انتخاب نمای سنگی ساختمان ، امر بسیار مهمی میباشد. زیرا سنگ نمای شما علاوه بر زیبایی ، باید در برابر عوامل طبیعی مقاوم باشد.

نمای سنگی در ساختمان

سنگ نمای خوب چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ نما  باید بدون ترک ، شیار ، شکستگشی ورگه‌های سست ، پوسیدگی ، باشد. سنگ نمای خوب جاذب آب نیست و تحمل بسیاری در مقابل محیط های طبیعی و شیمیایی داشته باشد.

ساختمان با نمای سنگ

سنگ بدون ترک باید صدایی شبیه به صدای شیشه بدهد. برای این کار چند ضربه با یک شی فلزی به سنگ بزنید. اگر صدای شفاف شیشه داد این سنگ بدون ترک ، پوسیدگی و… است. همچنین سنگ نمای شما باید مقاومت بالایی در برابر سرما ، گرما ، رطوبت و اشعه ی UV نور خورشید داشته باشند. دو نوع از سنگ نما های خوب تراورتن و گرانیت میباشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل طبیعی دارند.

استخراج سنگ نمای ساختمان

ایران معادن سنگ بسیاری دارد؛ سنگ اصفهان، یزد سیرجان و دیگر شهرهای کشور، منابع عالی برای استخراج و تولید انواع و اقسام سنگ‌های ساختمانی است. اگر تصمیم به ساخت نمای سنگی دارید باید در مورد ویژگی‌ها و قیمت سنگ‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

این موضوع کمک کند تا تنها در مورد ظاهر و قیمت سنگ تحقیق نکنید، بلکه در نحوه کیفیت و کار با سنگ مورد نظر (پرتی یا شکستگی) نیز آگاهی های لازم را به دست آورید. با این حال، ما در زیر انواع سنگ نما ساختمانی را معرفی می کنیم:

نمای سنگی ساختمان از جنس گرانیت

گرانیت، سنگی آذرین با رنگ روشن است. که از تبلور آهسته ماگما در سطوح زیرین زمین شکل می‌گیرد. سنگ نمای گرانیت عمدتاً از کوارتز، فلدسپات با مقادیر کمی از میکا، آمفیبول ها و سایر مواد معدنی به طور طبیعی ساخته می‌شود. رنگ آن اغلب قرمز، صورتی، خاکستری یا سفید با دانه‌های تیره رنگ است.

نمای ساختمان از جنس گرانیت

به دلیل درصد بالای سیلس در این سنگ، گرانیت بسیار سخت بوده و در برابر سایش مقاوم می‌باشد. همچنین دارای چگالی بالا است و در مقابل نفوذ آب و وارد آمدن ضربه بسیار بادوام است. برش و صیقل دادن گرانیت پر هزینه است، از این جهت قیمت بالایی در بازار دارد.

سنگ نمای کوارتزیت

کوارتزیت، سنگ دگرگونی غیر فلزی است که از کوارتز ساخته شده است. زمانی که یک ماسه سنگ غنی از کوارتز تحت گرما، فشار و فعالیت شیمیایی قرار می‌گیرد، دگرگون شده و سنگ کوارتزیت ایجاد می‌شود. به طور کلی، ساختار بلوری کوارتزیت باعث سختی و دوام بالای آن شده است. این نوع سنگ نمای ساختمان‌ها معمولاً با گرانیت اشتباه گرفته می‌شود، اما باید بدانید که سختی آن بیشتر از گرانیت بوده و ظاهر زبر و بلوری دارد.

سنگ نمای کوارنز

این سنگ به غیر از نمای سنگی ساختمان‌ ها، در کارهای تزئینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کوارتزیت در برابر مواد شیمیایی و هرگونه شرایط محیطی و آب و هوایی مقاوم است.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت برخلاف گرانیت سخت نبوده و به دلیل عدم مقاومت کافی در برابر تغییرات آب و هوایی برای نمای خارجی ساختمان قابل‌استفاده نمی‌باشد.

سنگ مرمر در ساختمان

سنگ نما تراورتن

تراورتن نوعی سنگ رسوبی است که اغلب در ایتالیا یافت می‌شود اما رسوب‌های تراورتن در ترکیه، مکزیک، پرو، کرواسی، ایران و حتی چین نیز دیده‌شده است. کیفیت و خصوصیات سنگ تراورتن با توجه به تفاوت زمین‌شناسی، به منطقه منشأ آن وابسته است.

سنگ نما تراورتن سنگی رسوبی با بافتی بلوری است که از کلسیت(CaCO3) تشکیل‌شده است و فرمی از سنگ‌آهک است که توسط چشمه‌های آب گرم و یا در غارهای آهکی تشکیل‌ می­شود.

تراورتن با رسوب مواد معدنی کربنات تشکیل‌شده که تخلخل آن به دلیل وجود موجودات زنده مانند ماکروفیت­ها، بریوف، جلبک‌ها و غیره است. رنگ طبیعی سنگ نما تراورتن سفید است اما در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و یا زنگ‌زده نیز موجود می‌باشد.

سنگ نمای تراوتن

مشخصات سنگ برای نمای سنگی ساختمان

 • بافت سنگ باید سالم، بدون شیار، ترک و یا شکست باشد.
  درون سنگ خلل و فرجی وجود نداشته باشد.
  سنگ باید یکدست و یکنواخت باشد.
  پوسیدگی دیده نشود.
  نباید آلوده به مواد مصنوعی باشد.
  مقاوم به شرایط فیزیکی(باد، یخبندان، تغییر دما و …) و شیمیایی محیط باشد.
  در برابر ساییدگی مقاومت داشته باشد.
  قابل برش و صیقل خوردن باشد.
  داشتن مقاومت کششی بالا
  جذب آب قابل قبول

مشخصات سنگ نما

جمع‌بندی
 1. سنگ نمای ساختمان نوعی سنگ تزئینی است که در ابعاد و اندازه‌های مشخص قابل تراش و برش می‌باشد.
 2. سنگ‌های نمای ساختمان دارای سختی و دوام متفاوتی بوده که در شرایط مختلف آب و هوایی قابل‌استفاده می‌باشند و به این دلیل کاربرد آن‌ها متفاوت است به‌طور مثال سنگ نمای گرانیت به دلیل مقاومت بالایی که دارد و همین‌طور جذب آب کمتر در نمای ساختمان، کف سازی، پیاده‌روسازی و حتی راه‌سازی نیز قابل‌استفاده می‌باشد.
 3. هرکدام از سنگ نمای ساختمان در تنوع رنگی متفاوت موجود می‌باشد.
 4. میزان تخلخل سنگ به حفره‌هایی که روی سنگ موجود است بستگی دارد. این حفره‌ها تحت تأثیر واکنش‌های شیمیایی و محلول­های طبیعی روی سنگ ایجاد می‌شوند. هرچه تخلخل سنگ نمای ساختمان بیشتر باشد قدرت نفوذپذیری آب در آن کمتر خواهد .