گل ناز یکی از مهمترین گلهایی است که غالبا در فضای پارکها، باغها، میادین و در گلدان‌های آپارتمانی کاشته میشود. این گیاه نیاز به نور کافی خورشید و خاک با زهکش خوب دارد.

نگهداری، پرورش و تکثیر این گل بسیار آسان است و تحمل آن به شرایط محیط زیاده بوده، به طوریکه می تواند در میان سنگ‌های کنار جاده و یا پیاده‌روها رشد کند. تکثیر از طریق بذر و قلمه زدن گیاه از روشهای ازدیاد گل ناز بوده، گیاهی رونده است و اگر از شرایط خوبی برخوردار باشد به سرعت رشد می کند. گل ناز یکی از مهمترین گلهایی است که در باغهای قدیمی کشت می ‌شد و معمولاً برای کاشت آن محل خاصی را در نظر می گرفتند. بذر آن بسیار ریز است.

گل ناز
آبیاری گل ناز

ناز یخی نسبت به بی آبی مقاوم است و آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه ی گیاه می شود، پس هر زمان خاک آن خشک شد گیاه را آبیاری نمایید.

از افراط در آبیاری گل ناز یخی پرهیز نمایید زیرا برگهای گوشتی این گیاه می توانند تا مدتی آب را در خودشان نگهداری کنند.
البته توجه داشته باشید اگر گل ناز یخی را در هوای آزاد و مقابل نور خورشید در روزهای تابستانی نگهداری می کنید باید گیاه را بصورت مرتب آبیاری کنید.

قلمه زدن گل ناز

برای قلمه زدن گیاه ناز یخی بهتر است فصل زمستان را انتخاب کنید. برای این کار ساقه ی نسبتا کوتاهی که طول آن کمتر از ۷ سانت نباشد را در نظر بگیرید و آن را از ساقه ی اصلی جدا نمایید و در خاکی مرطوب بکارید. اگر قلمه را در گلدان می کارید، لازم است حتما کف گلدان سوراخ باشد تا آب اضافه خارج شود و اگر هم در باغچه قلمه را می کارید بهتر است خاک از زهکشی مناسبی بهره مند باشد و بهتر است یک سوم ساقه که برگ های آن را در آورده اید داخل خاک به صورت خوابیده بکارید. تا زمانی که قلمه تان ریشه نزده است خاک را مربوط نگه دارید. قلمه را بهتر است از گرمای شدید و سرمای شدید محافظت نمایید.

گل ناز

این مطلب را نیز از دست ندهید:  گل رز یک گیاه قدیمی و زیبا برای سرسبزی خانه های شما

هرس کردن

هرس مداوم گیاه ضروری نیست. البته وقتی ساقه ای بیش از حد بلند می شود بهتر است کوتاه شود. در هر بار هرس فقط باید 2/3 شاخه را هرس کرد چون هرس بیشتر از این باعث شوک و استرس گیاه می شود. برای تحریک جوانه های جانبی به رشد و گلدهی بیشتر، می توانید قسمت های انتهایی ساقه اصلی را هرس کنید.

گل ناز رنگی
دما

گل ناز به‌هیچ‌عنوان سردی هوا را دوست ندارد. حتی اگر در زمان تکثیر این گیاه، گیاهچه های جوان سرما ببینند، گیاهانی ضعیف که در آینده گل‌های کمی تولید می‌کنند، به وجود می‌آید. محیط گرم به رشد گیاه کمک می‌کند.

آفات

از جمله آفات و بیماری های گل ناز شته است که به گیاه جوان خسارت می زند و موجب مرگ گیاهچه می شود.

این گل زیبا چندین رنگ دارد که کاشت آن در باغچه و فضای سبز با توجه به رنگ بدنی بی نظیر این گل نگاه هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

گل ناز

این مطلب را نیز از دست ندهید: گیاه ارکیده،گیاهی محبوب با نگهداری مشکل!

خاک

شما میتوانید از خاک و ترکیب های خاکی که برای کاکتوس استفاده میشه برای بستر گیاه استفاده کنیدو و تنها نکته خیلی مهمی که در خصوص خاک مناسب گل ناز باید توجه داشته باشید اینه که زهکشی خاک خوب باشه تا آب باقی مونده از آبیاری از زیر گلدان خارج بشه. پس بهتره که شما از خاک های سبک برای این گیاه استفاده کنید و هرچقدر این خاک سنگین باشه گلدهی گل ناز رو کاهش میده.
یکی از پیشنهاد ها برای خاک مناسب گل ناز میتونه از خاک معمولی + خاک برگ و یا خاک معمولی +کود بسیار پوسیده دامی استفاده کرد. خاک برگ و کود دامی نقش مهمی در سبک کردن بافت خاک محل کاشت گیاه دارند.