داشتن ساختمان شیک و زیبا آرزوی هر فردی است ،و همه به دنبال راهکارهایی برای زیباتر کردن خانه و محل زندگی خود هستند. برای رسیدن به آن باید سه موضوع را مورد توجه قرار دهید. طراحی نقشه ساختمان خوب، طراحی نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی در ادامه با ایده چین همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

ساختمان شیک و زیبا

طراحی نقشه ساختمان اولین گام در جهت داشتن ساختمان شیک و زیبا

چه چیزی یک ساختمان را زیبا می کند؟ شاید برخی پاسخ دهند یک نمای زیبا و یا یک دکوراسیون بی نظیر .اما باید بگوییم یک نقشه خوب  شاید تصور کنید طراحی نقشه ساختمان ، طراحی نما و دکوراسیون هرکدام مقوله‌ایی جداگانه هستند و می توان به طور جداگانه به هر کدام از آن‌ها پرداخت؛ درصورتی که این تصور کاملا اشتباه است. نمای ساختمان شما در حین طراحی نقشه ساختمان شکل می‌گیرد و شما باید در زمان طراحی نقشه ساختمان سبک مورد نظر برای نما و دکوراسیون ساختمان خود را مشخص کنید. یک طراح حرفه ایی در زمان طراحی نقشه ساختمان کاملا همه جانبه فکر می‌کند. به طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی نمای ساختمان نیز فکر می‌کند و طراحی را به گونه‌ایی انجام می‌دهد که ساختمان پس از اجرا نه از نظر چیدمان و دکوراسیون داخلی و نه از نظر نما ،  دچار مشکل نشود.

پس در زمان طراحی نقشه ساختمان این نکته را مد نظر داشته باشید. در غیر این صورت در زمان طراحی نما و دکوراسیون داخلی ساختمان دست طراح آنچنان باز نیست تا بتواند طراحی دلخواه شما را انجام دهد و یا ممکن است داشتن یک طرح زیبا مستلزم هزینه دوباره کاری برای شما باشد.

ساختمان شیک و زیبا

نمای ساختمان عاملی مهم و تاثیرگذار در زیبایی ساختمان

بعد از نقشه ساختمان به طراحی نما می‌پردازیم. زمانی که یک ساختمان را می‌بینید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، ظاهر و نمای ساختمان است. نمای ساختمان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای ساختمان است. نمای هر ساختمان باید طوری طراحی و اجرا شود که در عین حفاظت از ساختمان، موجب زیبایی آن و برقراری ارتباط با اجزای خارجی ساختمان نیز باشد.

ساختمان شیک و زیبا

عوامل مهم در طراحی نمای ساختمان شیک و زیبا

عوامل متعددی در طراحی نمای ساختمان تأثیر می‌گذارند. نمای یک ساختمان علاوه بر شخصیتی که به بنا می‌دهد به شهر و محیط اطراف خود نیز هویت می‌بخشد بنابراین لازم است که با محیط پیرامون خود ، تناسب داشته باشد

استفاده از متریال مناسب

مطمئنا کیفیت و متریال یک نما از مهم ترین نکات و اصول طراحی آن است. در اولین مرحله متریال باید با شرایط آب و هوایی هماهنگی داشته باشد به عنوان مثال شما نمی توانید در شرایط محیطی مرطوب از سنگی که تخلخل مناسبی ندارد، استفاده نمایید زیرا این سنگ به مرور زمان در اثر بارش باران و جذب رطوبت مقاومت خود را از دست می‌دهد و تکه تکه می‌شود. متریالی که برای نمای ساختمان در نظر گرفته می‌شود، بهتر است به منظور کاهش هزینه‌های حمل و نقل؛ در دسترس و نزدیک منطقه باشد.

ساختمان شیک و زیبا

رعایت تناسب رنگ در طراحی نمای ساختمان شیک و زیبا

تناسب رنگ یکی از مهم ترین اصول طراحی نمای ساختمان است. رنگ از ویژگی‌های مهم بصری است. ساختمانی که نمایی با رنگ‌های متناسب ندارد، هر چقدر هم زیبا طراحی شود باز هم به چشم نمی‌آید. استفاده از رنگ‌های مناسب می‌تواند نمای سازه را جذاب‌تر و زیباتر نشان دهد.

جدی گرفتن نور پردازی در نمای ساختمان

ممکن است فکر کنید نورپردازی نمای ساختمان صرف هزینه اضافی است. برای تغییر نظر خود کافی است در تاریکی شب یکبار در شهر دور بزنید تا شکوه و عظمت سازه هایی که نورپردازی خوبی دارند را با چشمان خود ببینید و با سازه‌هایی که هزینه‌های زیادی صرف طراحی نمای آن‌ها شده است و در تاریکی شب پنهان شده اند، مقایسه کنید.

 

سخن آخر

داشتن ساختمانی شیک و زیبا ، مستلزم سپردن کار به افراد حرفه‌ای است . یک طراح حرفه‌ای با داشتن تجربه و دید وسیع می‌تواند ساختمانی را طراحی کند که بهترین نما و بهترین دکوراسیون را هم داشته باشد. پس قبل از اقدام به هر کاری حتما با کارشناسان این رشته مشورت کنید.