مسجد های تاریخی و ابنیه های قدیمی ایرانی کاشی کاری های زیبایی دارند. همچنین در ابنیه های قدیمی ایران پنجره های ارسی و رنگی زیبایی چشم ها را می نوازد. این نقش های زیبا و ظریف را که در کاشی کاری های قدیمی معماری ایرانی می بینید. هنر گره چینی می گویند.

همچنین قابهای چوبی پنجره های ارسی هم گره چینی می باشند. این هنر زیبا بر خلاف اسمش ریشه ایرانی دارد و تلفیقی از هنر و هندسه است.

هنر گره چینی

معماری با گره چینی

گره چینی در دکوراسیون داخلی منزل

این هنر زیبا از قدیم الایام نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته است. در همه بنا های تاریخی به زیبایی هر چه تمام تر به چشم می خورد. در این مقاله می خواهیم نشان دهیم، می توان از این هنر در دکوراسیون مدرن امروزی نیز استفاده کنیم.

میز ناهار حوری با طرح سنتی

 

گره چینی در دکوراسیون

هنر گره چینی فقط برای دکور

هنوز که هنوز است نجارها گره چینی های چوبی می سازند. اما امروزه ساخته آن ها نسبت به گذشته پیشرفت زیادی داشته است. مثلا می توان در پارتیشن ها و حتی تابلوهای دکوراتیو از هنر گره چینی استفاده کرد. تخت های چوبی که در حیاط استفاده می شوند، از این هنر بی بهره نیستند.

تخت سنتی حیاط

حتی میتوان از گره چینی چوبی برای دکوراتیو کردن دیوار استفاده نمود. شما می توانید در اتاق های بزرگ با استفاده از پارتیشن چند فضا ایجاد کنید. پارتیشن های ساخته شده با گره چینی در هر رنگی که بخواهید ساخته می شود. همچنین برای انتخاب پارتیشن محدودیتی موجود نیست. اما بهتر است به رنگ بندی فضا توجه کنید.

دکوراتیو با طرح سنتی

کاشی هایی با گره چینی

هنوز هم در ساخت کاشی های ایرانی نقوش گره چینی به چشم می خورد. اما خلاقیت و رنگ بندی امروزی آن ها را با کاشی های قدیمی متفاوت کرده است. می توانید هر رنگی را که بخواهید انتخاب کنید و به زیباسازی سرویس های خود کمک کنید.

کاشی سنتی

گره چینی بالای سرتان

شاید تعجب کنید، اما این هنر زیبا در سقف هم استفاده می شود. اگر دوست داشته باشید می توانید یک گچ کار ماهر استخدام کنید تا با نقش های هندسی سقف منزلتان را هنرمندانه طراحی کند. برای این نوع طراحی حتی فقط رنگ سفید هم مناسب است.

دیوارهایی با گره چینی

اگر شما به این هنر علاقه مند هستید. کاغذ دیواری هایی با طرح گره چینی برای سلیقه شما تولید شده اند. این کاغذها را در سقف خانه هم می توانید به کار ببرید. کاغذ انتخاب بهتری است. زیرا دست شما در انتخاب رنگ بندی بازتر است.

کاغذ دیواری سنتی

هنر زیبای گره چینی در وسایل منزل

هنر دکوراسیون آنقدر پیشرفت کرده است. که می توان در در هر وسیله مدرن از طراحی سنتی استفاده کرد. شما می توانید در هر جایی که خواستید از طراحی سنتی بهره مند شوید. لوستر، کتابخانه، بوفه، در و پنجره از وسایلی هستند که در آن ها از این هنر زیبا می توان استفاده کرد. اگر مستاجر هستید توصیه می‌کنیم در خانه چنین تغییراتی ایجاد نکنید.

وسایل خانه با گره چینی

می توانید وسایل تزیینی و دکوراتیو آمیخته با این هنر را خریداری کنید. کتابخانه های زیبایی با این نقوش هندسی ساخته می شوند. که استفاده از آن ها حال و هوای فرهنگی و همچنین سنتی به خانه مدرن و یا کلاسیک شما می دهد. در لوستر های سقفیو  لوسترهای آویزی می توان از شیشه های رنگی و نقش  های گره چینی استفاده کرد.  بسیار جلوه زیبایی به سقف می دهد.

اتاق خواب خود را سنتی بچینید

مهمترین عضو اتاق خواب شما، تخت خوابتان است. اگر به این هنر علاقه مندید، می توانید تخته چوبی پشت تخت خوابتان را به این هنر سنتی بیامیزید. پارچه های زیبایی با هنر گره چینی تولید می شود. می توانید رو تختی و حتی فقط کوسن هایتان را با این طرح خریداری کنید.

تخت خواب با هنر گره چینی