پلان هر خانه ای  می تواند شکل خاصی داشته باشد و اینطور نیست که تمام فضاها مستطیلی یا مربعی شکل باشند. در بسیاری از موارد چیدمان سالن خانه وابسته به هندسه ی فضا خواهد بود. تا کنون نکات زیادی را در مورد چیدمان نشیمن و پذیرایی منزل ذکر کرده ایم ،اما در این مطلب قصد داریم نکات لازم برای چیدمان سالن هایی با اشکال متفاوت را برایتان ذکر کنیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

چیدمان سالن منزل مستطیلی

 

یکی از رایج ترین انواع سالن خانه، سالن های مستطیلی شکل هستند. در این فضاها معمولا باید به عبور و مرور راحت برای رسیدن به سایر نقاط خانه توجه  ویژه ای کرد. در عین حال به خاطر یک سره بودن فضا، چیدمان کمی چالش برانگیز می شود و اکثر خانواده ها تلاش می کنند با چیدمان قطاری مبلمان هم مسیرهای عبور و مرور را بازتر نگه دارند، هم تلاش کنند تا فضا بزرگتر به نظر برسد. هرچند این دو رویکرد بسیار رایج هستند اما ما اصلا آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

 

  • 1- محدوده بندی فضا: یک طرف فضا محدوده‌ای برای نشستن ایجاد کنید و طرف دیگر آن را به یک فضای کار خانگی یا فضای غذاخوری اختصاص دهید. به این صورت دو عملکرد را در یک اتاق خواهید داشت.
  • 2- تقسیم بندی هوشمندانه:  یک مبل ال شکل می تواند فضا را بدون استفاده از هرگونه پارتیشن اضافی، تقسیم کند. یک قفسه کتاب کوتاه مقابل آن قرار دهید تا فضای بیشتری برای نگهداری وسایلتان داشته باشید.
  • 3- قرار دادن فرش:  استفاده از دو فرش شبیه به هم، علاوه بر این که محدوده ها را متحد می کند، لایه ای از بافت به فضا اضافه می کند.
  • 4- لبه های مدور: یک میز عسلی دایره شکل می تواند لبه های تیز موجود در خانه را تعدیل کند. با استفاده از عناصری مثل لامپ، گلدان و کوسن لبه های نرم بیشتری ایجاد کنید.

 

چیدمان سالن منزل مربع شکل

 

نشیمن‌های مربع شکل اغلب کوچک و بسته تر به نظر می‌رسند. ترکیب انواع مبلمان در اندازه ها و شکل های مختلف می تواند در فضا عمق و جذابیت بصری ایجاد کند. برای داشتن چیدمان نشیمن و پذیرایی مربعی به این نکته ها توجه بیشتری داشته باشید:

 

  • 1- نقطه کانونی: مبلمان را روبه یک عنصر شاخص مثل یک پنجره یا منظره ای زیبا، تلویزیون یا شومینه بچینید.
  • 2- مبلمان چند منظوره: عثمانی ها که هم برای نشستن و هم به عنوان میز عسلی مورد استفاده قرار می گیرند، انتخابی هوشمندانه برای خانه های کوچک هستند.
  • 3- فضا را دلبازتر کنید:  یک آیینه‌ی بزرگ بالای یک مبل نصب کنید تا اتاق بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.
  • 4- ارتفاع را بیشتر جلوه دهید:  پرده ها را دقیقا از زیر سقف(به جای بالای قاب پنجره) آویزان کنید تا چشم به بالا هدایت شود و فضا مرتفع تر به نظر بیاید.

 

 

 

چیدمان سالن منزل ذوزنقه ای شکل

 

بعضی از فضاها با دیوارهای مورب و سقف های زاویه دار، شکلی غیرمتعارف دارند. کلید دکوراسیون این فضاها این است که مبلمان را طوری چیدمان کنید که فضا متعادل به نظر برسد.

 

 

برای چیدمان نشیمن و پذیرایی ذوزنقه ای شکل به این نکات توجه کنید:

 

1- استفاده از فضای مرکزی:  مبلمان را با فاصله از دیوارها بچینید. (بخصوص در محدوده ی اطراف شومینه)

 

2- استفاده از زاویه ها:  اگر گوشه ای با زاویه نامناسب دارید، یک صندلی سفارشی بسازید و در آن جا نصب کنید تا به این ترتیب در چیدمان سالن منزل خود فضایی دنج برای مطالعه ایجاد کرده باشید.

 

3- قفسه های دیواری:  نصب قفسه های کتاب بلند بهترین راه استفاده از دیوارهای مورب است.

 

4- از عدم تقارن استقبال کنید: اتاق شما هرگز نمی تواند متقارن باشد، پس با استفاده از عناصری شاخص و متفاوت مثل آباژورهای ایستاده به نقاطی که هویت مشخصی ندارند، تعادل ببخشید.

 

امیدواریم راهکارهایی که در این مطلب به شما پیشنهاد شده بتواند به شما در مسیر چیدمان بهتر سالن پذیرایی منزلتان کمک کرده باشد.