برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل ایرانی توجه به معماری ایرانی و همینطور وسایل با تزیینات ایرانی گزینه بسیار مناسبی است. اینکه وقتی به خانه ای یا فضایی می رویم. با نگاه کردن به اطراف متوجه می شویم که اهالی آن فضا چه ملیتی دارند بسیار جذاب است. برای داشتن یک دکوراسیون سنتی ایرانی باید از وسایلی که در آن ها از معماری ایرانی استفاده شده است، بیشتر انتخاب کنید.
دکوراسیون سنتی دکوراسیون ایرانی سنتی

این وسایل می توانند مبلمان سنتی و یا حتی پارکت و پارچه ها باشند. اگر می خواهید دکوراسیون داخلی منزلتان را سنتی بچینید باید توجه کنید طراحی داخلی حتماً همه چیزش ایرانی باشد.

مبلمان در دکوراسیون سنتی ایرانی

بهتر است مبلمان سنتی مثل مبلمان با طرح گره چینی انتخاب شود. گره چینی می تواند روی دسته های مبل یا پشتی مبل کار شده باشد. حتی میتوان یک جلو مبلی با طرح گره چینی خریداری کرد. همچنین کوسن هایی که طرح های ایرانی مثل طرح قشقایی یا همان گره چینی را دارند. گزینه خوبی است.

مبلمان سنتی

کوسن هایی با طرح های مختلف می توان تولید کرد، مثلاً طرح های مینیاتوری، کاشی کاری های ایرانی و …

اما یادتان باشد اگر از مبلمان سنتی بخصوص گره چینی استفاده می کنید .طرح بوفه و میز ناهار خوری را هم هماهنگ با آن انتخاب کنید، تا هارمونی زیبایی را ایجاد کند.

رنگ در دکوراسیون سنتی ایرانی

یکی از قسمتهای جدا نشدنی از طراحی داخلی سنتی ایرانی، استفاده مناسب از رنگ ها است. برخی از رنگ ها کاملا مناسب فضای ایرانی و سنتی است. رنگ هایی مثل خاکی ،کرم یا قهوه ای روشن جزوه رنگ های سنتی معماری ایرانی است. برای دکوراسیون سنتی ایرانی در داخل منزل هم رنگ های فیروزه ای، آبی، لاجوردی، قرمز لاکی و … توصیه می‌شود.

رنگ بندی سنتی ایران

نور طبیعی

نور طبیعی یک عنصر مهم در دکوراسیون سنتی ایرانی است، که نباید فراموش شود. زیرا نور طبیعی باعث افزایش نشاط و شادابی و همچنین سلامت افراد داخل خانه می شود. و به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می‌کند. بنابراین فضای داخلی خانه ایرانی تان را با پرده های بسیار ضخیم که اجازه عبور نور را نمی دهند، تاریک نکنید. پرده های توری حریر و نازک را انتخاب کنید.

نور مصنوعی

به جز نور طبیعی، برای شب ها نور مصنوعی احتیاج داریم. این روزها به لطف برق و اختراع ادیسون تمامی منازل دارای لامپ و لوستر و وسیله روشنایی هستند. اما استفاده از چراغ های موشی که طرح سنتی ایرانی مثل طرح عباسی روی خود دارند. گزینه زیبایی است.همچنین می توانیم از لوستر هایی با طرح گره چینی انتخاب کنیم.

نور صنوعی در دکوراسیون سنتیس ایرانی

اکسسوری های ایرانی

اکسسوری های فراوانی در دکوراسیون سنتی ایرانی می توانیم استفاده کنیم.  می توانیم روی میز آشپزخانه و یا عسلی های جلو مبلی از رومیزی ترمه استفاده کنیم. همچنین می توانیم برای دیوارها تابلو فرش، کوبلن، و یا تابلوهای نقاشی خط خریداری نماییم.

دکوراسیون سنتی ایرانی اکسسوری های ایرانی

برای تزیین بوفه ،ظروف منبت کاری و میناکاری شده از اکسسوری های زیبای ایرانی هستند که می توانند گزینه مناسبی در فضای داخلی منزل شما باشند. البته یادتان نرود که این اکسسوری ها را حتماً با رنگ وسایل دیگر ست کنید.

فرش در دکوراسیون سنتی ایرانی

شاید بتوانیم به جرأت بگوییم فرش مهمترین عنصر در یک خانه ایرانی است. که از گذشته های دور هم مورد استفاده قرار می گرفته است. در نتیجه خرید فرش زیبای ایرانی بر جلوه سنتی منزل شما می افزاید.

خوشبختانه امروزه فرشهای زیبایی با طرح های متنوع تولید می شوند. که شما می توانید با انتخابی مناسب یک دکوراسیون زیبا را در منزلتان بسازید.

فرش قرمز در دکوراسیون

دیواردر دکوراسیون سنتی ایرانی

شما چه بخواهید چه نخواهید منزل شما از دیوارها تشکیل شده است. پس قاعدتاً نقش مهمی در دکوراسیون منزل شما دارد. برای دکوراسیون سنتی ایرانی، می توانید از کاغذ دیواری هایی با طرح های ایرانی استفاده کنید. یا حتی فقط یک دیوار را کاغذ دیواری طرح دار مثل گل و مرغ مینیاتور و یا طرح های کاشی کاری یا گره چینی بچسبانید. زیرا اگر تمام دیوارها را کاغذ دیواری طرح دار انتخاب کنید. فضا بسیار شلوغ دیده می شود. و اگر آپارتمانتا ن کوچک باشد،و کوچکتر دیده می شود.

آشپزخانه

در زمان قدیم آشپزخانه منازل ایرانی در یک فضای جداگانه بود و از پذیرایی دید نداشت. که این مسئله به دلیل رعایت محرم و نامحرم و همچنین پیچیدن بوی غذا داخل خانه بود. اما جدیداً آشپزخانه جزئی از پذیرایی شده و دکوراسیون آن در دکوراسیون داخلی منزل بسیار تاثیر می گذارد.

 

مهمترین عناصری که در آشپزخانه باید به آنها توجه کنید یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز است. بهترین چیدمان برای آنها این است که هر کدام از این وسایل را در یک وجه آشپزخانه قرار دهید. تا به صورت مثلثی نسبت به هم قرار گیرند. شما می توانید پرده آشپزخانه و یا میز ناهارخوری را از طرح های ایرانی مثل گره چینی انتخاب کنید.