دکوراسیون آسیایی نشان دهنده هزاران سال سنت و تفاوت های ظریف فرهنگی است. زیبایی جهان طبیعی یا خود طبیعت یکی از مهم ترین پرسش هایی است که مناطق آسیایی با علاقه خاصی آن را دنبال می کنند. این سبک طراحی دارای شخصیتی عجیب و منحصر به فرد است، اما در عین حال حس آرامش و راحتی را ایجاد می کند.

دکوراسیون آسیایی

سبک آسیایی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، این سبک از طراحی داخلی با کشورهای آسیایی، چین، ژاپن، هند، ایران و … مرتبط است. زیرا طراحی معماری و طراحی داخلی در این کشورها بسیار با یکدیگر متفاوت است. اول باید بدانید که کدام کشور آسیایی را دوست دارید خانه ای مطابق با معماری طراحی کنید. به عنوان مثال، اغلب در طراحی ژاپنی از رنگ های طبیعی استفاده می شود. البته سیاه و سفید در این طراحی جایگاه ویژه ای دارد. اما در طراحی سبک ایرانی از رنگ های آبی، زرد و فیروزه ای و کاشی های رنگارنگ و شاد استفاده زیادی می شود. هندی ها از رنگ های گرم مانند نارنجی و قرمز استفاده می کنند و چینی ها عاشق رنگ های روشن هستند. اگرچه می توان از سبک های ترکیبی و ترکیب طرح های نزدیک به هم استفاده کرد، اما توصیه می شود اگر به دنبال راحتی یک سبک آسیایی هستید، از انتخاب کشور و اجرای طرح راضی باشید. اصول مربوط به آن البته برخی از اصول در تمام معماری آسیایی مشترک است.

دکوراسیون آسیایی

ایده های طراحی داخلی به سبک آسیایی

 

رنگ های آرامش بخش

در دکوراسیون این سبک پالت رنگی شما باید بسیار ساده باشد تا جلب توجه نکند و آرامش را برهم نزند. نیترو سفید و نرم برای مبلمان بزرگ یا دیوارپوش ها مناسب است. می‌توانید از رنگ‌های تیره‌تر برای افزودن عمق استفاده کنید و در عین حال اتاق خود را آرام نگه دارید.

اگرچه پالت رنگی این طرح خنثی و پررنگ است، اما از رنگ های دیگر دوری نکنید. می توانید از رنگ های روشنی که در طبیعت وجود دارد مانند سبز، قرمز، نارنجی و آبی استفاده کنید. حتی می توانید یک پرنده رنگارنگ را تصور کنید و از آن الهام بگیرید. البته استفاده زیاد از این رنگ ها لزومی ندارد، اما همین مقدار کم، دکوراسیون را خاص تر می کند.

دکوراسیون آسیایی

نور در دکوراسیون آسیایی

استفاده از نور طبیعی خورشید در دکوراسیون آسیایی مانند سبک مینیمالیستی، سبک اسکاندیناوی و … اهمیت دارد. بهتر است از پنجره های کف تا سقف استفاده کنید تا نور خورشید تا حد امکان وارد شود. برای منابع نور مصنوعی نیز می توانید از منابع نوری مدرن و شیک استفاده کنید. تنها راه برای کنترل منابع نور مصنوعی استفاده از سوئیچ های کم نور است تا بتوانید شدت روشنایی داخلی را کنترل کنید. یکی دیگر از مواردی که می تواند ظاهری منحصر به فرد در این سبک ایجاد کند، استفاده از لامپ ها به عنوان منبع نور در شب است. با این کار می توانید محیطی آرام و آرام ایجاد کنید.

دکوراسیون آسیایی

منابع طبیعی

تا حد امکان از منابع طبیعی در این سبک استفاده کنید تا لذت فضا هدر نرود. از الیاف طبیعی می توان استفاده کرد زیرا علاوه بر کیفیت، سبک است. از الیاف طبیعی شبیه به طبیعت برای فرش یا پتو استفاده کنید. بامبو یکی دیگر از گزینه های مناسب است. شما نمی توانید هیچ فرش یا پارچه ای را روی کف چوبی قرار ندهید، این مکان طبیعی است. کف سنگ را می توان به ویژه برای آشپزخانه یا حمام استفاده کرد.

دکوراسیون آسیایی

نقش آب در دکوراسیون آسیایی

آب عنصر دیگری است که در طراحی آسیایی برجسته شده است. در واقع آب یکی از عناصر اصلی این سبک است.  مصرف آب بسته به مساحت خانه و اندازه آن متفاوت است. اگر خانه شما دارای باغ یا باغچه است، می توانید فواره یا حوض و استخرهای کوچک طراحی کنید. اما اگر جایی برای ساخت آنها نیست، می توانید با وسایل تزئینی ساخته شده از آب به خودتان کمک کنید.

دکوراسیون آسیایی

سخن آخر

به طور کلی در طراحی داخلی به سبک آسیایی باید به طبیعت ارزش و احترام گذاشت. به همین دلیل تا جایی که می توانیم از مواد طبیعی استفاده می کنیم. عناصر طبیعی مانند آب، زمین و گیاهان در هر کجا که باشند به طور طبیعی حس و انرژی خوبی را به محیط اطراف منتقل می کنند، بنابراین بی دلیل نیست که در این راه بر لزوم استفاده از آنها تاکید شده است. در این سبک هدف ما ایجاد فضایی آرام و دنج به دور از استرس و شلوغی است. خانه ای که بتوانید به راحتی فکر کنید و استراحت کنید.