واژه ی  بیوتیوپ یک کلمه یونانی است. و به طور کلی بیوتوپ محیطی است که ماهی در آن زیست می نماید. و آکواریوم بیوتیوپ آکواریومی است که شبیه محیط زندگی ماهی می باشد.

 

اگر تمام شرایط لازم برای ماهی نظیر: پی اچ، سختی، دما، گیاهان آبزی، عمق آب، دکوراسیون، شن و ماسه کف مخزن، ساسر ماهی های همزیست و… را در آکواریوم شبیه سازی نماییم. می توان گفت که بیوتوپ ماهی را شبیه سازی کرده ایم. باید قبل از اقدام به ساخت و راه اندازی آکواریوم بیوتوپی اطلاعات کامل در مورد بیوتوپ ماهی یا ماهی های مورد نظر در دسترس داشته باشید.

آکواریوم بیوتیوپ

این مطلب را نیز از دست ندهید: تاثیر زیبایی آکواریوم در دکوراسیون،آرامش زیر آب را به دکوراسیون خود دعوت کنید.

مزایای آکواریوم بیوتیوپ

 

 

امروزه تعداد بی نهایتی گونه های آکواریوم وجود دارد . از جوجه های گوشتی  گرفته تا “گیاه شناسان هلندی” . آبزی های ژاپنی و آکواریوم های چند تنی با ماهی “هیولا”.

 

اما بیشتر  افراد   جذب آکواریوم  بیوتوپ ها می شوند. واضح است که بازآفرینی یک قطعه از یک مکان خاص از یک رودخانه یا دریاچه در منزل شما کاملاً مشکل است. در واقع ، حتی در یک رودخانه کوچک به طول 300-500 کیلومتر ، گیاهان و جانوران موجود در سرچشمه و  نیز  تفاوت چشمگیری خواهند داشت. و اگر قلمرو حوضه آمازون را در دست بگیرید . که فقط منطقه بزرگی دارد . پس هنگام ایجاد بیوتوپ ، باید مکان جغرافیایی دقیق  را تا یک متر مشخص نمایید. در غیر این صورت ، بیوتوپ خانگی دیگر با اصلی مطابقت نخواهد داشت. و پر کردن آن با تمام قوانین بعید است که موفق شوید. از نظر تحقیقات آکواریوم ، بیوتوپ محدود به ماهی ، سخت پوستان ، گیاهان ، حلزونها و احتمالاً پارامترهای آب (“آب سیاه” ، سخت ، اسیدی و غیره) است.

آکواریوم بیوتیوپ

این مطلب را نیز از دست ندهید: آکواریوم در خانه،اقیانوس کوچکی را به خانه خود بیاورید!!!

یکی از مهمترین مزایای آکواریومهای بیوتوپی زیبایی بسیار خیره کننده آنها نسبت به آکواریومهای معمولی می باشد. در صورتی که شما یک نمونه از آکواریوم های  بیوتوپی را در فروشگاه آکواریومی داشته باشید. مشتری های شما برای دیدن آن صف خواهند کشید. مزیت دیگر آکواریومهای بیوتوپی این است که برخی از ماهی ها نظیر سیچلاید فایرموس در آکواریومهای معمولی مدت کمی زنده می مانند. اما در آکواریومهای بیوتوپی در نهایت سلامت زندگی خود را ادامه می دهند. همچنین ماهی که تکثیر آنها در آکواریومهای معمولی امکانپذیر نمی باشد. در آکواریومهای بیوتوپی به راحتی تکثیر می شوند. زیرا آکواریوم بیوتوپی مشابه محیط زیست آنها است. به عنوان مثال اکثر لوچها با موفقیت در آکواریومهای بیوتوپی تکثیر شده اند.

آکواریوم بیوتیوپ

نکاتی در مورد راه اندازی آکواریوم بیوتیوپی

 

پس از اینکه در مورد بیوتوپ ماهی یا ماهی های مورد نظرتان اطلاعات کامل کسب کردید. می توانید از کسانی که در عرصه ی طراحی و اجرای آکواریومهای گیاهی و آکواریومهای بیوتوپی تجربه دارند کمک بگیرید.

 

به طور مثال: تترای چشم قرمز(مونکاسیا نوار زرد)، اتوسینکلوس و کوریدوراس پلنگی با هم در یک مکان بیوتوپ زندگی می کنند که کف محیط کاملاً پوشیده از شن است . و گیاهان آبزی و تکه های چوب در آنجا به وفور یافت می شود.

 

همچنین اسینگری(سفره ماهی)، سیکلید سوروم، سیلور دالر و لپورینوس در بیوتوپی زندگی می کنند. که محیط پوشیده از شن است . و در آن محیط گیاه آبزی اکینودوروس وجود دارد و سنگ های دشت در آن محیط یافت می شوند.

آکواریوم بیوتیوپ

یک نمونه جالب در آکواریومهای بیوتیوپی این است. که ماهی پیرانا با ماهی هایی نظیر: سیکلید سوروم، سیلور دالر و سفره ماهی آب شیرین در رود ریوشینگو با یکدیگر زندگی می کنند . و این بیوتوپ در آکواریوم اجرا شده و کاملاً موفق بوده است. البته به شرط اینکه پیراناها به خوبی تغذیه شوند تا به ماهی های دیگر آسیبی نرسانند.

آکواریوم بیوتیوپ

گزارشاتی وجود دارد مبنی بر اینکه دو ساعت پس از انتقال ماهی به آکواریومی که مشابه بیوتوپ آنهاست. ماهی ها تخم ریزی کرده اند . و این حتی برای گونه های سخت تکثیر مانند بعضی از سیکلیدها و لوچها نیز صادق است. اما متأسفانه آکواریومهای بیوتوپی هنوز در ایران جای خود را پیدا نکرده اند.