گاهی اوقات با ایجاد یک تغییر در ظاهر وسیله می توان آن را با دکوراسیون کلی فضا هماهنگ کرد. رنگ کردن، تغییر دستگیره ها و روش های بسیار دیگر در راه به شما کمک می کنند. دکوپاژ روشی آسان برای نو کردن وسایل کهنه! یکی از ایده هایی است که حتما برایتان مفید خواهد بود.

دکوپاژ یا رنگ؟

زمانی که می خواهید از وسایل با سبک و طرح های متفاوت در دکوراسیون منزل استفاده کنید بهتر است از رنگ ها کمک بگیرید. به این صورت که برای وسایل بزرگ مانند فرش ها، کاناپه و دیوارها رنگ های خنثی مانند طوسی، سفید، خاکی و را در نظر بگیرید. این کار علاوه بر ایجاد هماهنگی کلی در فضا، از شلوغ شدن هم جلوگیری می نماید.

تغییر در دکوراسیون1

روشنایی

روشنایی نقش بسیار مهمی در دکوراسیون و ست کردن وسایل خانه دارد. بهتر است اول در مورد انواع روشنایی‌هایی ممکن در فضای خانه صحبت بکنیم. ما به طور کلی سه نوع روشنایی داریم:
محیطی: این نوع روشنایی، همان روشنایی عمومی است و ما همیشه آن را در فضای خانه‌ها می‌بینم. روشنایی محیطی به طور یکنواخت اتاق را روشن می‌کند.
فعالیت خاص: همانطور که از نامش مشخص است، این نوع روشنایی برای یک فعالیت خاص بکار برده می‌شود. مثلا شما قسمتی از اتاق نشیمن خود را با آباژور به فضای مطالعه تبدیل می‌نمایید.
تاکید: چراغ تاکید برای برجسته کردن یک شی خاص در فضای دکوراسیون خانه است.

اضافه کردن انواع متفاوت روشنایی می‌تواند به فضای اتاق شما بعد و جلوه‌ی خاصی دهد. بهتر است که با روشنایی محیطی شروع کنید و سپس از روشنایی تاکید و فعالیت خاص برای ایجاد دکوراسیونی مدرن و شیک کمک بگیرید.

بسیاری از فرش‌ها در طرح های مختلفی و با پترن های متفاوت ارائه می شوند که بتوان به راحتی آن ها را با پرده هماهنگ کرد. هماهنگی طرح  یا پترن فرش و پرده در منزل به شما امکان هماهنگی بدون تغییر کلی دکوراسیون را داده و در یک نگاه بسیار هماهنگ و زیبا به نظر میرسد.

این مطلب را نیز از دست ندهید: دکوراسیون خانه ایرانی جلوه هنر زیبای ایرانی!!!

انتخاب نامناسب رنگ

به طور کلی مردم این طور فکر می‌کنند که یکی از راه‌های ارزان برای تغییر ظاهر یک اتاق، رنگ‌آمیزی است.
این تفکر ممکن است خیلی از مواقع درست باشد اما یک هشدار جدی اینجا وجود دارد.
اگر خانه‌ی شما بزرگ است یا سقف‌های بلندی دارد، رنگ کردن آن می‌تواند بسیار دردسرساز و گران تمام شود!
شاید همه بتوانند در حد ابتدایی قلم یا غلتکی به دست بگیرند و اتاقی را رنگ بزنند اما نقاش‌های حرفه‌ای که سقف‌ها، راهروها یا نقش‌های خاص را نقاشی می‌کنند،
هزینه‌های بالایی می‌گیرند.
همچنین فرآیند نقاشی دردسر ساز است از این جهت که ممکن است چند روز طول بکشد و در این مدت شما نمی‌توانید از آن فضا استفاده کنید.
پس هنگام انتخاب رنگ تمام جوانب را در نظر بگیرید و بهترین رنگ را با توجه به روحیه‌ی خود و سایر وسایل اتاق انتخاب کنید.

انتخاب نامناسب رنگ1

حذف قفسه ها

این قابل درک است که شما برای دیزاین حمامتان بیشتر از دکوراسیون قفسه های کتانی هیجان زده باشید اما توانایی کمد ها را در طراحی خانه خود نادیده نگیرید.
آنها نه تنها ارزش خاصی به خانه تان خواهند بخشید، بلکه باعث می شوند اتاق های شما بسیار تمیزتر و منظم تر به نظر برسند.

حذف قفسه ها

توجه به متریال ها و دکوپاژ

تصویر کنید که شما یک میز ناهار خوری کوچک با تنها دو صندلی دارید، اما متوجه می شوید که به تعداد بیش تری نیاز داشته اما صندلی ها دقیقا شبیه به هم نیستند. یکی از ترفندهایی که در این مواقع به کار می رود، استفاده از متریال های مشابه است. این به معنا نیست که حتما همه صندلی ها چوبی باشند، بلکه به این معناست که از مصالح با ویژگی های مشترک استفاده نمایید. به طور مثال اگر صندلی های شما پارچه ای است، به دنبال مدل های پارچه ای بگردید، هر چند با طرح و رنگ متفاوت! برعکس اگر از صندلی های بدون پارچه و سفت استفاده می کنید به سراغ نمونه های پارچه های نروید.البته روی پارچه هم میتوانید دکوپاژ کنید.

توجه به متریال ها