فنگ شویی آشپزخانه انرژی چند برابری را از قلب خانه به قسمت‌های دیگر منتقل می‌کند. یکی از سه قسمت مهم در خانه، آشپزخانه محسوب می‌شود و برای آسایش و آرامش بیشتر لازم است به اصول انرژی بخش برای این سه بخش اصلی یعنی اتاق خواب، حمام و آشپزخانه، توجه ویژه‌ای شود. در ادامه متن به بیان این اصول برای آشپزخانه خواهیم پرداخت.

اصول مهم برای فنگ شویی آشپزخانه

ابتدا بهتر است تعاریفی از فنگ شویی (Feng Shui) را برایتان بیان کنیم:
1. فنگ شویی در لغت به روشی چینی گفته می‌شود که برای ساخت منزل و چیدمان وسایل، طبق اصولی تعریف شده به کار می‌رود.
2. فنگ شویی در مفهوم روشی شبهه فلسفی و متافیزیک است که به هدف هماهنگی اشیاء و افراد با هم به کار می‌رود.
3. ترجمه تحت اللفظی فنگ شویی به عناصر طبیعی باد-آب اشاره دارد. فنگ به معنای باد و شویی به معنای آب است.

با این تعاریف، وقتی لازم است بین انرژی چیدمان اشیاء و خودمان ارتباط برقرار کنیم، باید اصولی از فنگ شویی را آموزش دیده و به کار ببریم. اصول فنگ شویی کمک می‌کند تا بتوان انرژی مثبت از تمام قسمت‌های منزل از جمله آشپزخانه دریافت کرد.

فنگ شویی آشپزخانه چیست؟

مهمترین اصولی که این روش آسیای شرقی برای چیدمان آشپزخانه مشخص می‌کند، اصل ایمنی اشیاء و تمیزی آنها است. بهتر است مواردی که در ادامه معرفی خواهیم کرد را برای چیدمان آشپزخانه پیاده‌سازی کنید اما لازم نیست تمام آنها را با سختی اجرایی کنید.

1. در نظر داشتن تاثیر عناصر پنج گانه در فنگ شویی آشپزخانه

برای چیدمان بهتر لازم است قرار گرفتن ابزار و اشیاء در کنار هم، طوری باشد که تمام ابزارها در یک قسمت نباشند و کابینت‌ها روی یک خط قرار نگرفته باشند. برای مثال گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و ماشین ظرفشویی همه نباید در یک خط قرار بگیرند.

طبق اصول عناصر پنج گانه، آب و آتش نباید در ارتباط با یکدیگر قرار داشته باشند. بهتر است برای ایجاد فاصله از کابینت، قفسه یا کشو استفاده کنید.

نکته مهم دیگر اینکه اجاق گاز (نماد ثروت در آشپزخانه) به عنوان منبع آتش در آشپزخانه نباید زیر پنجره، روبروی ورودی آشپزخانه و یا روی کابینت جزیره قرار داشته باشد. حتی بهتر است در سمت چپ شیر آب نیز قرار نگیرد. زیرا از انرژی آتش کاسته خواهد شد.

2. اصولی برای کابینت‌ها در فنگ شویی آشپزخانه

نظم فنگ شویی آشپزخانه

پیشخوان آشپزخانه و روی کابینت‌ها باید همیشه مرتب و تمیز باشد. ابزارها و لوازمی که روی کابینت‌ها قرار می‌دهید، در صورتی که کاربردی ندارند یا به ندرت از آنها استفاده می‌شوند، نیازی نیست فضا را اشغال کنند و سبب شلوغی یا گرفتن انرژی مثبت شوند. بهتر است آنها را برداشته و در داخل کابینت با چیدمانی مناسب و مرتب قرار دهید. نکات زیر را برای مرتب شدن بیشتر به کار ببرید:

  • نظم دهی مناسبی را در کابینت‌ها ایجاد کنید با قرار دادن هر گروه از وسایل کنار یکدیگر؛ برای مثال ادویه‌ها یک قسمت باشند
  • قرینه را برای چیدمان داخل کابینت و انرژی بیشتر در نظر بگیرید
  • هر وسیله نباید به صورت کاملا چسبیده به وسایل دیگر قرار گرفته باشد، لازم است فاصله مناسبی بین وسایل و ابزارهای داخل کابینت در نظر گرفته شود
  • اصل ترتیب را داخل کابینت‌ها نادیده نگیرید و از ابزارهای مناسب برای ترتیب آنها استفاده کنید

3. رنگ مناسب برای فنگ شویی آشپزخانه

تمام رنگ‌هایی که وجود دارند، اگر به درستی در کنار یکدیگر قرار گیرند، انرژی مضاعفی را به اطراف خواهند داد. برای اینکه چیدمان فنگ شویی آشپزخانه کامل شود؛ بهتر است از رنگ‌های زیر برای این منظور کمک بگیرید:

  1. رنگ طوسی با آوردن آرامش بیشتر به انرژی بیشتر برای آشپزخانه کمک می‌کند؛ گزینه بسیار مناسبی برای دیوارها است که می‌توانید لوازم و کابینت‌ها را با تناژهای مختلف از آن داشته باشید.
  2. رنگ سفید و آبی علاوه بر داشتن آشپزخانه مدرن به جذب انرژی و محیطی آرامش بخش کمک خواهد کرد.
  3. رنگ زرد ملایم در کنار سبز منبعی پر انرژی برای آشپزخانه به همراه خواهد داشت. حتی می‌توانید از رنگ زرد و طوسی در کنار یکدیگر بهره بگیرید.
  4. رنگ چوب از درجات روشن تا تیره به تنهایی یا در کنار رنگ سفید جذابیت ویژه‌ای را خواهد داشت. علاوه بر این موضوع نمادی از طبیعت است که به عنوان عنصری در فنگ شویی آشپزخانه می‌تواند انرژی افزونی را در کنار رنگ‌های ملایم ایجاد کند.
  5. تاثیر نارنجی و قرمز می‌تواند جذابیت را مطلوب‌تر کند. البته گرمی خاص این دو رنگ می‌تواند به عنوان نمادی از آتش و گرما باشد که بهتر است متعادل از این دو رنگ به کار برد.

نکته: بهتر است رنگ‌های متنوع را در کنار هم داشته باشید؛ با این کار لازم است از رنگ‌هایی با تناژ خاکستری یا روشن برای زمینه استفاده کنید و رنگ‌های آتشی را در کنار آن به کار ببرید. البته برای اینکه تعادل حفظ شود بهتر است یک طیف رنگی را انتخاب کرده و روی آن متمرکز شوید.

4. توجه به ایمنی و نظافت

عدم ایمنی و کاربردی نبودن وسایل، در کنار عدم توجه به نظافت و تمیزی آشپزخانه امواج مثبت و آرامش‌بخش را به شدت دور خواهد کرد. برای فنگ شویی ضروری است اصل ایمنی و تمیزی را رعایت کنید. هیچ گاه وسایل را برای طولانی مدت کثیف نگه ندارید.

فنگ شویی آشپزخانه پرانرژی

سعی کنید ابزار و وسایلی که استفاده می‌کنید همیشه سالم و آماده برای استفاده باشند. مثلا اگر چاقویی را روزانه استفاده می‌کنید؛ همیشه مجدد بعد از استفاده آنرا تمیز و تیز کنید و در جایی که باید باشد آنرا قرار دهید. با این کار به فنگ شویی آشپزخانه منجر می‌شوید و همواره امید به زندگی را برای وعده بعد زنده نگه خواهید داشت.

5. به کارگیری عناصر طبیعی

همانطور که بیان شد، هر موردی که در آشپزخانه وجود دارد، می‌تواند به عنوان نمادی از طبیعت باشد. برای اینکه انرژی عناصر طبیعت را دریافت کنید، بهتر است از به کار بردن گل و گیاه یا حتی ظرفی چوبی پر از میوه‌های تازه روی پیشخوان یا کانتر غافل نشوید. این روش می‌تواند انرژی بسیار قوی را در آشپزخانه ایجاد کرده و به سایر قسمت‌ها منتقل کند.

6. جریان انرژی با فنگ شویی آشپزخانه

طبقات باز داشته باشید تا انرژی جریان داشته باشد اما رعایت نظم و ترتیب را در آنها جدی بگیرید. جریان انرژی موجب رشد و پیشرفت می‌شود. ساکن بودن انرژی، نمی‌تواند امواج را به خوبی منتقل کند. بهتر است به جریان داشتن انرژی توجه کنید.

تهویه مناسب به هوای تازه و جاری بودن انرژی در آشپزخانه کمک خواهد کرد. حتما از این مورد غافل نشوید. بهتر است اگر پنجره در آشپزخانه وجود دارد از آن به خوبی برای این منظور کمک بگیرید.

7. پرهیز از شلوغی

از وسایل و دکوری‌های اضافی که چشم را خسته می‌کنند، انرژی را جذب می‌کنند و هدر می‌دهند، به هیچ وجه استفاده نکنید. معمولا دکوری‌های متنوعی برای آشپزخانه وجود دارد که اغلب کاربرد کمی دارند. بهتر است به جای آنها از وسایل کاربردی استفاده کنید. گزینه‌های اضافی را در انباری یا جایی که مناسب است قرار دهید. از این طریق انرژی مثبتی که از چیدمان ایجاد شده است را از بین نبرده‌اید.

جمع‌بندی

فنگ شویی آشپزخانه راهی مناسب در اختیار قرار می‌دهد تا بتوان علاوه بر ایمنی و نظافت که اصولی مهم برای آشپزخانه هستند، به محیطی انرژی بخش برای اعضای خانواده، رستوران یا حتی غذاخوری‌ها دست یافت. از نکاتی که در این متن مطرح کردیم، برای چیدمان آشپزخانه می‌توانید به راحتی بهره ببرید.