گل رز یک گیاه گل دار چند ساله است که بیش از ۳۰۰ گونه مختلف دارد. گل های رز میتوانند به شکل بوته ای،  دنباله دار و یا ایستاده باشند و اغلب آن ها خارهایی تیز دارند. این گل ها در اندازه و شکل های گوناگونی هستند ولی گل های رز، معمولاً بزرگ هستند و در رنگبندی سفید، زرد و قرمز گل باز می کنند.

گلدان گل رز

این مطلب را نیز از دست ندهید: گیاه آگلونما و نحوه ی نگهداری آن ها در خانه

اکثر گونه های گل رز، بومی آسیا هستند ولی در اروپا و آمریکا نیز این گل ها کاشت می شوند. گل های رز به علت زیبایی و بوی معطری که دارند بطور گسترده پرورش می یابند و دارای اهمیت فرهنگی در بسیاری از جوامع هستند. اندازه های مختلفی از گل های رز از گل رز مینیاتوری گرفته تا گل های کوهی که ارتفاع آنها میتواند تا ۷ متر هم برسد، وجود دارد.

گل رز رنگی

تکثیر گیاه رز درگلدان

گل رز با استفاده از قلمه رز کاشته می شود. به این منظور یک قلمه با شش مجموعه برگ به صورت زاویه‌دار را از بوته گل رز قطع کنید.

برگ پایینی را از ساقه جدا کنید و بعد انتهای ساقه را که به صورت زاویه‌دار قطع شده است را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید. سپس قلمه را در خاک گلدان بکارید . و برای حفظ رطوبت بهتر است گلدان را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید.
قلمه های رز حدود دو ماه طول می کشد تا ریشه بزند. از آنجا که بیشتر ارقام رز در گلدان به خوبی عمل نکرده و بایستی آنها را در زمین کاشت، توصیه میشود برای کاشت رز در گلدان و پرورش آن در اپارتمان، از ارقامی مانند گل رز مینیاتوری استفاده کنید که در گلدان به خوبی رشد میکنند.

گل رز قرمز

این مطلب را نیز از دست ندهید: گیاه هوازی و نگهداری آن ها در منزل بدون خاک

کنترل بیماری

سعی کنید از گونه های مقاوم به بیماری این گیاه برای کاشت انتخاب کنید. تا بتوانید برخی بیماری های رایج مانند سفیدک، خال سیا و پوسیدگی در تابستان های گرم و مرطوب جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید. که احتمال دارد گونه های مقاوم به بیماری هم دچار بیماری شوند. برای دوری از بیماری برگ های افتاده رز را جمع کنید . و به دور از گیاه نگهداری کنید. تا ریسک عفونت مجدد را کاهش دهید . و در صورت نیاز از قازچ کش های موجود در بازار برای رفع بیماری های قارچی استفاده کنید‌.

چگونگی آبیاری رز

ممکن است دیده باشید که گیاهان رز چندساله در برابر تغییرات آبیاری، یعنی کم آبی و یا رطوبت بالا، برای مدت نسبتا طولانی مقاوم اند . اما باید بدانید رز های تازه کاشته شده بالاخص جوانه ها و قلمه ها هرگز چنین مقاومتی ندارند و باید درست و به موقع آبیاری شوند تا زنده بمانند. بعد از کاشت قلمه ها تا یک ماه آبیاری باید به صورت دقیق و منظم باشد.

باغ گل رز
نور و دمای مورد نیاز گل رز

گل رز بسیار به نور علاقه مند است، و جزو گیاهان نور پسند به شمار می‌آید. بنابراین باید در یک محیط کاملا آفتابگیر نگهداری شود. دما هم موردی است که تنظیم آن در رشد بهتر گل رز تاثیر دارد. دمای مفید برای این گل بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.

گل رز آبی
خاک مناسب  رز

رزها عاشق خاک غنی هستند. فراموش نکنید که خاک آنها حتما باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. این گلها بسیار انطباق پذیر بوده و خیلی در مورد خاک حساس نیستند. اما به هر حال بهترین نوع خاک برای آن‌ها، مخلوطی از خاک گلدان و کمپوست است.

برای رز باید دو سوم گلدان را با خاک گلدان و یک سوم باقی را با کمپوست پر کنید. می‌توانید کود گرانول مخصوص گل رز را نیز به این ترکیب اضافه کنید. این نوع خاک برای رز بسیار ایده‌آل است.

گل رز
چون ضمن متخلخل بودن و حفظ رطوبت، دارای مواد معدنی است و نیازهای گیاه را به خوبی برطرف می‌کند. برای بهبود عملکرد خاک جهت زه‌کشی آب اضافی، می‌توانید مقداری پرلیت به آن اضافه کنید. حدودا یک پیمانه کافی است. می‌توانید در این مرحله برای غنی‌تر کردن خاک، به آن غذای ماهی نیز اضافه کنید!