پرده یکی از لوازمی که است که در دکوراسیون زیبایی خاصی به خانه می دهد ، از طرفی قیمت نسبتا بالایی دارد پس برای حفظ آن باید تلاش کرد. پرده‌های کثیف و غبار گرفته هرچند وقت یکبار نیاز به شستشو دارند. به همین دلیل در این مقاله از ایده چین قصد داریم نکاتی راجع به شستشوی پرده بازگو کنیم.

گاهی نیز نوع دوخت پرده ها باعث می شود که میکروب ها در قسمت های خاصی از پرده ها لانه گزینی کنند که باید هنگام شست و شو به این قسمت ها توجه ویژه ای کنید. مثلا پرده هایی که به صورت پلیسه دوخته می شوند، زیر لایه های چنین آنها معمولا محل اجتماع میکروب هاست.

شستن پرده

این مطلب را نیز از دست ندهید: پرده فانتزی، رویای شما در دکوراسیون خانه تان

مواد شوینده برای پرده ها

بهترین مواد شوینده در جهت پرده شویی استفاده از مواد غیر اسیدی می باشد. زیرا مواد اسیدی از جمله سفید کننده های قوی با نفوذ به بافت پارچه باعث از بین رفتن استحکام پارچه میشود و همچنین استفاده از این مواد شوینده باعث کدر شدن پارچه می شود.

با گسترش تنوع در انواع پرده با جنس های متنوعی از پرده مواجهیم که به طبع موادشوینده متفاوتی برای هر دسته از پارچه ها و پرده ها پیشنهاد می شود.

قرار دادن پرده در آب ولرم

ابتدا پرده را در یک لگن یا وان بزرگ قرار دهید و ظرف را از آب ولرم  رو به سرد پر کنید. توجه کنید که بهتر است پیش از اضافه کردن هرگونه مایع یا پودر شستشوی پرده  باید چند دقیقه در آب خیس بخورد تا گرد و خاک ها خالی شود .پیشنهاد می کنم اول یکبار پرده را خیس کنید و آب گل آلود را خالی کنید و مجدد لگن یا وان را پر از آب کنید . این کار به خصوص در شستن پرده های چرک مرده توصیه می شود.

جاروبرقی پرده
تمیز کردن پرده با جاروبرقی

برای نگهداری و نظافت هفتگی، می‌توانید از سری‌های مناسب جاروبرقی برای گردگیری پرده‌ها استفاده کنید.
معمولاً بخش‌های بالایی پرده گرد و غبار بیشتری جذب می‌کنند بنابراین حتماً پرده را از بالا تا پایین جارو بکشید.
اگر سری مناسب برای جاروبرقی را ندارید،
می‌توانید از یک جارو دستی دسته‌بلند برای این کار استفاده کنید.

توجه داشته باشید که الیاف جارو باید نرم باشند تا به پرده آسیب نرسانند.
جاروبرقی کشیدن پرده‌ها به کاهش سطح مواد حساسیت‌زا نیز کمک می‌کند.

پرده زبرا
شستن پرده های آلومینیومی

بهترین روش برای تمیز کردن پرده‌هایی از جنس آلومینیوم، روش اسپری کردن مواد تمیز کننده بر روی سطوح پرده هست.بعد از اینکه همه‌ی قسمت‌های پرده رو با مواد شوینده اسپری کردید، سریع با یک دستمال تمیز و خشک پرده را کاملا پاک کنید. مجددا این کار رو تکرار کنید  تا هیچ لکه‌ای روی پرده باقی نمونه.دقت داشته باشید  که اصلا از اسکاچ‌ ها و برس‌ های زبر، برای تمیز کردن این پرده‌ها استفاده نکنید. چون روی این پرده‌ها خش میفته  و روی نمای ظاهری آنها تاثیر میذاره و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

پرده نخی
نکاتی برای شستشوی پرده نخی

اگر به فکر دوخت پرده با پارچه نخی هستید، باید بدانید که ممکن است با اولین شستشو پارچه نخی‌تان آب برود، پس بهتر است قبل از دوختن پرده، پارچه را در محلول آب و نمک بخسانید.

این کار هم به تثبت رنگ پارچه کمک می‌کند و هم اینکه از آب رفتن یا نرفتن پارچه مطمئن می‌شوید. بعد از خشک شدن پارچه می‌توانید پرده‌هایتان را بدوزید و در شستشوهای بعدی نگران کوتاه شدن پرده و یا رنگ پس دادن آن نباشید.

خشک کردن پرده

نکاتی برای شستشوی پرده،خشک کردن پرده ها

فراموش نکنید که خشک کردن پرده ها باعث افزایش طول عمر مفید آن ها شده و از پوسیده شدن بافت آن ها جلوگیری می نماید. در صورتی که در کارت پرده منزل شما به نکته خاصی در این باره اشاره نشده باشد، توصیه می شود حتما پس از شست و شو آن ها را با حرارت کم در خشک کن قرار دهید. این کار قطرات اضافی آب را از پرده جدا می کند. پس از خشک کردن پرده ها، آن ها را تکان داده و آویزان کنید تا کاملا خشک شده و ظاهری صاف و مرتب داشته باشند.