مراقبت از گیاهان آپارتمانی و نگهداری از کوکداما کار سختی نیست. فقط کمی صبر و عشق می خواهد. اگر آموزش و دانش کافی برای مراقبت از هر گیاه داشته باشیم. قطعا گیاهان ما بیشتر عمر می کنند و می توانیم مدت بیشتری از زیبایی آنها لذت ببریم.
کوکداما نیز یک گلدان طبیعی است و نکات مراقبتی خاص خود را دارد. دانستن و رعایت این نکات کوکدامای شما را شاداب نگه می دارد و زینت بخشی به محیط شماست.

کوکداما

اولین قدم در مراقبت از کوکداما، شناخت کلی آن است. کوکداما گلوله خزه ای است که از بونسای یا کوکوپیت و خزه کاغذی درست می شود و ریشه های گیاه در وسط آن قرار می گیرد و از گلدان سفالی یا پلاستیکی در آن استفاده نمی شود.

بنابراین تغذیه و آبیاری این گیاه مانند سایر گیاهان گلدانی نیست، اما در نگهداری از آن به نکات زیر توجه کنید.

کوکداما

روش آبیاری

 

کوکداما نیاز به آبیاری هفتگی و منظم دارد و زمانی که خشک و سبک شد و یا برگ های گیاه پژمرده شد، نوبت به آبیاری می رسد. البته اندازه و نوع گیاه، میزان نور و دمای محیط نیز در زمان آبیاری موثر است.
کوکداما در تابستان و بهار به آب بیشتری نیاز دارد. اما در نیمه دوم سال به آب کمتری نیاز دارد.
بهترین راه برای آبیاری کوکداما این است که آن را حداقل 5 دقیقه در ظرف آب بگذارید. به طوری که خود گیاه به داخل آب نرود.

مهمترین نکته برای حفظ کوکداما حفظ رطوبت نسبی آن است. به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم که کوکداما را هر روز آبپاشی کنید. بهتر است صبح انجام شود. همچنین می توانید از یک مرطوب کننده خنک برای تنظیم رطوبت هوا استفاده کنید. روی برگ های گیاه آب نپاشید.

کوکداما
اگر علائم زیر را در کوکداما مشاهده کردید، بدانید که آب بیش از حد معمول است و باید کمتر آبیاری کنید:

از قسمت پایین ساقه گیاه سیاه شود
زرد شدن و ریزش برگها
خاک خیلی نرم است

علائم آبیاری کمتر از معمول کوکداما به شرح زیر است:

قهوه ای شدن برگ ها یا خشک شدن نوک برگ ها
پژمرده شدن گیاه

کوکداما

نور مناسب

مقدار نور مورد نیاز برای نگهداری گلوله خزه به نوع گیاه کاشته شده بستگی دارد. بنابراین مطمئن شوید که شرایط نور خوبی برای گیاه کوکداما خود دارید.
مثلاً گیاهان نور دوست را پشت پنجره آویزان کنید. اما دقت کنید که نور مستقیم خورشید به آن نتابد و در ساعاتی که نور مستقیم وجود دارد، یک پرده نازک جلوی پنجره بکشید.
برای اطلاع از نیازهای گیاه خود به نور، نکات مراقبت از گیاه کوکداما را در اینترنت جستجو کنید.
به یاد داشته باشید که همه گیاهان به نور نیاز دارند. اما مقدار آن برای هر نوع گیاه متفاوت است. بسیاری از گیاهان نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند. زیرا نور مستقیم خورشید اغلب برگ ها را می سوزاند و به سرعت کوکداما را خشک می کند.
گیاهانی را که به نور کمتری نیاز دارند روی میز یا داخل خانه قرار دهید.

کوکداما

کود رسانی

در ماه های اول کوکداما نیازی به تغذیه ندارد. زیرا خاک دارای مواد مغذی کافی است. اما پس از چهار ماهگی کوکداما باید ماهی یک بار کوددهی شود.
برای تغذیه از کود مایع استفاده کنید و مراقب مقدار آن باشید. معمولا نصف مقدار نوشته شده روی بسته کود برای کوکداما کافی است.
کود گیاه را در آب رقیق کرده و در زمان های منظم آبیاری به گیاه اضافه کنید. می توانید آن را به طور منظم روی آن اسپری کنید.

 

بستگی به میزان کود دادن به گیاهانتان دارد. مقدار آن می تواند از دو بار در سال تا یک بار در هفته متفاوت باشد.
بهار و تابستان بهترین زمان برای از بین بردن علف های هرز است. کوددهی زیاد همیشه بهتر نیست، گاهی باعث سوختن گیاه می شود. بنابراین در صورت نیاز سعی کنید با توجه به نوع گیاه آن را کود دهید.
کوکداما

سخن آخر

 

در این مقاله به شما گفتیم کوکداما چیست؟ و اینکه نحوه مراقبت از آن به چه صورت است. در نگهداری از این گیاه بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که زیاد رشد نکنند.