گلدان های آویز به سقف همیشه زیبایی خیره کننده ای داشته اند. برگ های کوچک با ساقه های بلند سمت بالا، خدا را ستایش می کردند و زیبایی خود را به رخ می کشیدند. زیبایی و معصومیتی به شکل چشم های کودکی که عاشقانه به مادر نگاه می کند به شکل برگ های ابلق و خیره کننده در گیاهی به نام برگ بیدی!

-گیاه-برگ-بیدی

این مطلب را نیز از دست ندهید: گیاه پاندانوس و نگهداری آن برای بهره مندی از زیبایی

برگ بیدی یا زبرینا

نام : برگ بیدی یا زبرینا

نام علمی: tradescanita albiflora

خانواده: commelinaceae

بومی آرژانتین و جنوب کانادا

روش نگهداری گیاه برگ بیدی

این گیاه انواع مختلفی دارد که همه آن ها چندین سال عمر می کنند. برگ بیدی علفی بهترین گیاه آپارتمانی برای نگهداری در خانه است. و نسبتا نگهداری آسانی دارد. این گیاه با برگ های آویزان بسیار زیبا و خیره کننده است.

برگ های این گیاه تخم مرغی شکل، نوک تیز و بدون دمبرگ اند. و نوار هاب باریک دور رنگ روی آن ها دیده می شود. بیشترین رنگی که در گیاه برگ بیدی مشاهده می شود نوار های سبز و کرم است اما رنگ بنفش آن هم وجود دارد که طرفداران بسیار هم دارد.

-گیاه-برگ-بیدی

برای سلامت گیاه برگ بیدی، نور متوسط و غیر مستقیمی را تامین کنید.

این گیاه گرمای نسبتا زیادی لازم دارد و دما هوا حدودا باید ۳۰ درجه سانتی گراد باشد. به سرما حساسیت زیادی دارد و در دمای پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد. از بین می رود به همین دلیل مناسب مناطق سرد سیر نیست.

آبیاری گیاه

این گیاه رطوبت زیادی می خواهد و به همین دلیل باید پیوسته خاک آن را مرطوب نگه دارید. دو تا سه بار در هفته برای تابستان ها و یکبار در هفته برای زمستان ها باید آبیاری شوند.

-گیاه-برگ-بیدی

بهترین خاک برای برگ بیدی

مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و خاک برگ قلیایی بهترین خاک برای این گیاه است. زهکشی در گیاه برگ بیدی اهمیت زیادی دارد و مازاد آب آن باید از زیر گلدان خارج شود.

میزان کود

هر دو هفته یکبار در فصل بهار و تابستان باید به گیاه کود برسد. هر بار سه گرم در لیتر کافی است.

تکثیر برگ بیدی به روش قلمه زنی

تکثیر این گیاه به راحتی توسط قلمه گیری انجام می شود. در اردیبهشت تا شهریور شاخه های هرس شده گیاه را در خاک یا آب ریشه دار کنید. کمتر از یک ماه در شرایط مناسب طول می کشد تا ریشه دهند.

-گیاه-برگ-بیدی

چه عواملی سبب تغییر شکل گیاه می شوند؟

در هوای سرد برگ های برگ بیدی یخ می زنند و نرم و آبکی می شوند. همچنین برگ های این گیاه در سرما کم رنگ می شوند.

کود دهی بیشتر از حد نیازشان هم باعث کم رنگ شدن و ضخیم شدن برگ ها می گردد.

زمانی که نوک برگ ها به سمت بالا برگشتن باشد. و دچار ریزش شود باید بدانید که رطوبت محیط کم شده و یا دما خیلی بالا رفته است.

آبیاری بیش از اندازه برایش مشکل ساز می شود و موجب پوسیدن ساقه ها می گردد.

تابش زیاد نور خورشید هم به خصوص وقتی خانه خیلی خشک است سبب بروز لک های قهوه ای روی برگ های گیاه می شود.