نگهداری از کاغذ دیواری نکته بسیار مهمی است که در داشتن طول عمر برای این دیوار پوش و حتی زیبا به نظر رسیدن آن موثر است. مراعات برخی از نکات در کنار راهکارهایی برای شست و شو، به این امر کمک شایانی خواهد رساند. با ایده چین همراه باشید تا در ادامه برایتان این نکات بسیار کاربردی را ارائه کنیم.

بهترین راهکارها برای نگهداری از کاغذ دیواری

با نصب کاغذ دیواری جلوه ویژه‌ای می‌توان به دیوارهای منزل و دکوراسیون داخلی یا حتی خارجی برخی از فضاها داد. گاهی ممکن است هزینه‌های بالایی برای این کار صرف شود یا حتی علاوه بر هزینه‌ها، زمان و فضای مورد نیاز در حال چسباندن کاغذ دیواری باشد.

برای اینکه از هزینه مجدد و اشغال شدن مکان و زمان برای اجرای کاغذ دیواری جلوگیری شود، بهتر است نکاتی برای نگهداری از کاغذ دیواری و یا شست و شوی آن را آموزش دید. در ادامه نکات مهمی در این زمینه را برایتان بیان خواهیم کرد.

راه نگهداری از کاغذ دیواری

نکته‌ی مهم قبل از شروع
نکته مهمی که باید برای نگهداری از کاغذ دیواری در نظر داشت به پاکسازی مرتب آن مربوط می‌شود.
لازم است کاغذ دیواری‌ها را برای اینکه مدام به تعویض نیازی نداشته باشند، همیشه پاکسازی کرد. برای همین مهمترین نکات برای تمیز و سالم نگه داشتن آنها را آموزش خواهیم داد.
قبل از شروع به لکه زدایی و یا تمیز کردن کاغذ دیواری توجه داشته باشید که باید در ابتدا آنها را غبار روبی کنید. استفاده از یک دستمال تمیز یا استفاده از جارو برقی این کار را ساده‌تر می‌کند.

جنس کاغذ دیواری را در نظر داشته باشید

انواع طرح‌ها و جنس‌های مختلفی از کاغذ دیواری وجود دارد که بسته به سلیقه، نیاز فضا و بودجه انتخاب می‌شود. برخی از کاغذ دیواری‌ها قابلیت شست و شو با آب را دارند یا برخی دیگر از انواع آنها الیافی هستند و نسبت به شست و شو مقاوم نیستند و فقط باید با یک دستمال نرم سطح آنها را پاک کرد.

برای نگهداری از کاغذ دیواری و دریافتن این موضوع، بهتر است هنگام خرید این اطلاعات را از فروشنده، کسب کنید. در غیر این صورت لازم است تا قسمت کوچکی از کاغذ دیواری را در مقابل شست و شو امتحان کنید. این کار را باید با احتیاط کامل انجام داد تا آسیب زیادی به بافت کاغذ دیواری وارد نشود.

با لکه‌های کاغذ دیواری چه باید کرد؟

وقتی روی سطح کاغذ دیواری لکه ایجاد شد، بهتر است سریعا، همان لحظه لکه را برطرف کنید. برای این کار یک دستمال مرطوب آغشته به مقدار خیلی کم از کف مواد شوینده لازم است. در غیر این صورت ممکن است لکه ایجاد شده سخت‌تر پاک شود که در این حالت لازم است از یک اسفنج آغشته به آب و مایع شوینده استفاده کنید.

نکته مهم
از شست و شو یا ساییدن بیش از حد کاغذ دیواری پرهیز کنید. زیرا استفاده بیش از حد از شوینده و یا ساییده شدن کاغذ دیواری، سبب تغییر رنگ آن قسمت نسبت به سایر قسمت‌ها خواهد شد. در نتیجه کاغذ دیواری زیبایی خود را از دست می‌دهد و باید به طور کامل در فرصت مناسب کل آنرا تعویض کرد.

پاک کردن انواع لکه از روی کاغذ دیواری

باید برای هر نوع لکه ترفند خاصی را به کار برد تا از بازماندن لکه روی کاغذ دیواری جلوگیری شود. در برخی از موارد نیاز به شوینده وجود دارد و در برخی از موارد دیگر، تنها استفاده از دستمال مرطوب با کمی الکل کافی است. در ادامه هر یک را بررسی خواهیم کرد.

پاک کردن لک چربی از روی کاغذ دیواری

برای پاک کردن لک چربی از روی کاغذ دیواری، باید یک کاغذ روی آن قسمت لک قرار دهید و با اتو روی آنرا بکشید تا چربی را به خود جذب کند. بعد از آن با مقداری دستمال الکلی یا دستمال آغشته به کف صابون رقیق آنرا پاک کنید.

پاک کردن خودکار برای نگهداری از کاغذ دیواری

برای پاک کردن لک خودکار مقدار خیلی کمی مایع ظرفشویی را روی پارچه ریخته و روی لک بکشید. این کار را باید به آرامی انجام داد. سپس با دستمال مرطوب دیگر مایع روی آن را پاک کنید و با یک دستمال تمیز آنرا خشک کنید.

نگهداری از کاغذ دیواری و رفع لک

پاک کردن لک مداد از کاغذ دیواری

معمولا لکه‌های مداد به راحتی از روی سطح کاغذ دیواری پاک می‌شوند. برای این منظور می‌توانید از یک دستمال مرطوب تمیز استفاده کنید. گاهی برای کاغذ دیواری‌های کاغذی پاک کن یک راهکار بسیار موثر برای پاک کردن خط مداد است.

پاک کردن رد دست و انگشت

در بسیاری از موارد و حتی روزانه رد دست، به ویژه اگر کمی چرب باشد، روی برخی از انواع کاغذ دیواری‌ها باقی می‌ماند. برای پاک کردن رد دست و انگشت به منظور نگهداری از کاغذ دیواری بهتر است فقط یک پارچه یا ابر نم‌دار تمیز را استفاده کنید.

پاک کردن رد مداد شمعی از روز کاغذ دیواری

مداد شمعی یکی از گزینه‌هایی است که کمی سخت از روی سطوح پاک می‌شود. متاسفانه در اکثر منازلی که کودکان هستند ممکن است این اتفاق وجود داشته باشد. برای پاک کردن مداد شمعی، ابتدا باید مقداری که ممکن است برجسته باشد را با یک کاردک پاک کنید. سپس یک حوله روی لک قرار داده و با اتو روی آنرا بکشید تا مداد شمعی جذب حوله شود.

در صورتی که مقداری از رنگ مداد شمعی روی کاغذ دیواری باقی ماند، بهتر است از دستمال آغشته به کف صابون استفاده کنید. سپس آنرا با دستمال تمیز خشک کنید.

کارهایی که برای نگهداری از کاغذ دیواری نباید انجام داد

  • به هیچ وجه از وایتکس و انواع سفید کننده پارچه برای پاک کردن لکه یا خودکار استفاده نکنید
  • بعد از پاکسازی باید سریعا کاغذ دیواری را خشک کنید
  • از آب زدن بیش از حد پرهیز کنید تا از متورم و کنده شدن آن جلوگیری شود
  • برای پاکسازی به هیچ وجه از اسکاج و یا سیم زبر استفاده نکنید (بهترین گزینه دستمال پارچه‌ای یا ابر است)
  • رطوبت، تابش نور مستقیم خورشید، برخورد اجسام و استفاده از شوینده و اسکاج زبر برای شست و شو عمر کاغذ دیواری را کاهش خواهد داد

نگهداری از کاغذ دیواری های غیر قابل شست و شو

تا جای ممکن باید برای مراقبت از کاغذ دیواری‌های غیر قابل شست و شو از استفاده آب و هر جسم مرطوبی پرهیز کرد. در بسیاری از موارد لکه ایجاد شده روی این نوع از کاغذ دیواری‌ها به طور کامل از بین نمی‌رود.

پس با استفاده از آب بیش از حد و مواد شوینده زیاد شکل ظاهری آنرا بدتر نکنید. از یک اسفنج و یا گوش پاک کن برای قسمت‌هایی که لکه شده‌اند استفاده کنید. تا جای ممکن از مواد شوینده استفاده نکنید.

نکات پایانی

در این متن در مورد نگهداری از کاغذ دیواری به موارد موثری اشاره کردیم که بتواند به طول عمر این دیوار پوش بیافزاید. بهتر است هر هفته زمانی را برای گردگیری و لکه زدایی کاغذ دیواری اختصاص دهید تا بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.