انتخاب بهترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی برای خانه بستگی به عوامل مختلفی از قبیل: شرایط آب و هوایی، نوع انرژی و میزان مصرف آن، فضای ساختمان و نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی آن، قیمت اولیه دستگاه و … بستگی دارد.
بنابراین برای خرید سیستم سرمایشی و گرمایشی برای یک محیط باید اطلاعاتی در مورد انواع دستگاه‌ها داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع را بسته به شرایط خود انتخاب کنید.

سیستم سرمایشی

فن کویل

یکی از بهترین سیستم سرمایش خانگی فن کویل است .فن کویل ها دارای خاصیت هوای دوگانه هستند یعنی هم سرما و هم گرما را همزمان تولید کنند فن کویل چند مدل دارد :

فن کویل زمینی که روی زمین نصب شده و گرما و سرما را به بالا زده .
فن کویل کانالی که داخل دیوار کار میشه و می تونه توکار یا روکار باشه .
فن کویل سقفی که گرما و سرما را از بالا به پایین میده .
فن کویل دیواری که روی دیوار نصب میشه و گرما و سرما را به صورت موازی میرسونه .
فن کویل ها برای تولید هوای گرم به پکیج یا موتورخانه و برای هوای سرد نیاز به چیلر یا مینی چیلر دارد .

این روزها فن کوئل ها به عنوان سیستم سرمایش از سقف جایگاه خوبی را در بین انواع سیستم های سرمایشی بدست اوردند.

کولر گازی و اسپلیت

مزیت هایی که کولر گازی دارد شامل تصفیه کامل هوا، از بین بردن ویروس ها و باکتری های مضر، مصرف انرژی A و در نتیجه کاهش مصرف انرژی می شود. بنابراین، استقبال از این سیستم سرمایشی چشمگیر است. اسپلیت ، نوعی کولر گازی است که هوای گرم را دریافت کرده و به صورت خنک به داخل بر می گرداند تا ترموستات به دمای دلخواه برسد. استفاده از اسپلیت در برج ها مشکل ساز خواهد بود زیرا لوله کشی آن محدود بوده و نمی توان تعداد کانال ها و طول آنها را مدیریت کرد.

کولر آبی نوعی کولر است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند.

سیستم سرمایشی

سیستم سرمایشی تبخیری

سرمایش تبخیری فرایندی است که در آن پدیدهٔ تبخیر به عنوان یک جاذب گرماییِ طبیعی استفاده می‌شود. در این فرایند، گرمای محسوس هوا جذب شده و به عنوان گرمای نهانِ لازم برای تبخیر آب استفاده می‌شود. مقدار گرمای محسوس جذب‌شده هم به مقدار آبی که تبخیر می‌شود بستگی دارد.
هر چقدر آب در گردش داخل کولرهای آبی بیشتر باشد. قدرت خنک‌کنندگی آن هم بیشتر می‌شود.

سرمایش تبخیری یک فرایند بسیار قدیمی است. که منشأ آن به هزاران سال قبل، در تمدن‌های باستانی ایران و مصر بازمی‌ گردد. خنک‌کننده‌های تبخیری نوین بر اساس نمونه‌های اولیه‌ ای که در دههٔ ۱۹۰۰ آمریکا ساخته شد تولید می‌شوند. در سرمایش تبخیری مستقیم، مقدار آب موجود در هوای خنک شده افزایش می‌یابد. در سرمایش تبخیری غیرمستقیم، تبخیر در درون یک مبدل حرارتی انجام می‌شود. و مقدار رطوبت موجود در هوای خنک شده، تغییری نمی‌کند. سرمایش تبخیری به سه نوع انجام می شود:

⦁ مستقیم: در روش مستقیم وقتی سیستم تبخیری شروع به کار می کند مقدار آب موجود در هوای خنک، دمای آن کاهش پیدا می کند.

⦁ مختلط: این روش ترکیبی از روش سرمایش تبخیری مستقیم و غیر مستقیم است. این روش توسط دستگاه های مکانیکی انجام می شود.

⦁ غیر مستقیم:اما در روش غیر مستقیم عمل سرمایش تبخیری در مبدل حرارتی انجام می شود.

همچنینی مقدار رطوبت محیط نیز در این روش تغییری نخواهد داشت.(بر خلاف روش مستقیم)

سیستم سرمایشی

بهترین نوع سیستم سرمایشی

یک سیستم سرمایشی مناسب برای منازل میتونه ویژگی های زیادی را داشته باشه که اولین مورد اون میتونه قیمت مناسبش باشه چون ممکنه که بعد از خرید فکر کنیم که پولی که پرداخت کردیم بیشتر از ارزشش بوده پس قبل از خرید کارایی سیستم را نسبت به قیمت آن باید ببینیم.

مورد بعد میتونه کاربری آسون اون باشه وقتی که دستگاه ساده و کاربریش آسون باشه هنگامی که به اون نیاز داریم می تونیم به راحتی راهش بندازیم مورد بعد کم مصرف بودن اونه که امروز یکی از موارد اصلی هست پس هنگام خرید باید روی کم مصرف بودن اون دقت کنیم .

سیستم سرمایشی

نکته بعد نصب مجاز اون هست چون بعضی از سیستم های سرمایشی طبق مقررات ساختمان نیست و نصب آن مجاز نیست .
بعضی از سیستم های تهویه انرژی زیادی را مصرف می کنند که به هیچ عنوان نه به سود صاحبخانه و نه به سود محیط زیست است .

سیستم های این ورتر از کم مصرف ترین سیستم های سرمایشی هستند که بخاطر داشتن ترموستات جریان برق را کنترل می کند و به محض اینکه دمای محیط به دمایی که می خواهیم رسید خاموش می شود و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود .