیون خود انتخاب کنید تا به خانه صمیمیت ببخشید

ناقوس ها

ناقوس های متعددی به مرور زمان در برج های کلیسا نصب شده‌اند. و بزرگ‌ترین آن‌ها امانوئل نام دارد. که در قرن هفدهم میلادی ساخته شده و ۱۳ تن وزن دارد. و فقط زبانه آن نیم تن می باشد. این ناقوس در موارد استثنایی و فقط چندباردرسال نواخته می‌شود. مثل ۱۱ نوامبر که موارد استثنایی به حساب می آید. و سالروز پایان جنگ جهانی اول است. ناقوس هایی هم هستند که سه بار در روز به صدا درمی آیند و وزنی بین ۷۰۰ کیلو تا دو تن دارند. دو دستگاه ارگ هم در کلیسا وجود دارد که بزرگترین آنها ۷۳۷۴ لوله دارد.

کلیسای نوتردام8

این مطلب را نیز از دست ندهید: ایلان ماسک و خانه کوچک و بحث برانگیز او و تعجب همگان

یک حادثه بسیار بد

کلیسای نتردام در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ دچار آتش سوزی بزرگی شد. طبق اولین گزارش ها برج مخروطی کلیسا و همچنین بخشی از سقف آن فرو ریخت ‌‌ . علت این حادثه هنوز مشخص نشده است. اما امکان این هست که آتش سوزی به بازسازی کلیسای نتردام مربوط باشد. همچنین در این حادثه هیچ کشته و یا مجروحی گزارش نشده است.

کلیسای نوتردام10

در این حادثه آسیب جدی به قسمت های داخلی کلیسا و دکوراسیون آن وارد شد . در این آتش سوزی یک ربات آتش نشان بهنام کلوسوس به ۴۰۰ نفر از آتش‌نشانان برای جلوگیری از سوختن میراث فرهنگی و آثار مهم داخل کلیسای نتردام کمک کرد.رباتی که از آن نام بردی توسط کمپانی فرانسوی بهنام شارک رباتیکس طراحی شده است. و نه تنها در برابر آب و آتش مقاوم است. بلکه می‌تواند تجهیزاتی با وزن ۱۲۰۰ پوند را حل کند.

کلیسای نوتردام9

امانوئل مکرون در ۲۶ فروردین سال ۱۳۹۸ بعد از این آتش سوزی کلیسای نتردام را قلب پاریس نامید‌. کلیسا در جزیره ای دولا سیته قرار دارد نماد این جزیره هم به شمار می‌آید.