اکسنت وال چیست ؟

 

در طراحی فضای داخلی خانه ، محل کار و … به جای این که همه ی دیوارها را از یک جنس دکور کنیم. یکی از دیوارها را به سلیقه خودمان متفاوت تر طراحی می کنیم .به طور مثال به جای اینکه تمام دیوارها را کاغذ دیواری و یا رنگ کنیم ، یکی از قسمت های آن را متفاوت  دیزاین می کنیم . این کار باعث زیبایی  بیشتر فضا می شود .به این دیوار اکسنت وال گفته می شود.

اکسنت وال

این دیوار میتواند یک دیوار کامل و یا یک ستون باشد .دیوار بالای شومینه ، قسمتی از سرویس بهداشتی ، راهروی ورودی منزل و حتی دیوار پشت تخت خواب از مکان های مناسب برای اجرایی کردن این طرح می باشند .بعنوان مثال می توان از متریال بتن برای دیزاین پشت روشویی نمود  .این روشویی  های بتنی در رنگ ها و ابعاد دلخواه شما قابل سفارش هستند .

 

با داشتن یک دیوار شاخص در خونه، در اصل با یک المان معماری به فضا روح جدیدی می‌ بخشید. ایجاد یک دیوار شاخص در فضا چیزی بیشتر از انتخاب یک رنگ یا متریال متفاوت است. مهم اون نکته ای هست که می خواهید در فضا شاخص باشد. توضیحات بیشتر رو در بررسی انواع دیوارهای شاخص بیان می کنیم.

اکسنت وال

این مطلب را نیز از دست ندهید: استیکر دیواری برای اینکه دیوارتان از یکنواختی نجات پیدا کند!!

انواع دیوار شاخص یا اکسنت وال:

 

 • دیوار آجری
 • دیوار رنگی
 • دیوار سنگی
 • کاغذدیواری یا استیکر

 

اکسنت پال

دیوار آجری

 

انتخاب متریال آجر برای دیوار شاخص حس گرما و صمیمت زیادی به محیط میدهد. حس آشنای آجر فارق از رنگ آن عمل می کند پس وقتی صحبت از آجر می کنیم. لزوما منظور رنگ آجری یا قرمز نیست و حس گرمی و صمیمت و آشنا بودن فضا رو، یک دیوار آجری سفید، طوسی و یا فیروزه ای هم می تواند ایجاد کند.

 

دیوار آجری در عین حال برای فضاهایی با سبک صنعتی هم مناسب است. خصوصا چون میتواند در ترکیب با فلز و شیشه هم همنشینی خوبی از خود رو نشان بدهد و هم تضادش می تونه مفاهیم خوبی از سبک صنعتی دکوراسیون داخلی رو به نمایش بگذارد.

دیوار شاخص

دیوار رنگی

 

قرار نیست فقط یک دیوار با رنگ های متفاوت داشته باشیم؛ بلکه انتخاب اینکه کدام  رنگ میتواند باعث شاخص سازی فضا شود اهمیت دارد.

 

برای مثال یه دیوار نارنجی می تواند فضا رو پر از تکاپو  و هیجان سازد.

 

دیوار سنگی

 

متریال دیوار شاخص می تواند سنگی  باشد. سنگ ها می توانند به صورت تایل های کوچیک و یا تایل های بزرگ و یکپارچه انتخاب شوند. هر چقدر سنگ هایی با رگه های بیشتر و یا بافت متفاوت تری انتخاب نمایید، جلوه دیوار بیشتر خواهد شد. می توان گفت انتخاب  متریال سنگ فضا رو بیشتر از متریال های قبلی لوکس می نمایید. البته پنل های فلزی و براق هم این تاثیر رو دارند.

 

دیوار شاخص با کاغذدیواری

 

کاغذدیواری می تواند یک  متریال  نسبتا ارزانتر و راحتتر برای دیوار شاخص باشد. انتخاب طرح های مختلف تاثیرات متفاوتی دارد برای  مثل یک دیوار شاخص با کاغذدیواری راه راه عمودی، علاوه بر ایجاد کانون توجه در  فضا، باعث بلندتر دیده شدن دیوار نیز می شود. و یا برعکس آن  راه راه افقی، فضا رو کشیده تر نشان می دهد.

 

این مطلب را نیز از دست ندهید: انواع دیوارپوش‌ در منزل و کاربرد آن در ایده چین

دیوار شاخص

عملکردهای دیوار  اکسنت وال

 

دیوار شاخص یا اکسنت وال یک نقطه مرکزی یا فوکال پوینت  رو در فضا به وجود می آورد در نتیجه عملکردش هم باید شاخص باشد. بعنوان مثال  در اتاق خواب تخت خواب مهمترین آیتم در فضا است. در نتیجه بهترین انتخاب برای دیوار شاخص، دیوار پشت تختخواب می باشد . عملکردهای دیگر هم  می تواند  به عنوان مثال این موارد باشد

 

 • دیوار شومینه
 • دیوار تلویزیون
 • دیوار گالری عکس
 • دیوار میز ناهارخوری
 • دیوار پشت میزکار
 • دیوار پشت مبل اصلی
 • دیوار راه پله

و به طور خلاصه هر آن چیزی که می خواهید  در فضا شاخص تر یا بُلندتر باشد.