خیلی از افراد به پرورش گیاهان تزیینی، داروئی و … در منزل خود علاقه دارند اما فکر می کنند با کوچک شدن حیاط خانه ها  اینکار خیلی شدنی نیست. ما در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چطور میشه در منزل   یک گلخانه در حیاط کوچک احداث کرد. و گیاهان مورد علاقه خود را در آنجا بخوبی پرورش داد.

گلخانه

این مطلب را نیز از دست ندهید: محوطه سازی سنتی ایرانی برای خانه های ویلایی و با اصالت ایرانی

راه اندازی گلخونه

گرچه در اینترنت و بازارهای گل و گیاه فهرست بلندبالایی از گیاهان آپارتمانی معرفی می‌کنند، ولی اگر در پی شادابی و طراوت همیشگی گیاهان و عطر دل‌انگیز گل‌های رنگارنگ هستید باید یک کار اساسی انجام دهید.

گلخانه شیشه ای

اصولی‌ترین راه نگهداری گیاهان در خانه ساخت گلخانه کوچک است. گلخانه تنها محیط استانداردی است که در آن با خیال آسوده می‌توانید گیاهان دلخواه خود را پرورش دهید.
اساس کار یک گلخانه فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری از گیاهان است. تفاوت شاخص گلخانه با فضای باز در محدود بودن آن است.

این محدودیت فضا باعث می‌شود شما به‌راحتی بتوانید شرایط موردنیاز گیاهان خود را کنترل یا شبیه‌سازی کنید.
ساختار کلی انواع گلخانه به صورتی است که شرایط اولیه موردنیاز گیاهان از قبیل نور و رطوبت را فراهم می‌کند.

مزیت اصلی گلخانه این است که از گیاهان در برابر افت شدید دما برای کمک به قابلیت‌های رشد محافظت می‌کند. محیط گلخانه‌ای برای گونه‌های خاصی از گیاهان، به ویژه سبزیجات و سایر محصولات غذایی ایده‌آل است.

گلخانه

در آب و هوای امروزی، موضوع پایداری در گلخانه بسیار مهم است.پایداری به معنای استفاده همیشه از گیاهان گلخانه‌ها به عنوان خوراک روزانه است. 95 درصد از افراد هنوز از گلخانه‌های خود فقط برای تولید محصولات‌شان استفاده می‌کنند و بیشتر آن‌ها دلیل این کار را داشتن مواد خوراکی روزانه خود می‌دانند. رشد گیاهان به وسیله گلخانه این اطمینان را می‌دهد که غذای شما کاملاً ارگانیک و سالم است.

شرایط گلخانه استاندارد :

ارتفاع منطقه از سطح دریا باید کمتر از 300 متر باشد . با افزیش ارتفاع از سطح دریا سرعت خروج هوا باید افزایش یابد . در ارتفاعات بالا هوا رقیق تر و سبک تر می شود و باید حجم بالاتری از هوا در داخل گلخانه جابه جا شود تا اثر خنک کنندگی معادل ارتفاع پایین بدست آید .

گرم کردن گلخانه در حیاط :

حرارت خورشیدی : پوشش گلخانه در روز انرژی تابشی خورشید را به صورت نور و امواج الکترو مغناطیسی جذب و این انرژی گیاهان , خاک و سایر اشیاء موجود در گلخانه را گرم می کند . این حرارت جذب شده توسط اشیاء داخل گلخانه در شب و در دمای پایین از آن ها منتشر می شود و با طول موج های بزرگتر ساطع می شود که از پلاستیک عبور کرده ولی از شیشه عبور نمی کند .

کالری :

مقدار گرمایی که لازم است تا دمای یک گرم آب را یک درجه سانتی گراد افزایش دهد کالری گویند .

نحوه ساخت کف گلخانه در حیاط

در آغاز با استفاده از مقداری خرده سنگ کف گلخانه را می پوشانیم تا بستر گلخانه ایجاد شود. روی خرده سنگها یک لایه از جنس زغال چوب پهن می کنیم تا نقش فیلتر طبیعی را بازی کند. می توان برای تزئین کردن اطراف گلخانه از ماسه ها و شن های رنگی استفاده کرد و شکل زیبایی به آن بخشید.یک لایه خاک به لایه های قبلی اضافه می کنیم.

گلخانه

این لایه نقش جبه و پوسته گلخانه را ایفا خواهد کرد.در نهایت برای لایه آخر ، گیاهان و خزه های زنده را به گلخانه خود اضافه می کنیم. می توان از ۳ یا ۴ نوع گیاه یا خزه زنده استفاه کرد . افزودن خزه های زنده باعث شده که گل خانه کوچک شما ظاهری جنگلی به خود بگیرید و بیشتر شکل طبیعت وحشی را داشته باشد. این خزه ها را می توان بی واسطه روی سطح خارجی گل خانه قرار داده و نیازی به کاشتن آن ها نیست.