داشتن یک خانه شیک و امروزی می‌تواند آرزوی هر شخصی باشد. خانه های امروزی با گذشت زمان دچار تغییرات بسیار زیادی شده اند. بخشی از این تغییرات به علت گسترش حوزه معماری و دکوراسیون داخلی می باشد. در گذشته دکوراسیون خانه  ایرانی اغلب به سبک سنتی و ساده طراحی می شد، اما با پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن انواع طرح های جدید، دکوراسیون داخلی منازل دچار تغییرات زیادی شده است.

دکوراسیون خانه ایرانی

اگرچه طراحی داخلی خانه ها در گذشته از سادگی و جذابیت زیادی برخوردار بود، اما استفاده از انواع طرح های مدرن و شیک امروزی و نیز استفاده از آنها در کنار سبک سنتی قدیم، موجب شده است تا زیبایی منازل دو چندان شود.

امروزه دکوراسیون منازل ایرانی در عین زیبایی و جذابیت با طرح های مدرنی ترکیب شده است. استفاده از وسایل مدرن و لوکس زیبایی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی را دو برابر نموده است. همچنین نورپردازی از گذشته تا به امروز از اهمیت بسیاری در دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی برخوردار است.

بایدها و نبایدهای دکوراسیون مدرن + اصول چیدمان مدرن

نقش آشپزخانه در دکوراسیون خانه ایرانی 

در دکوراسیون خانه  ایرانی, طراحی شیک و زیبای آشپزخانه اهمیت بسیاری دارد. آشپزخانه انرژی شما را در انجام کارها افزایش می دهد. در دکوراسیون داخلی ایرانی، آشپزخانه دارای فضای منظم بوده و وسایل اضافه در آن دیده نمی شود.انتخاب رنگ سفید برای کشوها و استفاده از صندلی های بدون دسته در جلوه مناسبی به ظاهر آشپزخانه می بخشد.

آشپزخانه ایرانی

 نقش فرش و گلیم در دکوراسیون داخلی

حتی یک خانه ایرانی را پیدا نمی کنید که در آن فرش یا قالی پیدا نشود؛ از خانه های گل و خشتی روستاها گرفته تا مدرن ترین ویلاهای لوکس. فرش یکی از شاخص ترین آثار هنری ایرانیان است که نه تنها در ایران بلکه در کشور های دیگر به عنوان یکی از المان های اصلی طراحی دکوراسیون به حساب می آید.

در دکوراسیون خانه ایرانی هم انتخاب فرش اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه تنوع فرش های ایرانی آن قدر زیاد است که شما به راحتی می توانید مطابق با سلیقه تان از بین آن ها انتخاب کنید. فقط باید حواستان باشد طرح های مدرن و جدید که به طور مثال در آن ها از اشکال هندسی استفاده شده، برای دکوراسیون داخلی ایرانی چندان مناسب نمی باشد.

تا جایی که می توانید به جای استفاده از موکت و فرش های کوچک مورد نیاز راهرو ها، از گلیم استفاده کنید. فرش ها را نه فقط روی زمین بلکه روی دیوار هم اسفاده کنید!

فرش ایرانی در دکوراسیون

 نقش مبلمان در دکوراسیون خانه ایرانی

در خانه‌های ایرانی اتاق پذیرایی بیانگر سلیقه و حس هنری صاحب خانه است. در

استفاده از چند شمع به رنگ روشن برای مدرن جلوه دادن سبک اتاق پذیرایی مفید است. مبلمان چوبی طرح قدیمی و تخت های منبت کاری شده برای دکور ایرانی خیلی مناسب تر از طرح های مدرن امروزی هستند. کوسن های ترمه در رنگ های فیروزه ای و قرمز به طور  قابل توجهی روی این سبک مبلمان خودنمایی می کند.

مبلمان ایرانی

نقش پرده در دکوراسیون خانه ایرانی

نقش اصلی  پرده پوشاندن پنجره ها به عنوان یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است و رنگ، نوع، شکل و جنس آن نقش مهمی دارد. تناسب و هماهنگی رنگ و طرح پرده‌‌ها با مبلمان،  و فرش ها یکی از عوامل ایجاد آرامش و حس نشاط در محیط خانه است.

پرده در دکوراسیون خانگی ایرانی

نقش تابلوها در دکوراسیون خانه ایرانی

یکی از چیز هایی که ما را به گذشته متصل می کند تماشای عکس های قدیمی است. در هر زمانی دیدن عکس ها احساس عمیقی را در افراد زنده می کند. عکس ها آینه خاطرات گذشته و یکی از پر استفاده ترین المان های طراحی دکوراسیون خانه ایرانی هستند.

 نقش گیاهان در زیبا سازی دکوراسیون داخلی ایرانی

یکی از جذاب‌ترین روش های استفاده از گل‌ها و گیاهان، به كارگیری آنها در چیدمان داخلی و خارجی خانه است. برای داشتن دكوراسیونی جذاب، باید بین بافت و رنگ هماهنگی و تناسب ایجاد کنیم و برای بوجود آوردن و حفظ این هارمونی نیز گلدان ها گزینه بسیار مناسبی هستند.

تایج پژوهش محققان رفتارشناسی در مقاله اشتباهات بزرگ در چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی ” ثابت کرده است که افراد با نگاه کردن به گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها می توانند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با اصلی ترین ویژگی ها و اصول دکوراسیون خانه ایرانی آشنا کنیم. امیدواریم بتوانید با کمک این راهنمایی ها، به بهترین شکل ممکن طراحی خانه ایرانی خود را به پایان برسانید.