در محوطه سازی ویلا و باغ استفاده از آبنما و جویبار و برکه مصنوعی بسیار فراگیر و پرطرفدار شده است. قرار دادن یک نما از آب در فضای سبز ساختاری زیبا و جذاب  را پدید می آورد. و بیانگر یک طبیعت کامل و زیبا است.

از آنجایی که همه محیط ها آب ندارند . که در آن برکه طبیعی وجود داشته باشد. می توانیم با  یکسری امکانات و تجهیزات برکه مصنوعی ایجاد  کنیم.برکه یکی دیگر از جلوه های زیبای آب است . گرچه از نظر جذابیت به آبنماهای جوشان وفعال نمی رسد اما ویژگی هایی دارد که در هیچ یک از جلوه های دیگر آب مشاهده نمی شود و آن حس آرامش و تفکری عمیق است.

برکه مصنوعی

ساخت برکه در برخی از باغ ها جلوه بسیار زیبایی را پدید می آورد مخصوصا در طراحی باغ عروس ، زیرا فواره آب در آبنما برای عکاسی جلوه مناسبی بوجود نمی آورد و آنچه که در واقعیت می بینیم با آنچه که برای یک لحظه از نگاه دوربین ضبط می گردد بسیار متفاوت می باشد. اما برکه در حالت ساکن و با آرامش همیشگی است. که نماهای زیبایی را در عکس به یادگار خواهد گذاشت.

برکه

انواع روش های ساخت جویبار و برکه مصنوعی

 

ساخت جویبار و برکه مصنوعی از آبنماهای دیگر آسان تر بوده به طوری که می توان بسیار سریع یک برکه کوچک را احداث کرد. به طوری که برای احداث برکه مصنوعی ابتدا طرح را مطابق نقشه بر زمین مورد نظر پیاده  سازی کرده سپس اقدام به خاکبرداری می کنیم. اگر مساحت برکه کوچک است. عمق خاکبرداری نیز زیاد نخواهد بود. و چنانچه مساحت برکه متوسط باشد خاکبرداری نیمه عمیق و در صورتی که مساحت برکه بالا باشد دیگر تبدیل به دریاچه مصنوعی شده و از حالت یک برکه یا آبگیر کوچک در خواهد آمد و عمق در قسمت هایی ممکن است  بیشتر یا کمتر شود.

 

ساخت برکه مصنوعی با قالب آماده :

 

استفاده از قالب های آماده و از پیش ساخته شده که گاهی جایگاه هایی برای ایجاد مسیر با سنگ یا تخته چوب دارد تا برکه را طبیعی تر و زیباتر  نشان دهد.

می توانید یک فضای دنجی را انتخاب نمایید و ظرفی که به اندازه برکه در نظر گرفته اید را تهیه کنید.سپس زمین را به همان اندازه بکنید و ظرف را در آن گودال قرار دهید . کناره های آن را با خاک پر کنید و اطراف آن را تمیز و مرتب نمایید . در برکه ای که ساخته اید می توانید از وسیله های تزیینی برای قرار دادن روی آب استفاده نمایید.

جویبار

این مطلب را نیز از دست ندهید: باغچه گل دعوت کردن شادابی و نشاط به خانه شما 

ساخت برکه با روش حفاری:

 

ایجاد برکه هایی که از نظر متراژ بالا هستند و یا اینکه شکل آنها باید فرم خاصی  را داشته باشد که این فرم در بازار موجود نیست. برای این روش ابتدا باید زمین را حفاری کنند تا فرم و عمق دلخواه را در بیاورید (با پودر یا سنگ طرح اولیه را روی زمین می کشند سپس حفاری می کنند ) آنگاه به کمک لاینر های پوششی آن را می پوشش می دهند. دقت کنید لبه ها باید پوشش بسیار قوی ای داشته باشد. بعد به کمک سنگ ها آن را طراحی و تثبیت می کنند در نهایت با سنگریزه و گیاه آن را تزئین می کنند.

فواره رقصان

ساخت جویبار و برکه مصنوعی  استفاده از روش قدیمی :

 

در بعضی از مناطق هنوز استفاده از لاینر ها مرسوم نیست در نتیجه برکه ها به شیوه  های قدیمی دیواره ای سیمانی با بستر عایق کاری شده ایجاد می کنند. این روش دارای هزینه بسیار بالا و زمان بر است اما اگر درست اجرا شود دارای بیشترین ماندگاری و اطمینان  است.

همان طور که درمورد آبنما ذکر شد، در مورد برکه نیز مهم تر از اجرا،طرح برکه است، باید دقت نمود بیشتر از هرچیزی برای طراحی برکه وقت بگذارید زیرا نتیجه ای  که می ماند نتیجه طرحی است که اجرا کردین و قضاوت روی طراح می شود پس در نمونه ها بیشتر دقت نمایید تا طرحی نو و ایده ای بی نقص ارائه دهید