بهترین و زیباترین انتخاب برای ساختمان های دوبلکس، پله گرد یا پله مارپیج است. این پله ها فضای اندکی را اشغال می کنند و استحکام قابل قبولی دارند.

پله گرد یا پلکان پیچ چیست؟

پله گرد  یا مارپیچ ، راه پله  است که قوس دایره ای شکل دارد. اگر چرخش در راه پله 360 درجه باشد مارپیچ می شوند. به این نوع پلکان اسپیرال نیز گفته می شود. جنس ماده ای که برای ساختن پله های گرد مورد استفاده قرار می گیرد بسیار حائز اهمیت می باشد. مثلا استفاده از متریال لغزنده می تواند امنیت این پله ها را مختل کند.

پله گرد داخلی

در ساخت پله گرد چه مواردی باید رعایت شود؟

یکی از مواردی که در دکوراسیون های داخلی خانه های بزرگ و دوبلکس مورد توجه همگان قرار گرفته است، ساخت پله گرد می باشد. این سازه می تواند جایگزین پله های صاف و معمولی در خانه های دوبلکس باشد و خانه را زیبا تر و لوکس تر کند.

ساخت پله گرد نیز مانند ساخت هر چیز دیگری دارای متریال های متفاوتی می باشد. از متریال های ساخت پله گرد می توان فلزی و چوبی را نام برد. اغلب ساخت پله گرد های صفحه چوبی با نرده های فلزی زیبایی بیشتری را ایجاد می کنند. ولی در مجموع ساخت پله گرد به فضای دکوراسیون داخلی بسیار بستگی دارد.

یکی از مواردی که خانه ی دوبلکس شما را زیبا تر می کند، ساخت پله گرد یا پله مارپیج می باشد. این پله گرد های زیبا فضای کمی را اشغال می کنند و استحکام بالایی دارند. ساخت پله گرد از قدیم تا به امروز بسیار مورد توجه طراحان داخلی و معماران بوده است.

پله گرد

این مطلب را نیز از دست ندهید:سنگ تراورتن،نمایی جذاب برای ساختمان شما

برای ساخت راه پله چقدر فضا نیاز است؟

این راه پله ها خلاف راه پله های معمولی فضای کمتری را اشغال میکنند. فضای اشغال شده توسط این راه پله به ضخامت سقف و نوع راه پله بستگی دارد. باید راه پله طوری ساخته شود که سرگیر و سرترس نباشد و  همچنین باعث زیبایی دکوراسیون خانه و یا اداره بشود.

برای مثال یک راه پله محور مرکزی در یک محیط 2*2میتوان ساخت.فضای مورد نیاز برای ساخت راه پله به اندازه و نوع راه پله بستگی دارد.

پله گرد

نتیجه این طراحی زیبا خلق پلکان هایی شده است که به راحتی می توانند تبدیل به نقطه کانونی دکوراسیون هر خانه ای شوند. البته مدل های دیگری از اینگونه پلکان های مارپیج وجود دارد که بر حسب نیاز از شیشه و چوب ساخته می شوند. از این راه پله ها می شود در ساختمان ها و خانه های چند طبقه استفاده کرد زیرا قطر استاندارد راه پله های مارپیچی حدود 110 سانتی متر است که در صورت نیاز به ماکسیسم استاندارد 300 سانتی متر یا 3 متر قابل افزایش خواهد بود.

مدل پله ها را می تولنید با توجه به سلیقه خودتان از مواد گوناگون استفاده کنید. برای مثال پله می تواند از مدل چوب طبیعی ساده که در بازار به وفور یافت می شوند ساخته شود یا از مدل چوب هایی که دارای گره و بافت های پیچیده و گوناگون هستند استفاده کرد. استیل براق بهترین گزینه برای نرده پلکان مارپیچ به شمار می رود زیرا هم ایمن اتر و مقاوم تر است و هم زیبایی بیشتر نسبت به مدل های دیگر دارد.

پله گرد

این مطلب را نیز از دست ندهید:چوب لباسی،لباس هایتان را صاف و مرتب نگه دارید

راه پله گرد و مارپیچ چوبی در خانه های کوچک

از این پله های دوست داشتنی می توان در منازلی که از نظر ابعاد و مساحت دچار محدودیت هستند استفاده کرد زیرا نوع طراحی آنها به شکلی ست که فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. جنس و متریال این راه پله ها را می توان از چوب طبیعی و یا ترکیبی انتخاب کرد زیرا زیبایی خیره کننده ای خواهند داشت. به خصوص در خانه کوچک چنانچه علاقه به استفاده از چوب و سایل چوبی، میز تلویزیون به رنگ چوب، کمدها به رنگ چوب و… دارید می توان با نصب و استفاده از راه پله چوبی گرد زیباترین و بهترین دکوراسیون را با مجموع این وسایل در خانه ایجاد کرد.

پله گرد

معمولاً راه پله گرد و مارپیچ چوبی را در خانه های ویلایی و آپارتمان هایی که بامحدویت فضا روبرو هستند در گوشه ای از هال-پذیرایی و کنج دیوار قرار داده تا هم از فضای موجود به خوبی استفاده شود و هم زیبایی این راه چوبی و زیبا، دکوراسیون خانه کوچک را بسیار زیباتر نشان دهد. با این شیوه، شاید بتوان بسیاری از هزینه های هنگفتی که قرار بود برای خرید سایر وسایل دکوری گرانقیمت انجام شود را حذف کرد زیرا همین راه پله، به تنهایی جورِ زیباسازی دکوراسیون خانه را خواهد کشید.