سالن پذیرایی زیباترین مکان خانه است که در نقطه میانی منازل قرار داشته و در آن هم خستگی ها و استرس های روزانه را رفع کرده و هم از مهمان های خود پذیرایی می کنیم. بدون شک هر اتاقی کاربرد مخصوص به خود داشته و بسته به این کاربرد میزان استفاده متفاوتی دارد. برای مثال آشپزخانه مکانی است که در طول روز برای درست کردن غذا مورد استفاده قرار گرفته و بوی غذا اشتهای انسان را باز می کند و اتاق غذاخوری مکانی برای جمع شدن در کنار عزیزان و صحبت کردن در حین صرف غذا است. در این مقاله می خواهیم به تفاوت هال و پذیرایی بپردازیم.

هال
در سرویس بهداشتی به بهداشت خود رسیده و اتاق خواب خصوصی ترین مکان خانه به شمار می رود. اما باز هم سالن پذیرایی در هر خانه ای به عنوان مهم ترین مکان شناخته می شود. آیا هیچ وقت به دلیل این موضوع فکر کرده اید؟

پاسخ بسیار ساده است؛ سالن پذیرایی هم مکانی برای استراحت بوده و هم ویترین خانه به شمار می رود! به همین دلیل در هر خانه ای بزرگترین فضا به سالن پذیرایی اختصاص داده می شود و به طور طبیعی به این مکان بیشتر از سایر قسمت های خانه باید توجه کرد.

اتاق نشیمن یا هال مکانی است که تمام خانواده در آن جمع شده و وقت خود را در آن سپری می کنند. کودکان نیز یکی از افرادی هستند که در این جمع حضور دارند. حتی صرفا به خاطر این موضع اتاق نشیمن می تواند به مکانی برای بازی کودکان تبدیل شود. اکسسوری هایی با جنس شیشه و چینی که شکستنی هستند انتخاب های مناسبی برای اتاق نشیمن به شمار نمی روند. زیرا می توانند برای کودکان خطرناک باشند.
در تفاوت هال و پذیرایی ، فراموش نکنید که اتاق نشیمن دارای ابعاد کوچک تری نسبت به سالن پذیرایی است، به همین دلیل تا جای ممکن باید از اشیاء ضروری و کاربردی در نشیمن استفاده کنید.

پذیرایی زیبا
با در نظر گرفتن تفاوت های کوچک و ظریفی که میان اتاق نشیمن و سالن پذیرایی وجود دارد و با توجه به آن ها می توانید بزرگترین مکان موجود در خانه را بر اساس نیاز خود به درستی دکوراسیون کنید.
معمولا منظور از اتاق های بزرگ، اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی است که در آن فعالیت های متعددی از قبیل تماشای تلویزیون، گپ زدن با یک دوست و نوشیدن چای کنار شومنیه و … انجام می شود.

یکی دیگر از ویژگی های چنین اتاق هایی مجاورت آن ها با فضاهای دیگر از قبیل آشپزخانه و اتاق غذاخوری است . و از این رو کابرد رنگ در چنین فضاهایی از حساسیت بالای برخوردار است. در این مطلب قصد داریم در خصوص ترکیب رنگی متناسب برای چنین اتاق هایی بیشتر صحبت کنیم.
دکوراسیون آفتابی:

استفاده از زرد  لیمویی در این اتاق بزرگ جلوه گرم وخوشایند به دکوراسیون داده است. اگر در منظقه ای زندگی می کنید که آب و هوایی سرد و بارانی دارد با اجرای چنین دکوراسیونی می توانید فضای گرم و با نشاطی در خانه فراهم کنید. در اتاق های بزرگ امکان استفاده از شیوه هارمونی رنگ های مکمل وجود دارد. همانطور که می بینید در این فضا نیز عناصری به رنگ بنفش در فضا ایجاد تعادل رنگی کرده و نوعی تکامل را در محیط بوجود آورده است.

زرد لیمویی و بنفش

البته میزان استفاده از رنگ های مکمل بسته به موضوع رنگی مورد نظر طراح متفاوت است.همینطور سطوحی که رنگ های مکمل به آن های اختصاص میاید تابع شرایط سناریوی رنگی در آن فضا خواهد بود. به طور مثال در این تصویر سطوح اصلی به رنگ زرد و عناصر تزیینی برای تکمیل هارمونی رنگی به رنگ بنفش اختصاص پیدا کرده است.

زرد و بنفش در نشیمن
اگر عاشق رنگ زرد هستید و از سوی دیگر تمایل دارید فضایی آرام و راحت طراحی کنید. برای دیوارهای ازطوسی استفاده کنید که درطرح پارچه رومبلی ها و کوسن نیز از آن استفاده شده باشد. همچنین برای کفپوش و طبقات و میز از جنس چوب به رنگ گردویی استفاده کنید. این اتاق نشیمن بزرگ در عین رسمی بودن بسیار راحت و آرام بخش است.