پیش از اینکه ایده‌های کاربردی برای مرتب کردن آشپزخانه را بررسی کنیم، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که خیلی از لوازم و وسایل‌هایی که در آشپزخانه هستند، کاربردی ندارند. بهتر است آنها را بسته بندی کنید تا بتوانید از فضای موجود بهینه استفاده کنید.
البته آشپزخانه قسمتی از منزل است که همواره وسایل‌های مختلفی در آن لازم است اما فقط بهتر است سعی کنیم گزینه‌هایی که همیشه کاربرد دارند را در دسترس نگه داریم و بقیه را در جای مناسب‌تری نگهداری کنیم. اما نکات مختلف دیگری نیز وجود دارد که در ادامه آنها را مطرح خواهیم کرد.

1. مرتب کردن روی کابینت‌ها و پیشخوان

یکی از مهمترین نکاتی که باید برای مرتب کردن آشپزخانه در نظر گرفت، مرتب بودن روی پیشخوان یا اپن و کابینت‌ها است.
برای این منظور باید سعی کنید از قرار دادن لوازم غیر ضروری و بی استفاده روی این قسمت‌ها اجتناب کنید.
مثلا گزینه‌هایی مانند جا ادویه‌ای که مدام لازم است از آنها استفاده کنید را می‌توانید روی کابینت کنار گاز قرار دهید اما مواردی همچون لوازم برقی ضرورتی ندارد که حتما روی کابینت و در معرض دید باشد.

2. مرتب کردن داخل کابینت‌ها برای داشتن فضای بیشتر

مرتب کردن داخل کابینت‌ها

اگر داخل کابینت‌ها را مرتب کنید، فضای بیشتری برای چیدمان وسایل و لوازم خواهید داشت. برای این منظور می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • استفاده از میله داخل کابینت‌ها برای آویزان کردن مواردی همچون اسپری‌ها
  • استفاده از پارتیشن‌ها برای داخل کشوها و قرار دادن کارد، قاشق، چنگال و… در آنها
کشوها
  • استفاده از قسمت داخلی در کابینت و چند پیچ کوچک برای نگهداری از درب قابلمه‌ها
  • استفاده از باکس‌ها یا سبدهای مستطیل شکل برای قرار دادن مرتب ظروف کوچک روی هم

3. ظروف مخصوص ادویه‌ها و حبوبات

ظروف مخصوص ادویه‌ها و حبوبات

سعی کنید روی ظروفی که در آنها مواد خوراکی قرار می‌دهید، اسم مواد خوراکی موجود در آنها را یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود گزینه مورد نظر را سریعتر پیدا کنید و قسمت‌های مختلف را به هم نزنید.

4. اولویت بندی در قرار دادن لوازم

باید در نظر داشته باشید که حتما وسایل و لوازمی که بیشتر از آنها استفاده می‌کنید، دم دست باشند. یعنی ظرف نمک ترجیحا در قسمت جلویی باشد و ظرف مثلا سماق عقب‌تر باشد. چون طبیعتا روزانه ظرف نمک مورد نیاز است و برای جلوگیری از به هم خوردن نظم آشپزخانه باید در در دسترس باشد.
به صورت سلیقه‌ای بهتر است لوازم خود را اولویت بندی کنید و آنها را بچینید. باید موارد پرکاربردتر در دسترس‌تر باشند.

5. شلف دیواری برای مرتب کردن آشپزخانه

 شلف دیواری

برای آشپرخانه‌هایی که فضای کمی دارند، بهتر است از شلف دیواری استفاده کرد. این گزینه به ساماندهی بسیاری از لوازم و وسایل کمک می‌کند.
البته باید روی شلف را نیز مرتب چیدمان داد.
برای این منظور بهتر است گزینه‌هایی را انتخاب کرد که همخوانی مناسبی با فضا داشته باشند. همچنین لوازمی که پرکاربرد هستند را می‌توان روی شلف دیواری نگهداری کرد.

یک ایده کاربردی برای نصب شلف دیواری این است که قسمت زیر کابینت‌های دیواری را یک ردیف شلف نصب کنید.

6. مرتب کردن لوازم برقی

برای اینکه لوازم برقی را به شکل سازمان یافته مرتب کنید، بهتر است لوازم جانبی که برای آنها وجود دارد را داخل خود آنها جمع کنید.
از پخش کردن آنها روی کابینت‌ها تا جای ممکن اجتناب کنید. سعی کنید موارد پرکاربرد را در دسترس نگهداری کنید. گزینه‌هایی که کاربردی ندارند را داخل قفسه‌ها قرار دهید.

7. استفاده از تمام فضا

مرتب کردن آشپزخانه

یکی از نکات مهم برای مرتب کردن آشپزخانه استفاده از فضاهای بی استفاده است:

  • برای زیر کابینت‌ها کشو تعبیه کنید.
  • برای دیواره‌ی خارجی کابینت آخر از قلاب‌ها برای نگهداری دستگیره‌ها یا کفگیر و… استفاده کنید.
  • می‌توانید از قسمت بالایی کابینت‌ها برای لوازمی که کمتر به کار می‌برید استفاده کنید. (البته لوازمی که در مقابل گرما آسیب نمی‌بینند)

معمولا استفاده از سبد سیب زمینی و پیاز در گوشه‌ای از آشپزخانه، سبب ایجاد به هم خوردگی فضا می‌شود. بهتر است برای آنها قسمتی را در نظر بگیرید که تاریک باشد و هوا جریان داشته باشد.
معمولا فضای هدر رفته‌ی بین کابینت‌ها، گزینه مناسبی برای این مورد است.

9. قرار دادن وسایل کوچک روی کابینت‌ها در جای مناسب

برای مرتب کردن آشپزخانه گاهی فقط لازم است تا وسایل و لوازمی که کوچک اما مورد نیاز هستند را مرتب کرد. گزینه‌هایی مانند نمکدان، ظرف دارو، کتابچه و… لازم است که دائم در دسترس باشند. استفاده از یک سبد عریض با ارتفاع کم، می‌تواند به مواردی از این قبیل نظم مناسبی دهد.

10. جایی برای ماگ‌ها و فنجان‌ها

استفاده مکرر از فنجان و ماگ باعث می‌شود آنها را همیشه در دسترس نگهداری کنیم. اما گاهی همین ماگ‌های رنگارنگ سبب ایجاد نامرتبی آشپزخانه می‌شوند. بهتر است برای مرتب کردن آنها از چند قلاب استفاده کنید. سپس آنها را به قلاب در قسمتی مناسب آویزان کنید.

11. مرتب کردن اطراف سینک

مرتب کردن اطراف سینک

یکی از قسمت‌های همیشه شلوغ و نامرتب در آشپزخانه، اطراف سینک است. مواردی از قبیل اسکاج، مایع شوینده ظروف و سیم ظرفشویی یا حتی سینی‌ها، به هم زننده نظم این قسمت هستند. برای رفع این حالت بهتر است از موارد زیر کمک بگیرید:

  • سینی‌ها را در کابینت زیر ظرفشویی قرار دهید. برای نظم آنها می‌توانید از میله‌ها برای مجزاسازی فضای هر یک کمک بگیرید.
  • دقیقا قسمت زیرین سینک، دارای فضای بلا استفاده‌ای است که می‌توانید از آن برای قرار دادن اسکاج و لوازم ظرفشویی استفاده کنید. برای این منظور می‌توایند از آویزهای مخصوص در کابینت استفاده کنید.

جمع‌بندی

مرتب کردن آشپزخانه با رعایت نکات مطرح شده امکان پذیر است. اما باید همواره در نظر داشته باشید که لوازم و وسایل اضافی را از روی کابینت‌ها بردارید. زیرا آنها گزینه‌هایی هستند که همیشه باعث ایجاد شلختگی برای فضا می‌شوند.
همچنین بهتر است از قفسه بندی کردن کابینت‌ها، کشوها و فضای هدر رفته استفاده کنید تا آشپزخانه‌ای همیشه مرتب داشته باشید.