دانشگاه صنعتی شریف یک دانشگاه دولتی واقع در خیابان آزادی در تهران، ایران است. این دانشگاه در سال 1344 با نام دانشگاه صنعتی آریامهر تأسیس شد. پس از انقلاب اسلامی در آبان 1358 به افتخار یکی از فارغ التحصیلان آن به نام مجید شریف واقفی به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد.

دانشگاه صنعتی شریف در تهران نزدیک میدان آزادی واقع شده و دارای پردیس در جزیره کیش در خلیج فارس است.

دانشگاه صنعتی شریف

تاریخچه دانشگاه صنعتی شریف

“دانشگاه صنعتی شریف” توسط دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی تاسیس شد. با هدف تربیت نیروی متخصص منطبق با نیاز جامعه صنعتی ایران و با کیفیتی مشابه دانشگاه های معروف دنیا تاسیس شد.

دکترمجتهدی در آن زمان گفته بودند: می‌خواهم ثابت کنم که جوانان مستعد ما در کشورمان در دانشگاه‌های خوب «مسئول‌پذیر» خواهند بود. این جوانان باهوش و با اعتماد به نفس آنقدر قوی هستند که می‌توانند نیازهای کشور را برآورده کنند.هدف از فرمان تاسیس دانشگاه شریف، تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز صنایع کشور به ویژه صنایع سنگین و انجام تحقیقات علمی و فناوری در یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان به شرح سالنامه های این دانشگاه می باشد.

دانشگاه صنعتی شریف
مجتهدی دانشگاه را غیردولتی خواند و هزینه های ایجاد آن را از کمک های مردمی و ارگان های دولتی تامین کرد. هزینه های اداری این دانشگاه بعداً از همین منبع و عمدتاً از محل شرکت ملی نفت و شهریه های دریافتی از دانشجویان تأمین می شد. نشریه اولین سالگرد تاسیس دانشگاه تعداد کمک های مالی به دانشگاه را با نام و چهره خیرین یک میلیون ریالی فهرست کرده است.

در محل کنونی دانشگاه «شریف» تنها یک ساختمان جنوبی (اهدای وزارت آموزش و پرورش) وجود داشت.
شرکت نفت نیز کارگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی را خریداری کرد.

 

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف از مهر ماه 1345 با 54 عضو (8 نفر دکتری، 38 نفر کارشناسی ارشد، 3 نفر کارشناسی و 5 نفر فنی) با پذیرش 407 دانشجوی شرکت کننده در آزمون ورودی دانشگاه (با حضور) فعالانه فعالیت های آموزشی خود با 5321 متقاضی آغاز کرد.

دکتر «مجتهدی» در یکی از صحبت های خود گفت: خارجی ها به کشور ما کمک نمی کنند. این جوانان کاملاً فاضل، میهن پرست و مذهبی هستند که به فکر کشور هستند و به کشور کمک می کنند.

دانشگاه صنعتی شریف

گسترش دانشگاه

 

در سال دوم فعالیت آموزشی دانشگاه، تعداد دانشکده های آن افزایش یافت و دانشکده های ریاضیات فیزیک (علوم مهندسی) و دانشکده مدیریت صنایع و مهندسی اقتصادی نیز راه اندازی شدند.
چند سال پس از تأسیس مؤسسه صنعتی شریف، مؤسسه صنعتی اصفهان در سال 1356 با پذیرش 800 دانشجو، فعالیت خود را در رشته های مهندسی و مهندسی کشاورزی آغاز کرد.

ساخت این دانشگاه  MIT  بود و دانشگاه فنی اصفهان در آن زمان با نام «دانشگاه آریامهر اصفهان» ساخته شد. این دانشگاه با داشتن 16 دانشکده تخصصی در حال حاضر حدود 8000  دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد. این دانشگاه یکی از دو دانشگاه بزرگ دولتی استان اصفهان است که بیش از 2300 هکتار وسعت دارد و بزرگترین دانشگاه کشور محسوب می شود.

دانشگاه صنعتی شریف

ساختمان‌ها دانشگاه

 

 • ساختمان ابن سینا
 • ساختمان اتحادیه دانشجویی (شهید رضایی)
 • ساختمان ابوریحان بیرونی
 • کتابخانهٔ مرکزی
 • مجتمع خدمات فناوری شریف
 • مسجد
 • تعاونی
 • سلف سرویس
 • تربیت بدنی (سالن استاد جباری)
 • مرکز معارف اسلامی + دفتر نهاد مقام رهبری
 • مرکز کارآفرینی
 • تالارها

 

کلام آخر

 

استفاده از قدرت و تخیل جوانان و تلفیق با تجربه علمی و کار کارگران متأخر نه تنها پایه‌گذاری دانشگاهی پرآوازه را به وجود آورد، بلکه منجر به پیدایش تحول آموزشی در سطح ملی و تغییرات سنتی در سیستم آموزشی و مدیریتی در بالاترین سطح شد.

دکتر محمدعلی مجتهدی در یکی از سخنرانی هایش گفته بود:  اکنون که این دانشگاه با تلاش و جانفشانی این افراد تأسیس و توسعه یافته است. امیدواریم دولت توجه بیشتری به دانشگاه‌های بزرگی مانند دانشگاه صنعتی شریف داشته باشد و شرایط را برای گام برداشتن در جهت ارتقای سطح علمی فراهم کند.