همه ما می دانیم نگهداری گیاهان در خانه شادی و نشاط را برایمان به ارمغان می آورد. اما در این میان برخی از گیاهان اکو سیستم خاصی نیاز دارند که علاقمندان زیادی دارند. این گیاهان در خانه و محل کار هم قابل نگهداری هستند. برخی از این گیاهان در آب رشد می کنند و به خاک نیازی ندارند که به آن ها گیاهان آبزی یا نیمه آبزی گفته می شود. در این مقاله از ایده چین ده مورد گیاه آبزی آپارتمانی را معرفی می کنیم و معروف ترین ها را بررسی می کنیم.

گیاه آبزی

این مطلب را نیز از دست ندهید: گیاه پاندانوس و نگهداری آن برای بهره مندی از زیبایی

گیاه آبزی چیست؟

به گیاهانی که برای ادامه حیاتشان به آب شیرین یا شور نیاز دارند گیاه آبزی گفته می شود. این گیاهان باید در آب یا خاکی نگهداری شوند که کاملا از آب اشباع شده باشد. به همین دلیل آن ها را به نام گیاهان آکواریومی نیز می شناسند.

گیاهان نیمه آبزی

این گیاهان به نوعی دوزیست هستند. گیاهان نیمه آبزی می توانند در داخل آب و یا خاک مناطقی رشد کنند که نزدیک برکه و یا آبگیر هستند.

هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک یا آب کِشت به شیوه ای گفته می شود که در آن گیاه بدون خاک و فقط در آب نگهداری و کشت می شود. در این نوع کشت نیاز های تغذیه ای گیاه به آب آن ها افزوده می شود.

گیاه آبزی

مزایای هیدروپونیک

هیدروپونیک روش مدرنی در کشاورزی است که نسبت به روش های سنتی مزایای بیشتری دارد. این روش در کشت و نگهداری گیاهان آپارتمانی استفاده می شود که از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاملا استریل است زیرا در آن از خاک استفاده نمیشود.
 • نسبت به کشت در خاک به آب کمتری نیاز دارد.
 • بازدهی بیشتری دارد
 • مشکلات کشت در خاک مثل قارچ و علف هرز را ندارد.
 • ضدعفونی کردن راحت تر و کم هزینه تر است.
 • دغدغه ای برای انتخاب خاک مناسب دیگر وجود ندارد.
 • نیازی به توجه دایم نیست و زهکشی نیاز ندارد
 • جابه جایی آسان تر است.
 • مراقبت کمتر و آسانتری نیاز دارد
 • می توانید راحت و بدون ترس از خشک شدن گیان به سفر بروید.
 • کنترل شرایط محیط مثل نور و دما و رطوبت بسیار ساده تر است.

ویژگی های گیاهان آبزی

اما بهتر است بدانید هر گیاهی قابلیت نگهداری در آب را ندارد. و فقط تعداد کمی از گیاهان هستند که می توان آن ها را در آب نگهداری کرد. آبی که گیاهان را نیز در آن نگهداری می کنید هم باید دارای ویژگی های خاصی باشد.

گیاه آبزی

شرایط نگهداری گیاهان آبزی در آپارتمان

قبل از این که تصمیم بگیرید گیاه را در آب نگهداری کنید باید بدانید که این گیاه قابلیت زندگی در آب را دارد یا خیر؟ در غیر این منظور ممکن است ناخواسته گیاه را بکشید. نگران نشوید ! ما در این مقاله فهرستی از گیاهان آبزی در اختیارتان قرار می دهیم.

آب شرب خانگی مملو از املاحی است که برای هیچ موجود زنده ای از جمله گیاهان مناسب نیست! این آب به ریشه گیاهان صدمه وارد می کند و باعث انسداد آوند های گیاهان می شود. شما می توانید از آب تصویه و تقطیر شده مثل آب جوش استفاده کنید. آب را به جوش بیاورید و ۲۴ ساعت در دمای محیط قرار دهید. بعضی از گیاهان برای مدت کوتاهی درآب زنده می مانند و رشد می کنند. در این حالت می توانید هر وقت توقف یا کند شدن رشد گیاه را مشاهده کردید مقداری کود مایع به آن اسپری نمایید. هر وقت سطح آب از میزان مجاز کمتر شد ظرف را از آب پر کنید و اجازه بدهید تمام ریشه های گیاه در آب قرار بگیرند.

گیاه آبزی

گیاهان آبزی کدام گیاهان هستند؟

 1. بگونیا گیاهی جذاب با برگ های لطیف
 2. اسپاتی فیلوم
 3. حسن یوسف
 4. برگ بیدی
 5. گندمی یا عنکبوتی
 6. پیله آ یا آلومینیومی
 7. برگ انجیری
 8. ارکیده
 9. دراسینا قرمز
 10. پتوس

حرف اخر

به طور کلی مهمترین نکته این است که بدانید گیاهی که دوست دارید، می تواند در آب زندگی کند یا خیر؟ اگر شما ندانسته و بدون اطلاع از این موضوع گیاهی را در آب قرار دهید ممکن است با مرگ گیاه رو به رو شوید. ده گیاه معرفی شده در این مقاله قابلیت این را دارند که برای همیشه در آب زندگی کنند.