مبلمان یکی از پرکاربردترین وسیله‌ها در هر منزل یا محیط کاری است که تأثیر بسیار زیادی در زیباتر نشان دادن دکوراسیون دارد. اگر مبلمان خانه شما کهنه و فرسوده شده باشد، به راحتی زیبایی و جلوه دیگر اثاث خانه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

شما حتی اگر گران‌ترین و بهترین مبل موجود در بازار را هم تهیه کنید، ممکن است بعد از گذشت چند سال مجبور شوید رویه مبلمان خود را عوض کنید و به فکر تعمیر مبلمان خانه خود باشید در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را قدم به قدم با تعویض پارچه مبل آشنا کنیم.

Change the fabric of the sofa

مقاله های پیشنهادی: 

پرفروش ترین رنگ مبل و راهنمای خرید مبلمان

اگر تصمیم گرفته‌اید روکش ملبلمان خود را عوض کنید و می‌خواهید این کار را خودتان انجام دهید، پیش از آن‌که آستین بالا بزنید و دست به کار شوید، به چند نکته توجه کنید و به این سؤال‌ها پاسخ دهید:

  • آیا تشک و زیرکاری مبلمانتان سالم است یا نیاز به تعویض یا تعمیر دارد؟
  • آیا کلاف مبلمانتان سالم است یا نیاز به تعمیر توسط نجار یا مبل‌ساز دارد؟
  • مدل مبلمان شما راحتی است و یا سلطنتی؟

اگر پاسخ شما به دو سؤال اول مثبت است، یعنی زیرکاری و کلاف مبلمان شما سالم است، به سراغ سؤال سوم بروید. حال اگر مدل مبل‌تان راحتی با طراحی ساده است، می‌توانید با خیال راحت آستین بالا بزنید و دست به کار تعویض رویه مبلمان خود شوید.

بسیاری از مبل‌های راحتی دارای دوخت بسیار ساده‌ای هستند و در بسیاری از موارد دوخت تشک آن‌ها از پشتی مبل جدا ست و شما به راحتی می‌توانید رویه مبلمان را خودتان عوض کنید. اما مبلمان سلطنتی و یا مبل‌های راحتی با دوخت زیاد کار را کمی برای شما دشوار می‌کنند و علاوه بر این، ممکن است پس از تلاش بسیار نتیجه کار تمیز و زیبا از کار درنیاید و زحمات شما هدر برود.

پس اگر پاسخ شما به دو سؤال اول منفی ست و یا مبلمان‌تان سلطنتی ست و یا دوخت ساده‌ای ندارد، بهتر است عوض کردن رویه مبلمان خود را به تعمیرکار ماهر بسپارید تا نتیجه‌ای مطلوب به دست بیاورید.

Change the fabric of the sofa

مراحل تعویض پارچه مبل در خانه

برای تعویض پارچه مبل در منزل، پیش از هر چیز میزان آسیب یا خرابی مبلمان خود را بسنجید و مطمئن شوید که مبلمان شما نیاز به تعیرات اساسی ندارد، سپس اقدام به خرید پارچه مناسب برای مبلمان خود کنید و بعد از خرید پارچه مراحل زیر را برای تعویض روکش مبل خود دنبال کنید.

قدم اول: روکش قبلی مبلمان خود را با دقت از روی مبل جدا کنید. به این ترتیب که ابتدا محل اتصال پارچه به کلاف مبل را پیدا کرده و با دقت و حوصله پارچه‌ای را که توسط منگنه و یا چسب به بدنه مبل متصل شده، جدا کنید.

Change the fabric of the sofa

قدم دوم: روکش جدا شده از مبل را کف زمین پهن کنید و آن را اندازه‌گیری کنید. (می‌توانید از همین روکش به عنوان الگو برای بریدن و دوختن روکش جدید استفاده کنید و یا روکش قدیمی را به خیاط بدهید تا روکش جدید مبلمان شما را بر اساس اندازه‌های روکش قبلی بدوزد.)

قدم سوم: روکش جدید را همانند روکش قبلی به کلاف مبل بچسبانید یا منگنه کنید. این مرحله نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد. برای اینکه بتوانید پارچه مبل را به طور کامل روی کار بخوابانید و در هیچ قسمتی پارچه از تشک بلند نشود یا چین نخورد، این کار را به آرامی و با حوصله زیاد انجام دهید. سعی کنید هنگام چسبندن پارچه بر روی کلاف مبل، نه آنقدر پارچه را بکشید که احتمال پاره شدن پیش بیاید و نه آنقدر پارچه را شل بگیرید که چین بیفتد.

Change the fabric of the sofa

 

این مطالب را نیز از دست ندهید: 

انتخاب کوسن برای مبلمان و چیدمان آن ها برای داشتن یک دکوراسیون داخلی جذاب

مبلمان فلزی یک مبلمان محکم و با دوام و همچنین تنوع بالا

مناسب ترین جنس پارچه در بازار مبل چه میباشد؟

پارچه‌های رو مبلی موجود در بازار بر اساس جنس آن‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ پارچه‌های ساخته شده از الیاف طبیعی، پارچه‌های ساخته شده از الیاف مصنوعی و پارچه‌های ترکیبی.

در بافت پارچه‌های طبیعی به طور معمول از کتان، پشم، چرم، ابریشم و پنبه استفاده می‌شود، اما پارچه‌های مصنوعی اغلب از نایلون، پلی استر، چرم مصنوعی، میکروفایبر و… ساخته می‌شوند. دسته سوم نیز پارچه‌های ترکیبی هستند که در ساخت آن‌ها از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده شده است. این پارچه‌ها نرمی و راحتی پارچه‌های طبیعی و مقاومت و استحکام پارچه‌های مصنوعی را توأمان دارند.