شستشوی فرش دم دمکای عید ذهن افراد خانه را به خود مشغول می کند. اینکه چه کاری انجام دهند تا هم فرش به خوبی تمیز شود و هم آسیبی به آن وارد نشود. به همین دلیل خیلی از افراد ترجیح می دهند آن ها را به قالیشویی ها بسپارند . اما بسیاری از افراد خانه های حیاط داری دارند که می توانند فرش ها را در منزل بشویند. در این مطلب از ایده چین قرار است راجع به شستشوی فرش مختصری صحبت کنیم.

فرش شستن

 

این مطلب را نیز از دست ندهید: جلوگیری زرد شدن فرش بعد از شستشو 

شستن فرش با دست

اینکه فرشمان را خودمان بشوییم یا به قالیشویی بدهیم یک مسئله شخصی است. خیلی ها ترجیح می دهند با صرف هزینه ای فرش را به قالیشویی بسپارند. تا خیالشان راحت شود که به فرش آسیبی نمی رسد. در مقابل خیلی های دیگر هم هستند تا فرش را خودشان نشورند خیالشان راحت نمی شود. البته تصمیم گیری در این مورد کاملا با خودتان است.

فرش شستن

شستشوی فرش در خانه

خیلی ها اعتقاد دارند اگر فرش را به قالیشویی نامعتبر بدهند ممکن است در اثر استفاده از مواد شوینده قوی بافت فرش از بین برود. به همین دلیل توصیه ما این است که اگر می خواهید خودتان فرشتان را بشویید از مواد شوینده معتبر استفاده کنید.

شستن فرش در منزل

اگر برای شستشوی فرش از مواد شوینده درست استفاده نکنید. ممکن است آسیب هایی که به فرش وارد می شود را حس نکنید. و کم کم به مرور شاهد از بین رفتن فرش عزیزتان شوید. البته مضرات مواد شیمیایی برای کودکان و حیوانات خانگی هم مشکل می آفریند. پس بهتر است در این رابطه کوتاهی نکنید. و از مواد شوینده خوب و معتبر استفاده کنید.

فرش شستن

بهترین مواد شستشوی فرش در خانه

بر خلاف همه تبلیغات استفاده از شامپو فرش ممکن است به فرش شما آسیب بزند. شامپو فرش فرش را هم خوب تمیز نمی کند و جز شوینده هایی است که در شستشوی فرش با ان تمامی میکروب ها کاملا با فرش خداحافظی نمی کنند! علاوه بر این بعد از شستشوی فرش با شامپو فرش تار و پود فرش نازک تر و کمرنگ تر می شود. و همین طور بافت فرش خشک می شود.

فرش شستن

بهترین ماده شوینده برای فرش آب و مایع ظرفشویی است. شما می توانید با انواع روش های خانگی بهترین مواد شوینده را برای فرش های خود بسازید. در ابتدا یک لیوان آب به عنوان حلال نیاز دارید. حالا سه قاشق مایع ظرفشویی و یک قاشق سرکه سفید را به این محلول اضافه کنید. و آن را به خوبی هم بزنید. فقط دقت کنید که نسبت مواد بسیار مهم است. شما می توانید این محلول را هم در اسپری بریزید و موقع کثیف شدن قسمت کوچکی از فرش آن را روی فرش بکشید. و به کمک یک دستمال نخی لکه را به سرعت از بین ببرید.

سرکه موجود در این محلول بوی بد لکه ها را به خوبی از بین می برد. وجود سرکه عملکرد مایع ظرفشویی را دو برابر می کند. اما دقت کنید حتما باید از سرکه سفید استفاده کنید نه سرکه قرمز!