برای جابجایی عمودی و افقی خودروها در مکان هایی نظیر گاراژها، آپارتمان و نمایشگاه های خودرو از آسانسور خودرو بر استفاده می شود. حرکت افقی آسانسور ماشین بر در مواقعی اتفاق می افتد که در پارکینگ های مکانیزه برای خارج شدن ماشین عقبی باید ماشین جلویی کنار رود. این آسانسورها در دو نوع هیدرولیکی و کششی تولید شده اند و دارای ظرفیت بار ۲ تا ۲۰ تن هستند. بیشترین کاربرد آسانسورهای خودروبر هیدرولیکی در ساختمان های ۲ تا ۳ طبقه می باشد.

 

در حال حاضر در ساختمان های امروزی به دلیل شیب  تند رمپ و گیر کردن خودروهای شاسی بلند در آن ها و نیاز به فضای وسیع برای ایجاد رمپ امکان استفاده از رمپ در ساختمان ها وجود ندارد. بنابراین استفاده از آسانسورهای ماشین بر می تواند یک راه حل بسیار کاربردی در ساختمان های چند طبقه باشد. یکی از کاربردهای اصلی آسانسورهای خودروبر، استفاده آن ها به جای رمپ در ساختمان های دارای چندین طبقه است. بنابراین سازندگان ساختمان نیازی به ساخت طبقات اضافی برای پارکینیگ نداشته و استفاده از آسانسور ماشین بر باعث صرفه جویی در بسیاری از هزینه های ساخت و ساز می شود. همچنین آسانسور خودروبر در شهرهای پرترافیک و با جمعیت بسیار که افراد با کمبود جای پارک مواجه هستند نیز کاربرد فراوانی دارد.

 

نحوه کار کرد آسانسور ماشین

 

آسانسور خودروبر نوعی لیفتراک یا بالا بر است که می تواند در طول ارتفاع ساختمان، ماشین را بدون سرنشین یا با سرنشین در طول طبقات  به صورت عمودی بالا ببرد. در بعضی موارد به آسانسور خودرو، جک بالا برنده ماشین نیز گفته می شود که علی رغم طراحی بسیار ساده آن، از مقاومت خوبی برخوردار است.

 

آسانسورهای خودروبر هیدرولیکی از معروف ترین آسانسورهای ماشین بر است که با بهره گیری از قانون پاسکال می تواند امکان انتقال خودرو به طبقات بالاتر را فراهم کند. نحوه کارکرد آسانسورهای خودروبر هیدرولیکی به این شکل است که روی مایع موجود در پیستون ها فشاری وارد می شود که این مایع بدون تغییر حجم می تواند به سیلندر دیگری منتقل شود. سپس این مایع از پیستون اولیه به سیلندر دیگری حرکت داده می شود. در نهایت فشار بوجود آمده بوسیله دیوارهای مقاوم مخزن از خروجی پیستون خارج می گردد.

 

آسانسورهای خودروبری که توسط نیروی هیدرولیک کار انجام می دهند مجهز به یک پیستون محرک هستند که در محل خروج فشار نصب شده است. البته اندازه این پیستون از پیستون محرک کوچک تر است و در محل حرکت پیستون ها فشار کمتری وجود دارد. بر اساس مقدار مایع باقی مانده در پیستون، مسافتی که باید توسط آسانسور ماشین بر طی شود، تعیین می گردد. بنابراین برای حرکت عمودی یک وسیله سنگین باید در سیستم فشار زیادی به جریان افتد.

 

نکات مهم در هنگام خرید آسانسور خودرو بر

 

خدمات پس از فروش دوره اى و مستمر آسانسورهای خودروبر شامل نصب ، راه اندازی ، سرویس و تعمیرات انواع آسانسورهای هیدرولیک ماشین بر، خودروبر پارکینگ ، لیفتراک بر، باربر می باشد. هنگام خرید این نوع آسانسورها بهتر است به شرکتی مراجعه کنید که بتواند تمام این خدمات پس از فروش را ارائه دهد و شما را از مراجعه به سایر شرکت ها و تعمیرات در موقع مواجه با یک مشکل در آسانسور بی نیاز کند.

 

در هنگام انتخاب و خرید آسانسور ماشین بر باید از سطح ایمنی و استاندارد آن ها مطمئن شد. یک آسانسور خودروبر هیدرولیکی دارای ویژگی مختلفی شامل ضریب ایمنی بالا، صرفه جوئی در فضای ساختمان، سر و صدای کم، بدون نیاز به موتورخانه در بالا، حرکت نرم و روان و صرفه جویی در مصرف انرژی است. همچنین آسانسور خریداری شده باید متناسب با مکان نصب باشد. معمولا آسانسورهای خودروبر در مکان های مسکونى ، تجارى ، ادارى و پارکینگ های طبقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. این آسانسورها به منظور برای حمل وانت بار و لیفتراک در ظرفیت های ۲۰۰۰ ، ۲۵۰۰ و ۳۰۰۰ کیلوگرم ساخته می شوند و دارای امکاناتی مثل کابین دارای روشنائی ، آلارم ، آژیر، تهویه، گوشی تلفن برای تماس مواقع اضطراری و ترمز اضطراری به منظور جلوگیری از سقوط کابین می باشد.

 

سخن پایانی

 

امروزه به دلیل وجود ساختمان های چند طبقه، استفاده از آسانسورها به منظور انتقال و جابجایی وسایل سنگین مانند خودرو ضروری به نظر می رسد. آسانسورهای ماشین بر در حال حاضر کاربردهای فراوانی در ساختمان های مسکونی و تجاری مثل نمایشگاه خودرو و کارگاهی دارد. استفاده از این آسانسورها دسترسی به طبقات بالاتر را به راحتی فراهم می کند. آسانسورهای خودروبر در انواع مختلفی ساخته می شوند و بر این اساس نحوه عملکرد متفاوتی نیز دارند. دو نوع آسانسور ماشین بر هیدرولیکی و کششی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند البته هر یک از این دو برای به کار گیری در ارتفاعی معین مناسب می باشد.